3 maja 2016, imieniny Marii, Aleksandra, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Smacznie
Berlin
Konkursy
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Akademia Oddychania  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Menopauza  Kobieta w ciąży  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Bezpieczne leki  Kardiolog
Powiadom znajomego

Wyślij link znajomemu

zamknij

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

dr Julita Wojtaszek - Lis, ortodonta *

Aparaty ortodontyczne dla dzieci i dorosłych. Leczenie wad zgryzu.
Im wcześniej zaczniemy korygować wadę zgryzu, tym lepiej. W wypadku niektórych wad warto jednak poczekać na odpowiedni moment w rozwoju dziecka.
 

fot. PJProste zęby ważne są nie tylko ze względów estetycznych. Krzywy zgryz bowiem może powodować wiele problemów zdrowotnych, jak: choroby przyzębia, rozchwianie i wysuwanie się zębów, a nawet zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, co objawia się m.in. bólami głowy. Nieprawidłowe ustawienie zębów utrudnia dokładne ich wyczyszczenie, odkłada się na nich płytka bakteryjna i kamień nazębny.

Korygowanie krzywego zgryzu najlepiej zacząć już po wymianie zębów mlecznych na stałe. U dzieci mogą pojawić się takie wady jak:
Tyłozgryz - cofnięcie żuchwy w stosunku do zębów szczęki.
Zgryzy krzyżowe -
to odwrotne zachodzenie zębów.
Zgryzy otwarte i zgryzy głębokie (zbyt duże zachodzenie zębów górnych na dolne w odcinku przednim)
.
Przodozgryz - nadmierne wysunięcie żuchwy ku przodowi lub zahamowania wzrostu szczęki.

Przyczyną wad zgryzu sa najczęściej nawyki, tj. ssanie smoczka, obgryzanie paznokci. niektóre wady zgyzu sa dziedziczne. Dla dzieci w wieku 7-9 lat najodpowiedniejsze są tzw. aparaty zdejmowane. Nosi się je w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia (im dłużej, tym szybciej można się spodziewać efektów leczenia). Dziecko może wyjąć go w każdej chwili. Mały pacjent, które nosi aparat ruchomy musi być pod stałą kontrolą ortodonty. Zazwyczaj wizyty wyznacza się raz w miesiącu. Leczenie zwykle trwa 3-4 lata. Aparaty ruchome trzeba myć po każdym wyjęciu. Należy je przechowywać w suchym pudełeczku, a przed założeniem zwilżyć w wodzie.

Dla młodzieży (powyżej 13. roku życia) i dorosłych bardziej odpowiednie są aparaty stałe.
Składają się one z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Do nich mocowany jest sprężysty drut, który działa na zęby w określony sposób. Dzięki temu można je nie tylko dowolnie przesuwać, ale również obracać.


Zanim ortodonta wykona i założy aparat, konieczne są odpowiednie badania. Podczas pierwszej wizyty lekarz dokładne mierzy uzębienie i robi tzw. wyciski szczęki i żuchwy. Trzeba także zrobić zdjęcia RTG (panoramiczne szczęki i żuchwy - pantomogram oraz badanie cefalometryczne – zdjęcie boczne czaszki). Czasem konieczne jest zdjęcie rtg nadgarstka. W ten sposób ustala się, czy kości jeszcze rosną. Na podstawie wycisków i pomiarów wykonuje się gipsowe modele całego uzębienia, dzięki którym można dobrać odpowiedni aparat.

Przed założeniem aparatu trzeba wyleczyć wszystkie ubytki, wyczyścić zęby z osadów i kamienia, zlikwidować wszystkie stany zapalne. Konieczne bywa również usunięcie niektórych zębów. Decyzje o tym podejmuje lekarz na podstawie szczegółowych badań. Ortodonta zwykle wybiera do usunięcia zęby martwe lub z dużymi wypełnieniami, czyli te najmniej wartościowe.

Pacjent może wybrać, jaki chce mieć aparat – prawie niewidoczny, przezroczysty lub biały czy przeciwnie – kolorowy lub nawet we wzorki.

Leczenie wad zgryzu u nastolatków trwa na ogół 2-3 lata. W tym czasie pacjent powinien odwiedzać lekarza co 4-6 tygodni. Podczas tych wizyt ortodonta kontroluje postępy leczenia oraz reguluje siłę nacisku aparatu na zęby.

O tym trzeba pamiętać:

  1. Aparat trzeba nosić określoną liczbę godzin w dzień i w nocy, tak jak to zalecił ortodonta. Zwykle zaczyna się od 30 minut dziennie. Potem pacjent powinien nosić aparat minimum 3-4 godziny dziennie i całą noc. 
  2. Dokładnie umyty aparat zakłada się na dokładnie wyszczotkowane zęby. 
  3. Czysty aparat należy przechowywać w specjalnym pudełku. 
  4. Aparat trzeba konserwować. Raz na tydzień trzeba oliwić śrubę w aparacie. Jeżeli aparat zajdzie kamieniem. można od czasu do czasu odkamienić go, namaczajac w roztworze kwasku cytrynowego.
  5. Co miesiąc należy odwiedzać ortodontę, który skontroluje postępy leczenia. 

Dla dorosłych

Leczenie wad zgryzu można zacząć w każdym wieku. Trzeba jednak pamiętać, że im później się na to zdecydujemy, tym dłużej będziemy nosić aparat.

Plan leczenia osób dorosłych ortodonta zwykle ustala z innymi specjalistami: periodontologiem (specjalista chorób przyzębia), implantologiem czy chirurgiem. Noszenie aparatu często jest uzupełnieniem leczenia protetycznego lub periodontologicznego. Czasem zaś może takie leczenie zastąpić. Dzięki odpowiedniemu przesunięciu i wyrównaniu zębów można np. zlikwidować szpary między nimi i wówczas nie będzie konieczne stosowanie protez.

Ceny:

  • Dzieciom do 12. roku życia przysługuje leczenie ortodentyczne z wykorzystaniem aparatów zdejmowanych za darmo, refundowane przez NFZ. Bez refundacji taki aparat kosztuje kosztuje 500-1000 zł. 
  • Konsultacja – 50-100 zł.
  • Pierwszy aparat stały - 1300 - 3000 zł.
  • Kontrole aparatu zdejmowanego - 50-100 zł,
  • Kontrola aparatu stałego - 100-300 zł.  

Uwaga!

W trakcie leczenia niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej - pod aparatem mogą się gromadzić resztki pożywienia. Jeśli nie będziemy starannie czyścić zębów po każdym posiłku, może to powodować próchnicę i być przyczyna nieprzyjemnego zapachu z ust. Do czyszczenia zębów, na które nałożony jest aparat, używa się specjalnych szczoteczek, nici dentystycznych (są sztywniejsze niż zwykłe) i płukanek.


Julita
*
autorka poradnika jest lekarką ortodontką, starszą asystentką w Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyjmuje także w Centrum Stomatologii UNIDENT w Warszawie.


http://www.unident.pl/

tel: (22) 669 80 90

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe