18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu. NTM. Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu. Leczenie NTM. Diagnozowanie wysiłkowego nietrzymania moczu. Objawy nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu a seks.

Beata Sterlińska

 

Dr Beata Sterlińska, specjalistka ginekolog, położnik


 Wysiłkowe nietrzymanie moczu ( NTM)

Jest to objaw polegający na niekontrolowanym, mimowolnym wycieku moczu, pojawiającym się w momencie wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu, kichania, uprawiania sportu. Pojawia się od momentu popuszczania pojedynczych kropli moczu np. podczas uprawiania sportu czy wysiłku fizycznego-podnoszenia przedmiotów. W nasilonym stadium wyciek moczu pojawia się w trakcie chodzenia a nawet przy zmianie pozycji ciała, czy w spoczynku.

Główną przyczyną NTM jest znacznego stopnia osłabienie mięśni oraz więzadeł dna miednicy. W pojedynczych przypadkach patologia dotyczy osłabienia mięśni zwieraczy cewki moczowej. Wiodącymi przyczynami wystepowania NTM są: otyłość, liczne ciąże, przebyte porody, powikłania w trakcie porodu, zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej, wyczynowe uprawianie sportu, ciężka praca fizyczna, nikotynizm.

 

Dlaczego tak się dzieje? 

Już od 25 roku życia organizm powoli zaczyna tracić zdolności do odtwarzania naturalnego kolagenu, co w konsekwencji powoduje powolne rozszerzanie się ścian pochwy, a także pojawienie się pierwszych objawów nietrzymania moczu.

Objawy powodują duży dyskomfort, depresję, alienację z życia społecznego, ograniczenie kontaktów towarzyskich. Poczucie wstydu sprawia, że większość pacjentów ukrywa objawy choroby, nawet przed lekarzem. Duża liczba pacjentek nie wie, że WNM można i powinno się leczyć. Brak terapii lub niewłaściwe leczenie powoduje pojawienie się wielu powikłań np. nawracającego zapalenia pęcherza moczowego. Niestety, mimo że bez terapii choroba postępuje, to czas od pojawienia się pierwszych objawów klinicznych do rozpoczęcia leczenia sięga kilku lat.

control

Femma Expert Control

Pomaga kobietom w utrzymywaniu kontroli nad oddawaniem moczu.

Preparat jest połączeniem ekstraktów z pestek dyni i liści pokrzywy, wzbogaconych o witaminy D3 i B12.

Zawiera innowacyjny ekstrakt z pestek dyni CURBILENIE pomagający w utrzymaniu prawidłowej funkcji układu moczowego (np. prawidłowego utrzymania moczu). Pestki dyni zawierają FITOSTEROLE, minerały, witaminy i karotenoidy, które w połączeniu z kwasami tłuszczowymi odpowiadają za działąnie wspomagające układ moczowy. 

Ekstrakt z liści pokrzywy wpływa na utrzymanie zdrowia nerek i dolnych dróg moczowych (m.in. pęcherza moczowego), wspomaga funkcję wydalniczą nerek, np. prawidłowość oddawania moczu.

Witamina D3 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Witamina B12 jest koenzymem wielu reakcji metabolicznych, odgrywa rolę w procesie podziału komórek.

http://femma.pl/


Jak sprawdzić czy pojawiły się już objawy NTM?

Prawidłowe wartości cystometryczne:

-uczucie pierwszej potrzeby oddania moczu       50-150 ml

-uczucie pełności pęcherza                              300-500ml

-maksymalna objętość cystometryczna              300-1000ml

Pojawienie się jednorazowego popuszczania moczu nie wymaga diagnostyki. Raz w roku może dotyczyć 5-69% kobiet, 1-39% mężczyzn. W przypadku nasilenia się dolegliwości konieczna staje się diagnostyka i leczenie.

 

JAK DIAGNOZOWAĆ?:

Diagnoza polega na dokładnie przeprowadzonym wywiadzie: ilość i objętość spożywanych płynów, liczbę mikcji w ciągu dnia i w nocy, epizody nietrzymania moczu-ilość, ilość zużytych wkładek (podpasek), pieluch-określenie nasilenie nietrzymania moczu, pojawienie się ( ilość) i nasilenie objawów parcia naglącego.

Dodatkowe pytania powinny dotyczyć: ewentualnych trudności w oddawaniu moczu, stolca, krwiomoczu, nawracających zakażeń układu moczowego, epizodów  bólu, przebytych zabiegach operacyjnych, przyjmowanych leków.

Badania laboratoryjne: badanie ogólne moczu, posiew moczu, cytologia moczu, badanie ginekologiczno/cytologiczne. Diagnostyka USG układu moczowego z oceną pęcherza moczowego i zalegania moczu po mikcji.  

 

Leczenie

Zachowawcze –ćwiczenia mięśni dna miednicy-ćwiczenia Kegla, stożki pochwowe

Farmakologiczne - estrogenoterapia,

leki alfaadrenomimetyczne (efedryna, pseudoefedrna, midodryna, fenylopropanolamina), które powodują wzrost napięcia zwieracza wewnętrznego. Stosunkowo niską skutecznością, szereg działań niepożądanych, takich jak: bóle głowy, zaburzenia snu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Duloksetyna (Yentreve) - zwiększa przewodzenie impulsów w neuronach motorycznych nerwu sromowego i zwiększenie napięcia zwieracza zewnętrznego cewki. Lek działa tylko w okresie jego przyjmowania i nie powoduje całkowitego wyleczenia, a jedynie złagodzenie dolegliwości. Liczne działania niepożądane (nudności, przrost masy ciała, zaburzenia snu i nastroju). Lek jest zarejestrowany w UE, ale niedostępny w Polsce.

Leki antycholinergiczne –Oksybutynina, Tolterodyna, Darifenacyna, Solifenacyna

Leczenie chirurgiczne

 

NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻE PRZED DECYZJĄ DOTYCZĄCĄ ZASTOSOWANIA MEDTOD OPERACYJNYCH ZAWSZE NALEŻY ROZWAŻYĆ LECZENIE ZACHOWAWCZE W TYM LASEROTERAPIĘ.

Wysiłkowego nietrzymania moczu nie trzeba już operować, gdyż od niedawna dostępne są w Polsce nieinwazyjne terapie laserowe.

Czytaj o nich:

http://www.natemat.com.pl/zdrowie/seks/laseroterapia-w-nietrzymaniu-moczu.html

 

Nietrzymanie moczu a seks

Dlaczego NTM ogranicza współżycie. Według badań ankietowych spowodowane jest znacznym obniżeniem poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej. Obawa odkrycia przez partnera nietrzymania moczu powoduje że kobiety świadomie rezygnują z seksu. Co w konsekwencji prowadzi do rozluźnieniem więzi psychicznej oraz obcości emocjonalnej.

W trakcie rozmów z ginekologami/ seksuologami kobiety z nietrzymaniem  moczu obawiają się, że podczas stosunku może dojść do bezwiednego wycieku moczu, partner zwróci uwagę na nieprzyjemnych zapach ( moczu), lub poplamioną bieliznę czy zmiany skórne spowodowane kontaktem moczu z błonami śluzowymi zewnętrznych narządów płciowych. NTM kobiety uważają za objaw starości i upośledzenie intymnej strefy ciała. W efekcie – czują się starsze niż na to wskazuje ich metryka i niepełnowartościowe jako kobiety.

 


 

 


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe