Choroby przyzębia
SYNEVO POMOŻE
Na zęby bez przerwy działają kwasy produkowane przez bakterie, powstaje w ten sposób płytka nazębna i kamień, które w efekcie mogą powodować choroby przyzębia, czyli paradontozę. Ale chore zęby to nie jedyny problem. Ważne jest też to, co otacza zęby, czyli przyzębie, w tym dziąsła.
Jeśli podczas mycia zębów zauważymy krawienie z dziąseł, jest to pierwszy sygnał, że z przyzębiem jest coś nie tak. Stan zapalny dziąseł jest skutkiem działania czynnika zapalnego jakim jest płytka nazębna i kamień. Gdy zapalenie dotyczy samych dziąseł, stosunkowo łatwo je zwalczyć, poprzez odpowiednią higienę oraz usunięcia kamienia nazębnego przez stomatologa.
Gdy jednak zbagatelizujemy zapalenia dziąseł, może przenieść się ono na tkanki utrzymujące zęby, czyli na włókna kolagenowe, łączace zęby z kością, jak też na kość, która go otacza. Wtedy dochodzi do choroby przyzębia. Nie leczona doprowadza do zniszczenia tkanek otaczających ząb i w rezultacie do jego utraty.
Zęby to jednak nie jedyny problem, bakterie powodujące paradontozę wraz z krwią przedostają się do wielu narządów, powodując np. choroby serca. Bakterie te mogą przyspieszyć także rozwój miażdżycy, powodują one stany zapalne tętnic i wzrost ciśnienia. Kolejne następstwa chorób przyzębia to m.in. schorzenia nerek, zwiększenie ryzyka rozwoju cukrzycy. Te same bakterie, które odpowiadają za stany zapalne dziąseł, mogą powodować zapalenie stawów.
Najbardziej zagrozeone chorobami przyzębia są osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej. Ryzyko zachorowania zwiększa takze palenie papierosów, gdyż dym tytoniowy sprzyja rozwojowi bakterii, które tworzą płytkę nazębną. Ponadto bardziej narażone na chorobę są osoby noszące aparaty ortodontyczne, protezy, a także mający wady zgryzu.
Czytaj więcej o paradontozie i metodach leczenia w portalu:
http://www.natemat.com.pl/zdrowie/stomatologia/paradontoza.html
Badania laboratoryjne pomogą zdiagnozować choroby przyzębia.
Jakie badania warto wykonać?
dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo
Wczesna diagnostyka pozwoli nam uchronić się od poważnych konsekwencji chorób przyzębia. W tym wypadku skuteczne mogą okazać się badania laboratoryjne. Chciałbym zwrócić uwagę na badania w kierunku paradontozy - PARAD-A. Jest to badanie flory bakteryjnej metodą PCR. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu techniki biologii molekularnej i jest bardzo skuteczna w wykrywaniu wielu wirusó chorobotwórczych oraz chorób genetycznych. Materiałem do badania jest wymaz z kieszonki zębowej. Wyniki badań mogą posłużyć lekarzowi do zalecenia terapii antybiotykami.
Synevo Sp. z o.o. Medyczne Laboratoria Diagnostyczne
Synevo od wielu lat współpracuje ze szpitalami, przychodniami oraz lekarzami z całej Polski. Laboratoria Synevo świadczą kompleksowe usługi w zakresie ogólnej
i specjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej, oraz dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym, merytorycznym i transportowym.
www.synevo.pl
Laboratoria Synevo wraz z CareExperts, specjalistycznym systemem medycznym łączącym działalność opiekuńczą i leczniczą, podjęło wspólną inicjatywę pobrań materiału do badań laboratoryjnych w domu pacjenta. Nasze usługi kierujemy do osób, dla których dotarcie do Punktów Pobrań z różnych przyczyn jest utrudnione – do osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców niemowląt i małych dzieci oraz tych, którzy z powodu innych wskazań chcą skorzystać z naszych usług bez konieczności wychodzenia z domu.
Wystarczy zgłoszenie telefoniczne lub wysłanie formularza online aby personel Care Experts dotarł na miejsce wskazane przez pacjenta. Pobrany i odpowiednio zabezpieczony materiał trafia do Laboratorium Synevo a wyniki dostarczane są w dogodny sposób, wybrany przez osobę badaną.
Jesteśmy do dyspozycji w sześciu lokalizacjach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Trójmieście pod numerem telefonu 22 88 777 00 lub po wypełnieniu formularza kontaktowego na stronie www.pobraniawdomu.pl











