10 maja 2021, imieniny Antoniego, Antonina, Izydora

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Publicystyka  Інтерв'ю про Польщу та Україну  Polska i Ukraina   Centrum podróży do Ukrainy  Czarnobyl i Kijów  LWÓW WCZORAJ i DZIŚ 
Czarnobyl i Kijów

Czarnobyl, Chernobyl tour, wyjazdy, Prypeć, Kijów

Wyprawy na Ukrainę z czasopismem Polska i Ukraina

Czarnobyl i Kijów

Wyjazd weekendowy 17-19 kwietnia 2020

Organizatorem wyprawy do Czarnobyla jest biuro turystyczne Charnobyl Tour, najbardziej renomowany organizator tego typu wyjazdów, posiadający wszystkie niezbędne licencje i pozwolenia.

Organizatorem "części kijowskiej" jest wydawca czasopisma Polska i Ukraina

Małe grupy - od 2 do 10 osób. Wylot z dowolnego miejsca w Polsce

17 stycznia (piątek) - KIJÓW

poranny wylot do Kijowa z wybranego miejsca w Polsce (np. Warszawa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław) liniami Wizzair lub Ryanair. Transfer do hotelu i zwiedzanie Ławry Peczerskiej. Zakwaterowanie w hotelu o standardzie 3* w centrum miasta, 2 noclegi ze śniadaniami.  Popołudniowe i wieczorne zwiedzanie Kijowa (metro i spacer): stacja Arsenalna, sobór Mądrości Bożej (św. Zofii), Andrijewskij Uzwiz. Dniepr.

18 stycznia: CZARNOBYL

całodniowa wycieczka autokarowa do Czarnobyla, informacje na stronie biura: https://www.chernobyl-tour.com/english/

19 stycznia: KIJÓW

przedpołudniowy spacer po Majdanie Nizależności i Chreszczatyku. Wyjazd na lotnisko.

Koszty:

bilet lotniczy ok. 150 - 250 zł w obie strony - kupujemy samodzielnie po uzgodnieniu godzin. Wybierzemy dla Państwa najbardziej optymalne rozwiązanie. 

Pozostałe: 2 noclegi ze śniadaniami, wszystkie transfery, wycieczka do Czarnobyla, ubezpieczenie - razem 235 euro. Dodatkowo płatne bilety wstępu (niewielkie koszty). Na Państwa życzenie możliwa jest modyfikacja oferty.

Płatności: bilet lotniczy we własnym zakresie, zaliczka na wycieczkę i noclegi ok. 90 euro, pozostała kwota po przylocie.  

Szczególowe informacje: piotr.janczarek@natemat.com.pl, tel. +48 604 201 109

"Polska i Ukraina" od 3 lat zajmujemy się promocją polskich miast i regionów w Ukrainie oraz ukraińskiej turystyki w Polsce. Naszymi Partnerami w zdecydowanej większości są samorządy i administracje miast oraz regionów jak np. Gdańska, Sopotu, Torunia, Szczyrku, Bielska-Białej, Odessy, Lwowa, Tarnopola, Charkowa, Truskawca Drohobycza, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Kijowie, Ambasada Ukrainy w Warszawie i in. 

Kijów

O Kijowie mawia się, że jest miastem złotych kopuł. Historyczna cześć miasta znajdująca się na prawym brzegu rzeki Dniepr położona jest na kilku wzgórzach poprzecinanych głębokimi jarami. To właśnie na tych wzgórzach wznoszą się wyjątkowo cenne historycznie, prawosławne cerkwie, których dach wieńczą właśnie złote kopuły.

Dzisiejsza stolica Ukrainy jest jednym z najstarszych ośrodków Słowiańszczyzny. To tu tysiąc lat temu zaczęła się historia Rusi, której pierwszą stolicą był Kijów (nie Moskwa), stąd Ruś Kijowska. Historia miasta jest jednak starsza, już w V w. znajdowała się osada założona przez Wikingów. W 1667 r. Kijów stał się częścią cesarstwa rosyjskiego, następnie Rosji Sowieckiej, a od 1991 r. jest stolicą niepodległej Ukrainy.

Podróż przez najstarszy, historyczny Kijów to przede wszystkim podziwianie zabytków sakralnych, miasto jest jednym z centrów historycznych i współczesnych prawosławia. Wśród wielu świątyń trzeba wspomnieć koniecznie o Świątyni Mądrości Bożej (nazwa nawiązujące do słynnej konstantynopolskiej Hagia Sophia nie jest przypadkowa). Historia tej świątyni sięga XI w., jest symbolem Kijowa, znajduje się także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugim zespołem świątyń i klasztorów wpisanych na listę UNESCO jest Ławra Peczerska (Lavra Pecherska). Możemy tu podziwiać budowle z różnych epok historycznych, czy freski malowane jeszcze przez bizantyjskich artystów, a także pieczarę gdzie pochowani są mnisi. To tylko dwa przykłady spośród mnóstwa pięknych i cennych budowli sakralnych.

Mimo długich lat komunizmu bardzo wiele zostało jeszcze z przedrewolucyjnego Kijowa, jednej z ważniejszych metropolii imperium rosyjskiego. Reprezentacyjne kamienice, całe kwartały ulic są dziś odnowione i świadczą o pięknie dawnego Kijowa. Warto wspomnieć o Andriyevskim Uzwizie (Andiyevsky descent) zwanym kijowskim Montmartre, stromej, malowniczej uliczce dawnego Kijowa, uwielbianej przez artystów i turystów.

Z czasów sowieckich pozostały całe kwartały ulic zbudowane w stylu socrealizmu. To styl architektoniczny, który narodził się w Rosji Sowieckiej, która jednak czerpała wzory z Nowego Jorku (amerykańskie wieżowce z lat trzydziestych XX w.). Zabudowane właśnie w tym stylu architektonicznym: Plac Wolności oraz główna aleja Khrestchatyk (Kreszczatyk) to dziś centralne punkty miasta tętniące życiem non stop. Warto wspomnieć jeszcze o metrze zbudowanym w latach 60 XX w. także w stylu socrealistycznym charakteryzującymi się niezwykle bogatym zdobieniem oraz głębokością (stacja „Teatralna” znajduje się na głębokości 105 m. pod ziemią).

Kijów to również ważny punkt na gastronomicznej mapie Europy. Gdzie możemy spróbować nie tylko ukraińskiej kuchni w najlepszym wydaniu, ale także gruzińskiej, tatarskiej, uzbeckiej i innych, które nie występują praktycznie w innych częściach Europy. Miasto może również pochwalić się dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe