25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Czyścimy zęby

Jak czyścić zęby. Technika czyszczenia zębów. Jak dbać o zęby. Jakich past używać.

W myciu zębów ważna jest systematyczność i dokładność.

Krótki potarcie szczoteczką o zęby nie przynosi praktycznie żadnych efektów, trzeba je szczotkować przez ok. trzy minuty. Najlepiej trzy razy dziennie po posiłkach, jeśli nie mamy takiej możliwości, róbmy to po śniadaniu i przed pójściem spać. Myjąc zęby wykonujemy okrężne ruchy szczoteczką, przesuwając ją od dziąsła w kierunku korony zęba. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy dokładnie została wyczyszczona zarówno zewnętrzna, jak też wewnętrzna i górna powierzchnia zębów.

W pielęgnacji zębów ważna jest nie tylko technika, ale również środki.

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na szczoteczkę, gdyż to ona usuwa osad na zębach. Włosie szczotki nie powinno być zbyt twarde, gdyż może uszkodzić  dziąsło. Zbyt miękkie jednak będzie nieskuteczne w usuwaniu osadu. Najlepsze jest więc o średniej twardości. Szczoteczka nie powinna mieć też zbyt dużej główki, ponieważ nie sięgniemy wówczas do wszystkich zakamarków jamy ustnej.  Pamiętajmy, że włosie szczoteczki dość szybko się zużywa, więc trzeba ja wymieniać co około trzy miesiące. Warto rozważyć kupno szczoteczki elektrycznej, szczotkuje zęby nieco dokładniej od tradycyjnej.

Do mycia zębów najlepiej używać pasty z fluorem, ponieważ fluor zapobiega próchnicy zębów. Równie ważna jak dobra szczoteczka i pasta, choć w Polsce niedoceniana, jest nitka dentystyczna. Stosując ją możemy wyczyścić dokładniej powierzchnie zębów, znajdujące się między jednym zębem a drugim.


Jest to ważne, gdyż te części zębów są najbardziej podatne na próchnicę. Nitkę dentystyczną napinamy w rękach i wkładamy w każdą przestrzeń między zębami i poruszamy nią raz w jedną raz w drugą stronę.

Samodzielne dbanie o zęby nie wystarczy, dlatego raz, dwa razy w roku, powinniśmy poddać się w gabinecie stomatologicznym higienie profesjonalnej, czyli usunięciu tzw. złogów, czyli kamienia nazębnego i płytki, ponadto dentysta wypoleruje powierzchnię zębów, zabezpieczy je przed nadwrażliwością i szybkim pojawieniem się osadu. Taki zabieg przeprowadzamy gdy nie mamy paradontozy, aby się przed nią zabezpieczyć, ale jest to również pierwszy etap leczenia, kiedy pojawiła się już choroba.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe