18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Zrosty po operacji. Można im zapobiegać !

zrosty pooperacyjne, objawy zrostów pooperacyjnych, zapobieganie zrostom pooperacyjnym

O co najczęściej pytamy przed zabiegiem operacyjnym? Jakie badania trzeba wykonać? Kto będzie operował, na czym polega zabieg, jak duża będzie blizna i jak szybko opuścimy szpital. Rzadko zadajemy pytania o powikłania. A o to, czy powstaną zrosty i czy można im zapobiec – nie pyta nikt.

rozmowa z dr. n. med Jackiem Tulimowskim, ginekologiem.

TulimowskiWiele kobiet skarży się na takie dolegliwości, jak tępe bóle w podbrzuszu i środku brzucha, bolesne wzdęcia, zaparcia, uczucie silnego rozpierania. Często pojawiają się one po cesarskim cięciu czy usunięciu wyrostka robaczkowego. Czy to komplikacje po operacji? Zostały one źle przeprowadzone?

Dr Jacek Tulimowski: Tak, te dolegliwości często są konsekwencją operacji, ale nie można powiedzieć, że zabieg został źle przeprowadzony.

Co więc takiego się wydarzyło?

Dr JT: Wyjaśnienie nie jest trudne – powstały zrosty.

Czy często się to zdarza?

Dr JT: Tak, szacuje się, że zrosty pooperacyjne występują nawet u 93 proc. operowanych pacjentów, w tym u 60-90 proc. kobiet poddanych operacjom i zabiegom ginekologicznym. Eksperci uważają, że zrosty są obecnie najpowszechniejszym powikłaniem po otwartych lub laparoskopowych operacjach w obrębie brzucha i miednicy mniejszej. Ponad 1/3 pacjentów po rozległej operacji otwartej w ciągu 10 lat od zabiegu, ponownie trafia do szpitala z powodu komplikacji związanych ze zrostami. I wtedy, po ponownej interwencji chirurgicznej, dochodzi, niestety, do powikłań w ponad połowie przypadków (w 56 proc.).

Jak powstają zrosty? To wina pacjenta, bo np. nie przestrzega zaleceń pooperacyjnych, czy chirurga wykonującego zabieg?

Dr JT: Powstawanie zrostów jest procesem całkowicie naturalnym. Jest to wynik nieprawidłowego łączenia się tkanek, między którymi powstają włókniste zbliznowacenia. Podczas każdego zabiegu chirurgicznego, niezależnie od jego rozległości czy metody (tradycyjnej lub laparoskopowej), dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek. Fachowo nazywa się to urazem chirurgicznym. Podczas gojenia się rany tworzy się blizna i to jest zjawisko prawidłowe. Ale, gdy tkanki zrastają się w nieprawidłowy (patologiczny) sposób, wówczas tworzą się zrosty. Pierwsze powstają już 3 godziny po zakończeniu operacji.

Mówiliśmy o tym, że objawem zrostów może być m.in. ból, uczucie rozpierania itp. jakie jeszcze powikłania i problemy mogą być efektem zrostów pooperacyjnych?

Dr JT: Pamiętajmy, że zrosty tworzą się u każdej operowanej osoby, ale nie zawsze dają konkretne dolegliwości. Warto też wiedzieć, że brak objawów klinicznych towarzyszących zrostom nie oznacza, że nie utworzyły się one po operacji. Najpoważniejszym powikłaniem choroby zrostowej, bo tak specjaliści określają istnienie zrostów pooperacyjnych, jest niedrożność jelit –- zwłaszcza jelita cienkiego Aż 74 proc. przypadków niedrożności jelita to skutek zrostów pooperacyjnych. W większości takich przypadków konieczna jest ponowna operacja i tzw. uwolnienia zrostów. Niestety, taka operacja jest obarczona wysokim (6-8 proc.) ryzykiem zgonu lub istotnym zwężeniem światła jelita.

U kobiet bolesne miesiączki oraz ból w trakcie stosunku płciowego (dotyczy to 15-20 proc. pań) mogą być objawem istnienia zrostów. Konsekwencją zaś są zaburzenia płodności. Dzieje się tak, ponieważ pasmowate zrosty pomiędzy jajnikami i jajowodami zmieniają budowę narządów miednicy mniejszej. To zaś może zaburzać przebieg owulacji, wychwytywanie komórki jajowej oraz jej przemieszczanie się przez jajowody. Mówi się wtedy o niepłodności mechanicznej. Zrosty są odpowiedzialne za 20-40 proc. przypadków wtórnej niepłodności u kobiet.

Czy naprawdę każdy zabieg czy operacja mogą spowodować powstanie zrostów?

Dr JT: Tak, po każdej interwencji chirurgicznej, biopsji, a nawet po zwykłym pobraniu krwi powstają mniejsze lub większe zrosty. Ale te mające wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia częściej tworzą się najczęściej po otwartych zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej oraz po zabiegach laparotomijnych. Rzadziej zdarzają się po laparoskopowych, ponieważ wówczas dochodzi do mniejszego uszkodzenia tkanek, większa jest bowiem precyzja operacji.

A są zabiegi, po których najczęściej powstają zrosty?

Dr JT: Wśród operacji, które szczególnie sprzyjają powstawaniu dużych zrostów wymienia się: usunięcie torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej, mięśniaków macicy, endometriozy (ta operacja daje największy odsetek powstawania zrostów). Także cięcie cesarskie oraz zabiegi histeroskopowe sprzyjają zrostom w jamie macicy.

Z doświadczeń krajów, w których poważnie traktuje się problem zrostów pooperacyjnych wynika, że dokuczliwe dla pacjenta objawy mogą pojawić się nawet po 10 latach od chwili wykonania zabiegu.

Skoro powstawanie zrostów to naturalny proces, to czy można mu zapobiegać? Jest to możliwe?

Dr JT: Jest to nie tylko możliwe, ale konieczne! Dzięki profilaktyce przeciwzrostowej możemy oszczędzić pacjentce wiele cierpienia, ochronić przed poważnymi powikłaniami (chociażby wspominanymi wcześniej niedrożnością jelit, niepłodnością), zapobiec kolejnym operacjom, mającym na celu usunięcie zrostów (a każdy kolejny zabieg, to ryzyko powstania następnych zrostów! Błędne koło!). Niestety, w Polsce rzadko stosuje się profilaktykę przeciwzrostową.

Dlaczego nie zapobiega się u nas zrostom?

Dr JT: Powody są dwa – brak pieniędzy oraz niedocenianie problemu zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. A przecież to istotny element skuteczności i powodzenia leczenia operacyjnego.

Jakie są sposoby profilaktyki zrostów?

Dr JT: Zrostom można zapobiegać na kilka sposobów.

Po pierwsze: dzięki dobraniu odpowiedniej techniki operacyjnej lekarz decyduje o tworzeniu się mniejszych lub większych zrostów po zabiegu. Warto dodać, że zrosty powstałe po pierwszej operacji przedłużają czas trwania kolejnej o co najmniej 20 minut.

Po drugie: należy zastosować tzw. bariery mechaniczne zapobiegające powstawaniu zrostów. To obecnie światowy trend w walce z chorobą zrostową. Po zakończeniu zabiegu chirurg wprowadza między operowane tkanki, np. oksydowaną regenerowaną celulozę, błonę chirurgiczną z Gore-Texu lub folię fibrynową, która z czasem ulega biodegradacji.

Po trzecie; stosuje się kwas hialuronowy. To obecnie najpopularniejszy środek zapobiegający powstawaniu zrostów. Kwas ten w postaci żelu wstrzykuje się do miejsca operowanego. Dzięki dużej lepkości tworzy on w polu operacyjnym barierę, która uniemożliwia kontakt sąsiadujących ze sobą tkanek, a więc chroni pacjenta przed zrostami.

Jakie ma zalety kwas hialuronowy jako środek zapobiegający zrostom?

Dr JT: Preparat może być stosowany przy każdym rodzaju operacji, niezależnie od tego, jak technika będzie zastosowana.

Po aplikacji na powierzchni tkanek tworzy tzw. film o grubości 1mm i pozostaje w miejscu podania przez 7 dni. To ważne, ponieważ zrosty tworzą się zwykle przez ok. 5 dni po zabiegu operacyjnym. Kwas hialuronowy nie ma wpływu na proces gojenia się ran. Po 4 tygodniach od podania ulega on całkowitej biodegradacji. Podany śródoperacyjnie znacznie redukuje częstość powstawania nowych zrostów oraz zapobiega powiększaniu się już istniejących. Zmniejsza także ryzyko zrostów powstałych po zastosowaniu szwów śródoperacyjnych.

Czy taka profilaktyka jest refundowana przez NFZ?

Dr JT: Niestety, nie. Ale możliwe jest samodzielne kupienie odpowiedniego żelu (wydatek ok. 500 zł), przekazanie go chirurgowi, który zastosuje go podczas operacji. Trzeba jednak wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem. W innym wypadku pozostaje nam czekać, że europejskie wytyczne dotyczące profilaktyki zrostów powstających po ogólnych operacjach chirurgicznych i ginekologicznych zostaną uwzględnione przez NFZ i wprowadzone do powszechnej praktyki. Na razie profilaktykę przeciwzrostową możemy stosować, gdy poddajemy się zabiegom w prywatnych klinikach.

Przed jakimi operacjami szczególnie należy pomyśleć o profilaktyce przeciwzrostowej?

Dr JT: Profilaktykę przeciwzrostową powinien rekomendować każdy lekarz pacjentom, którzy mają się poddać zarówno zabiegom chirurgicznym, jak i diagnostycznym. To ważne zwłaszcza dla kobiet w wieku reprodukcyjnym (chodzi zwłaszcza o operacje i zabiegi ginekologiczne), które planują macierzyństwo.

Ze względu na wysokie ryzyko powstawania zrostów działania prewencyjne należy zastosować u pacjentek poddanych operacjom takim, jak:

- usuwanie torbieli jajników,

- usuwanie ognisk endometriozy,

- plastyka jajowodów,

- wycięcie mięśniaków, szczególnie ściany tylnej,

- usuwanie poprzednio powstałych zrostów,

- zabiegi histeroskopowe u kobiet planujących macierzyństwo.

 

banerWarto pamiętać

Obecnie najpopularniejszym i najbezpieczniejszym środkiem zapobiegającym powstawaniu zrostów jest kwas hialuronowy. Podawany jest w postaci sterylnego, lepkiego, gęstego żelu. Aplikuje się go precyzyjnie w miejscu pola operacyjnego, zarówno podczas tradycyjnych operacji, jak i laparoskopowych. Żel tworzy na powierzchni tkanek film grubości 1 mm, oddzielając je od siebie. Pozostaje na miejscu przez 7 dni (zrosty powstają do 5 dni po zabiegu).

Kwas hialuronowy nie ma wpływu na gojenie się ran. Po 4 tygodniach ulega całkowitej biodegradacji. Zmniejsza ryzyko powstawania nowych zrostów oraz zapobiega powiększaniu się już istniejących.

zobacz więcej: www.zrosty.pl 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe