25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Paradontoza

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Zapalenie przyzębia. Paradontoza. Jak rozpoznać paradontozę. Leczenie.

Zapalenie przyzębia, dawniej zwane paradontozą powoduje wypadanie zębów. Dotyka ona ponad 70% dorosłych Polaków, kilka razy więcej niż w krajach Zachodniej Europy.

Wojciech Starzyńskilek. stom. Wojciech Starzyński
Centrum Stomatolgii STADENT w Warszawie.
http://www.stadent.pl/

Paradontoza pojawia się zwykle w dojrzałym wieku, niekiedy wcześniej, bo już w wieku trzydziestu lat, częściej u mężczyzn niż u kobiet.  Choroba uszkadza mechanizm, który utrzymuje zęby w jamie ustnej, co powoduje ich wypadanie. Mechanizm ten nazywa się przyzębiem i składa z dziąsła, ozębnej (tkanki miedzy zębem a kością) oraz kości żuchwy.

Winne chorobie są bakterie, które gromadzą się w zębodołach wywołując ich zapalenie.  Bakterie pochodzą z resztek jedzenia. Po posiłku resztki jedzenia zostają w ustach odkładając się na zębach. Tworzą skorupę, która  oblepia uzębienie. Jeśli regularnie i starannie myjemy zęby po każdym posiłku, wtedy znaczną jej cześć usuwamy, w przeciwnym wypadku twardnieje ona, tworząc kamień nazębny.  Jest on twardy, ma nierówną powierzchnię i żółte zabarwienie. Mówiąc wprost za paradontozę jest odpowiedzialny w dużym stopniu nieodpowiednia higieny zębów.
Często nie chodzi tu o brak higieny w ogóle, ale o niewłaściwą higienę, czyli nieodpowiednią technikę mycia zębow, niewłasciwą szczoteczkę, czasem winę ponosi również zbyt mocne szczotkowanie zębów, które uszkadza szkliwo.
Niewłaściwa higiena w 90% odpowiada za powstanie choroby, ale nie jest jedynym czynnikiem. Bardzo ostre zapalenie przyzębia powoduje witaminy C, swój wkład może mieć również niewłaściwe odżywianie. Przyczyny mogą być również anatomiczne, jak wady zgryzu, nierówno rosnące zęby, także genetyczne. Chorobom przyzębia sprzyja cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia hormonalne, a także leki.

Jak rozpoznać zapalenie przyzębia (paradontozę)?

Paradontoza rozwija się stopniowo, dlatego najłatwiej może ją rozpoznać stomatolog, podczas okresowej kontroli zębów. Pierwszym sygnałem choroby mogą być czerwone dziąsła, napuchnięte i lekko krwawiące. Paradontozie może również towarzyszyć ropienie z dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust. Gdy obnażone są szyjki zębowe, stają się one wrażliwe na zmiany temperatury, odczuwamy ból , na przykład gdy pijemy zimne i gorące napoje.

Profilaktyka paradontozy. Podstawą higieny jamy ustnej jest codzienne mycie zębów.

Dzięki temu usuwamy szkodliwy osad i nie dopuszczamy do tworzenia się kamienia. Chronimy się w ten sposób przeciw paradontozie, próchnicy i innym chorobom zębów. Podstawą staranne szczotkowanie zębów po osiłkach. Ważny jest odpowiedni dobór szczoteczki, którą trzeba wymieniać co miesiąc. NIe powinna być zbyt twarda, ani zbyt miękka. Powinniśmy używać past z fluorem. Bardzo ważne jest używanie nici dentystycznych, czyszczenie języka i płukanie ust specjalnymi płynami. Istotne jest równiez regularne usuwanie osadu i kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym.
Oprócz higieny w profilaktyce ważne jest odpowiednia - zdrowa dieta, dostarczająca witamin, rzucenie palenie i ograniczenie alkoholu. W profilaktyce wykorzystuje się również koenzym Q10, który pobudza procesy naprawcze w tkankach okołozębowych. Ponadto jego stosowanie ogranicza krwawienie z dziąseł, zmniejsza ruchomość zębów i redukuje bakterie. Łatwo przyswajalny koenzym Q10 jest dostępny w preparatach.

Leczenie zapalenia przyzębia

Jeśli paradontoza zaczęła się rozwijać, to oprócz skalingu niezbędne mogą okazać się także inne metody leczenia. Gdy choroba nie jest jeszcze mocno zaawansowana lekarz może zalecić biostymulację. Likwiduje ona ból i stan zapalny, ponadto przyspiesza regeneracje tkanek. Zabieg polega naświetlaniu dziąseł  laserem -  wiązką promieni o niewielkiej mocy. Wykonuje się kilka zabiegów, w zależności od potrzeby.

Kolejnym etapem w bardziej już zaawansowanej paradontozy może być kiretaż.
Wykonuje się ten zabieg w celu oczyszczenia i spłycenia kieszonek zębowych. Zabieg można przeprowadzić ręcznie - wtedy lekarz zeskrobuje kamień osadzony na zębie, rozcinając dziąsło - lub laserowo.  Gdy potrzebna jest odbudowa tkanek wykonuje się zabieg za pomocą preparatu emdogain. Środek zawiera białka szkliwa, które pobudzają tkanki do odnowy. Lekarz najpierw nacina dziąsło, odchyla je, aby dostać się do korzeni zęba, potem oczyszcza je i nanosi preparat.


W zaawansowanej paradontozie jedynym ratunkiem może być już tylko przeszczep kości. Zabieg jest wykonywany w pełnym znieczuleniu. Lekarz wszczepia naturalne tkanki, w miejsca gdzie kość została uszkodzona.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe