18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Wszystko o miesiączce

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Miesiączka. Zaburzenia miesiączkowania. Kiedy do lekarza? Higiena podczas miesiączki. Tampony, czy podpaski? Jakich podpasek używać? Mity na temat miesiączki.

dr Jacek Tulimowski, ginekolog

Kobiecy organizm podlega cyklicznym zmianom przez całe życie. Kieruje nimi skomplikowany układ hormonalny. Także miesiączka jest skutkiem jego działania. Raz w miesiącu jeden z dwóch jajników uwalnia komórkę jajową, która wędruje do jajowodu. Jeżeli zostanie zapłodniona, zagnieździ się w macicy i przekształci w zarodek. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie, jajeczko zostanie usunięte wraz z wyściółką macicy. To właśnie miesiączka. Pierwsza menstruacja pojawia się u dziewcząt ok. 12. roku życia. 
Od tej pory do ok. 50. r. życia miesiączka będzie pojawiać się regularnie co 28-32 dni, z wyjątkiem okresu, gdy kobieta jest w ciąży i w czasie połogu.

W trakcie miesiączki kobieta przeciętnie traci około 100 ml krwi. Zmierzoną (pomiar tzw. hematyny zasadowej w produktach higienicznych zużytych podczas cyklu) utratę krwi miesiączkowej wynoszącą 50-80 ml traktuje się jako normalne nasilenie krwawienia. Natomiast jeżeli objętość miesięcznej utraty krwi wynosi powyżej 80 ml, mamy do czynienia z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi.

Zaburzenia miesiączkowania. Kiedy do lekarza?

Wydzielina miesiączkowa nie powinna zawierać skrzepów. Nieprawidłowością jest pojawienie się jasnoczerwonej krwi. Zarówno bardzo skąpe krwawienia, jak i utrata większej ilości krwi wymagają konsultacji ginekologicznej.
Menstruacje nie powinny pojawiać się częściej niż co 24 dni i nie rzadziej, niż co 32 dni. Jeżeli występują częściej niż co 21-23 dni - to jest to objaw nieprawidłowy, zwany częstym miesiączkowaniem. Miesiączki co 32-35 dni uważa się za rzadkie miesiączkowanie.  


Rodzje zaburzeń miesiączkowych

* Jeśli cykle miesiączkowe są za długie lub za krótkie (tak samo jak samo krwawienie miesięczne), najczęściej świadczą o zaburzeniach hormonalnych (o nieprawidłowym poziomie lub wydzielaniu tzw. hormonów ginekologicznych, prolaktynay, hormonów tarczycy).
* Gdy miesiączka jest zbyt skąpa, może to być objaw zaburzeń hormonalnych, skutkiem przyjmowanych leki, w tym tabletek antykoncepcyjnych, stosowania implantów horomalnych. Bywa też pierwsza oznaką wkraczania w okres okołomenopauzalny lub sygnałem przedwczesnej menopauzy.
* Zbyt obfite krwawienia miesięczne bywają skutkiem zaburzeń hormonalnych, zażywania niektórych leków np. przeciwkrzepliwych. Mogą też być objawem endometriozy, mięśniaków macicy, polipów błony śluzowej jamy macicy (endometrium), przerostów endometrium, raka trzonu macicy.
 Zawsze gdy się pojawia takie problemy, trzeba skonsultować się z ginekologiem. Lekarz zleci wykonanie badań i na podstawie ich wyników zaleci odpowiednie leczenie.

 Najczęściej kobiety skarżą się na zbytnią obfitość i ból podczas menstruacji, a także ich nieregularność. Czasem wystarczy niewielki stres albo przemęczenie, aby doszło do zaburzeń.
Problemy z miesiączką mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Dzieje się tak, ponieważ układ rozrodczy młodej dziewczny nie jest jeszcze ukształtowany. Na ogół po okresie dojrzewania cykle normują się same.
Czasem zaburzenia miesiączkowania wywołane są zmianą klimatu. Organizm zaskoczony innymi warunkami po prostu potrzebuje czasu na dostosowanie się do zmian. Nie muszą być one gwałtowne, związane np. ze zmianą strefy klimatycznej czy czasowej. Często wystarczy zwykły wyjazd na urlop, by regularnie miesiączkująca kobieta została zaskoczona krwawieniem w środku cyklu lub przesunięciem miesiączki o kilkanaście dni po terminie. Najczęściej po powrocie do domu cykl miesiączkowy zostaje samoistnie wyregulowany.
Na cykl miesiączkowy wpływ mają nawet gwałtowny spadek lub przyrost wagi. Warto pamiętać, że alkohol i niektóre leki (np. przeciwnowotworowe i antykoncepcyjne) mogą również zaburzać cykl. Nieregularne miesiączki mogą być także spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, czyli np. wyczynowym uprawianiem sportu, zbyt intensywnymi ćwiczeniami na siłowni, niedostosowanymi do możliwości organizmu.

 

U lekarza

Jeśli miesiączka się spóźnia, najpierw powinnyśmy wykonać test ciążowy (dostępny w aptekach), najlepiej dwa razy, aby być pewnym wyniku.
Bez względu na wynik testu warto zgłosić się do lekarza.  Jeśli ginekolog nie potwierdzi ciąży, będzie się staral znaleźć inną przyczynę zatrzymania miesiączki.  Konieczne mogą okazać się badania np. poziomów hormonów tarczycy (TSH, fT4, T3) i prolaktyny wydzielanej przez przysadkę mózgową. Lekarz może także przeprowadzić tzw. test progesteronowy. Polega on na podaniu żeńskiego hormonu płciowego, progesteronu, w formie  zastrzyku domięśniowego lub w tabletkach. Jeżeli w ciągu 2 tygodni od momentu podania hormonu pojawi się krwawienie lub plamienie, oznacza to, że przysadka, śluzówki macicy i drożności układu rozrodczego funkcjonują prawidłowo. Gdy dodatkowo poziomy hormonów tarczycy i prolaktyny są prawidłowe, oznacza to, że cykle są bezowulacyjne, czyli nie tworzy się komórka jajowa, a więc w cyklu miesięcznym brakuje progesteronu. Zaburzenia miną po wyrównaniu poziomu hormonu.
Kiedy po wykonaniu testu progesteronowego krwawienie nie pojawi się w ogóle, lekarz poda najpierw estrogeny, a potem progesteron. W ten sposób sprawdzi, czy nie doszło do zarośnięcia jamy macicy.

PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego

Wzdęcia, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, wypryski, wahania nastroju, lęk i drażliwość to charakterystyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Dolegliwości mogą być tak silne, że uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Szacuje się, że ok. 90% kobiet miesiączkujących odczuwa co najmniej jeden objaw charakterystyczny dla PMS.
Czytaj o PMS w naszym portalu:

http://www.natemat.com.pl/zdrowie/seks/problemy-z-miesiaczka.html 

W przypadku jakichkolwiek zaburzeń miesiączkowania skontaktuj się ze swoim ginekologiem!

 

Mity na temat miesiączki

1. Nie powinno się kąpać w czasie miesiączki. Wręcz przeciwnie. Higienna osobista w tym czasie jest niezwykle ważna. Jej brak może prowadzić do stanów zapalnych w obrębie dróg rodnych. Lepiej jednak zamiast przesiadywania w wannie z gorącą wodą (może nasilać krwawienie) wziąć chłody prysznic.

2. W czasie menstruacji nie można uprawiać sportu. To prawda, że w okresie menstruacji należy ograniczyć nadmierny wysiłek fizyczny ze względu na spadek w tym okresie wydolności fizycznej (m.in z powodu utraty krwi), ale łagodne ćwiczenia mogą zmniejszyć ból w czasie miesiączki i poprawiają nastrój. W czasie okresu należy jedynie ograniczyć wyczynowe uprawianie sportu.

3. Zatrzymanie okresu zawsze świadczy o ciąży. Otóż, nie zawsze. Równie często jest objawem zaburzeń hormonalnych, chorób tarczycy, nadmiernego stężenie prolaktyny, skutkiem zażywania niektórych leków antykoncepcyjnych, oznaką wkraczania w okres okołomenopauzalny.

4. Miesiączka chroni przed zajściem w ciążę. Współżycie w czasie okresu nie jest stuprocentowo skuteczna metodą antykoncepcyjną. W wypadku bardzo krótkich cyklów owulacja może wystąpić już w 10-11 dniu cyklu. Biorąc pod uwagę, że plemnik może przeżyć w drogach rodnych nawet 7 dni, to współżycie w 5 czy szóstym dniu cyklu (jeszcze podczas krwawienia) może w efekcie doprowadzić do ciąży.

5. W czasie miesiączki nie można uprawiać seksu. To kwestia upodobań. Niektóre kobiety w tym czasie zdecydowanie silniej odczuwaja bodźce seksualne i współżycie daje im wyjątkową satysfakcję. Może też łagodzić bóle menstuacyjne. Inne panie w ogóle nie wyobrażają sobie uprawiania seksu podczas krwawnienia. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie kobieta jest bardziej narażona na infekcje (ujście szyjki macicy jest rozchylone i mogą tam łatwo wniknąć bakterie). Dlatego jeśli decydujemy się na współżycie w tym czasie, trzeba pamiętać o szczególnym przestrzeganiu higieny.

6. Podczas okresu lepiej nie farbować włosów i nie robić trwałej. Nie ma żadnych dowodów, że te zabiegi nie udadzą się w tym czasie. 


7. Jeśli masz miesiączkę nie piecz ciasta i nie kiś ogórków - na pewno się nie udadzą. Takie twierdzenie nie ma jakiegokolwiek poparcia w badanich naukowych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre kobiety w czasie okresu nie czują się dobrze, sa rozkojarzone, podenerwowane, mają problemy z koncentracją. To może być przyczyna, że przygotowywane potrawę nie udadzą się.


Higiena w czasie miesiączki

Najlepiej byłoby podmywać się przy każdej zmianie podpaski lub tamponu, ale wiemy, że jest to niemożliwe. Odpowiednio dobrana chusteczka do higieny intymnej będzie najkorzytniejszym rozwiązaniem. Skutkiem nieprzestrzegania higieny mogą być miejscowe stany zapalne sromu i pochwy, a także infekcje w obrębie macicy i jajników. 

Tampony, czy podpaski? Jak używać?

Tampon to wygodna forma higieny w okresie miesiączki, ale powinno się pamiętać o kilku ważnych zasadach:
 * trzeba odpowiednio (indywidualnie) dobrać wielkość tamponu,
* w okresie miesiączki należy często, co 2-4 godziny wymieniać tampon,
* w przypadku stanów zapalnych pochwy, szyjki macicy (nadżerki) do momentu wyleczenia nie powinno się stosować tamponów.

Podpaski higieniczne skonstruowano w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo kobiet podczas miesiączki. Podpaska ma zapewnić również maksymalny komfort, czystość i higienę w trakcie tych kilku kłopotliwych dni. Idealna podpaska powinna gwarantować w okresie menstruacji: świeżość, pielęgnację i doskonałą higienę intymną z jednoczesnym maksymalną wygodą i  komfortem w ciągu całego dnia.
Neutralizacja nieprzyjemnego zapachu, zmniejszenie stanów zapalnych i korzystne działanie na błony śluzowe okolic intymnych znacznie zmniejsza dolegliwości odczuwane w okresie menstruacji
Współczesna podpaski posiadają  wielowarstwową konstrukcję zrobioną z odpowiednio dobranych materiałów – różnorodne warstwy (bawełniane powłoki) zapewniają szybkie pochłanianie wilgoci. 
W doborze podpaski należy kierować się również jej kształtem, idealnie dobranym do własnego ciała, a także specjalnie skonstruowaną warstwą mocującą.

 

   

 

  

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe