tagi: fluor, szkodliwość, próchnica, profilaktyka, stomatologia Lis
Fluor jest niezbędny dla zębów, wzmacnia szkliwo, chroniąc je przed próchnicą. Największym źródłem fluoru jest woda pitna, znajdziemy go także w niektórych produktach spożywczych, m.in. w rybach i produktach zbożowych, a także w herbacie. Dla ochrony zębów naturalne źródła mogą okazać się niewystarczające, stąd potrzebne jest jego uzupełnianie, np. poprzez stosowanie past do zębów z fluorem. Niekiedy jednak fluorowi zarzuca się wywoływanie rozmaitych chorób, m.in. w rozmaity pseudonaukowych publikacjach, zamieszczanych glównie w internecie.
Dr Julita Wojtaszek – Lis, stomatolożka, ortodontka:
Nie ma żadnych dowodów na to, że fluor, podawany w dawkach zalecanych przez lekarzy, jest szkodliwy. Natomiast fakty i badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że zastosowanie fluoru w profilaktyce próchnicy zmniejszyło jej występowanie, a także niekorzystne następstwa próchnicy. Dzieje się tak ponieważ fluor zwiększa odporność zębów na działania środowiska kwaśnego w jamie ustnej oraz na metabolizm bakterii płytki nazębnej.
W małych dawkach, np. w paście do zębów, fluor nie szkodzi. Dlatego też dawka tej substancji powinna być dobrana do wieku. Tym kryterium kierujemy się wybierając pastę do zębów. Fluor w zbyt dużych ilościach może powodować zaburzenia w budowie i wyglądzie zęba.
Obecnie zalecamy stosowanie fluoru powierzchniowo, odchodząc od łykania leków z zawartością tej substancji, zwłaszcza przez kobiety w ciąży. Wcześniej przyjmowanie fluoru było zalecane osobom z większym ryzykiem wystąpienia próchnicy.











