19 stycznia 2021, imieniny Henryka, Mariusza, Erwina

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Bóle kręgosłupa - książka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Zrosty po operacji. Można im zapobiegać !

zrosty pooperacyjne, objawy zrostów pooperacyjnych, zapobieganie zrostom pooperacyjnym

Nie ma operacji bez zrostów. Ma je aż 90% operowanych pacjentów, w tym 60-90% kobiet po operacjach i zabiegach ginekologicznych, takich jak np. cesarskie cięcie, usuwania torbieli jajników i ognisk endometriozy (także laparoskopowo!), wycięcie mięśniaków.

Tulimowskidr Jacek Tulimowski, ginekolog


Co to są zrosty?

Są wynikiem nieprawidłowego, chociaż całkowicie naturalnego, łączenia się tkanek. Powstają między nimi włókniste zbliznowacenia, czyli właśnie zrosty. W czasie każdego zabiegu chirurgicznego dochodzi do - mniejszego lub większego - naruszenia ciągłości tkanek. Gdy rana się goi, tworzy się blizna i to jest całkowicie prawidłowe. Może się jednak zdarzyć, że tkanki zrastają się nieprawidłowo - tworzą się zrosty. Powstają one już w 3 godziny po zakończeniu zabiegu operacyjnego.

 Objawy

Tępe bóle w podbrzuszu i śródbrzuszu, bolesne wzdęcia, uczucie rozpierania – te objawy mogą świadczyć o powstaniu zrostów. Ale brak dolegliwości wcale nie oznacza, że zrostów nie ma.
Niestety, powstanie zrostów może bardzo poważne konsekwencje. Aż w 60% jest to niedrożność jelit, zwłaszcza jelita cienkiego. W większości wypadków konieczna jest wówczas ponowna operacja i tzw. uwolnienie zrostów. Każda operacja wiąże się jednak z ryzykiem powstania zrostów! Koło się zamyka.

Zrosty (po zabiegach laparoskopowych, cięciu cesarskim, usunięciu torbieli jajnika itd.) bywają także częstym powodem Kłopotów z zajściem w ciążę. Mogą np. zaburzać przebieg owulacji, a także jej przemieszczanie się komórki jajowej przez jajowody. Niekiedy zrosty bywają przyczyną dyskomfortu przy współżyciu seksualnym.

Z kolei zrosty w jamie macicy (po zabiegach histeroskopowych) mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać prawidłowe zagnieżdżenie się zarodków (dotyczy to także in vitro).

Czy można zapobiegać zrostom pooperacyjnym?

Tak, chociaż w Polsce rzadko stosuje się profilaktykę przeciwzrostową. Są sposoby, aby zmniejszyć ryzyko powstania powikłań. Najwięcej zależy od lekarza przeprowadzającego operację. Można:

1. Dobrać odpowiednią technikę operacyjną. To już na początku gojenia się tkanek decyduje o tym, czy powstaną mniejsze, czy większe zrosty.
2. Zastosować substancje i metody barierowe zapobiegające powstawaniu zrostów. Jako barierę mechaniczną stosuje się m.in.: oksydowaną, regenerowaną celulozę, błony chirurgiczne z Gore-Texu, folie fibrynowe. Obecnie najpopularniejszym i najbezpieczniejszym środkiem zapobiegającym powstawaniu zrostów jest kwas hialuronowy. Podawany jest w postaci sterylnego, lepkiego, gęstego żelu. Aplikuje się go precyzyjnie w miejscu pola operacyjnego, zarówno podczas tradycyjnych operacji, jak i laparoskopowych. Żel tworzy na powierzchni tkanek film grubości 1 mm, oddzielając je od siebie. Pozostaje na miejscu przez 7 dni (zrosty powstają do 5 dni po zabiegu).

Kwas hialuronowy nie ma wpływu na gojenie się ran. Po 4 tygodniach ulega całkowitej biodegradacji. Zmniejsza ryzyko powstawania nowych zrostów oraz zapobiega powiększaniu się już istniejących.

zobacz więcej: www.zrosty.pl 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe