tagi: Amalgamat, plomby, wymiana, szkodliwość, Stomatologia Lis
Amalgamat stomatologiczny, zwany inaczej ortęcią jest mieszanką stopu srebra i rtęci, a także cyny i miedzi. Tak zwane srebrne plomby znane są już od XIX w. Obecnie „amalgamaty” zostały wyparte przez plomby kompozytowe (światłoutwardzalne). Amalgamatowe stosuje się w Polsce głównie w publicznej służbie zdrowia, ponieważ są tańsze i trwalsze.
W krajach Unii Europejskiej nie rekomenduje się już tych wypełnień. A u schyłku ubiegłego wielu pojawiły się doniesienia o ich szkodliwości. Obecnie nie ma niepodważalnych dowodów na związek między wypełnieniami amalgamatowymi a chorobami ogólnoustrojowymi. Nie ma też żadnego dowodu, że rtęć przedostaje się z wypełnienia grożąc zatruciem organizmu.
Czy wymieniać plomby amalgamatowe?
Dr Julita Wojtaszek – Lis, stomatolożka, ortodontka
Jedyną wadą plommb amalgamatowych są niskie walory estetyczne, które w zasadzie mogą być jedynym powodem do ich wymiany. Jeśli plomba jest szczelna, również nie ma potrzeby jej zmiany, tym bardziej, że każda wymiana wypełnienia powoduje utratę tkanek zęba. chyba że przeszkadza nam ich wygląd.
Plombę wymieniamy, gdy staje się nieszczelna, ponieważ dochodzi wówczas do powstania dużego ubytku i ząb może wymagać nawet leczenia kanałowego. Regularne wizyty u dentysty, pozwolą nam zabezpieczyć się przed tym problemem.
Warto podkreślić, że nie ma dowodów na szkodliwość plomb amalgamatowych. Do uwalniania się rtęci z tych plomb dochodzi podczas ich wymiany, stąd nie jest to zalecane kobietom w ciąży. Warto więc zawczasu zadbać o ich ewentualną wymianę.
Bezpieczeństwo podczas wymiany „amalgamatów” zapewnia nam nie tylko wprawna ręka stomatologa, ale też nowoczesny sprzęt. Dobrze rozwinięty system ssący w unitach stomatologicznych wychwytuje większość opiłków, stąd toksyczność podczas zabiegu wymiany wypełnienia jest ograniczona do minimum.











