18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Suchość pochwy. Jak rozwiązać ten problem?

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl


- Suchość pochwy to problem, z którym zmagają się miliony kobiet, niestety zwykle jest on bagatelizowany. Powszechnie suchość pochwy kojarzona jest z okresem menopauzy, a także z wyjątkowo krzywdzącym mitem, jakoby dolegliwość ta świadczyła o oziębłości kobiet, o niezdolności do pobudzenia seksualnego. Mit ten wpędza kobiety w poczucie winy, niską samoocenę, brak wiary we własną seksualność, a także brak chęci na seks – tłumaczy Izabela Jąderek – psycholog, seksuolog, specjalista z zakresu seksualności człowieka i zdrowia seksualnego.

Według badań Instytutu GFK Polonia ok. 23% kobiet cierpi na tę dolegliwość, wśród kobiet w okresie menopauzy odsetek ten wzrasta do ok. 30%. Według ginekologów brak nawilżenia pochwy w trakcie stosunku jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów przez młode kobiety w trakcie rozmowy z lekarzem.

    - Kobiety przed okresem menopauzy zgłaszają takie dolegliwości w około 14% wywiadów. Częściej problem ten dotyczy kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Poprawa samopoczucia następuje często wraz z poprawą flory fizjologicznej pochwy i przywróceniem jej intensywnego ukrwienia – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa.

    Przyczyny

    Należą do nich m.in. stany zapalne gruczołów przedsionkowych i ich torbiele. Powodem mogą być również częste uszkodzenia mechaniczne tej okolicy spowodowane przez bieliznę, czy urazy. Ponadto stany zapalne skóry i pochwy o charakterze przewlekłym, spowodowane infekcjami grzybiczymi, bakteryjnymi, czy wirusowymi.


     

hydro

Femma Expert Hydro

Pomaga kobietom w łagodzeniu uczucia suchości i przywracaniu prawidłowego nawilżenia pochwy. 

Kwas hialuronowy (zawarty w preparacie) zabezpiecza i nawilża nabłonek pochwy oraz wspomaga jego regenerację. Ekstrakt z aloesu - rośliny cenionej ze względu na właściwości regenerujące, nawilżające i przeciwutleniające. Polisacharydy odpowiadają za właściwości nawilżające i wzmacniające mechanizmy obronne nabłonka. Witaminy A odpowiadają za za integralność błon komórkowych.Witamina E jest przeciwutleniaczem, chroniącym komórki przed uszkodzeniem wywołanym przez wolne rodniki.

Preparat - globulki dpochwowe - stosuje się w wypadku suchości i dyskomfortu spowodowanego fizjologicznyi zmianami hormonalnymi, zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy, po porodzie, w wypadku bolesnych stosunków, po radio - i chemioterapii, po zabiegach ginekologicznych.

http://femma.pl/

 

U młodych kobiet, pomimo wysokiej aktywności hormonalnej, również występują objawy suchości pochwy. Są one zazwyczaj związane z upośledzeniem ukrwienia i cienką, atroficzną śluzówką.

Na podobne dolegliwości mogą również uskarżać się kobiety całkowicie zdrowe. Dla przykładu, częste stosowanie tamponów może powodować suchość pochwy i nawet doprowadzać do trudności w ich stosowaniu. Nie zawsze dolegliwości ustępują po zakończeniu menstruacji. U kobiet po porodzie suchość w pochwie i znaczne zmniejszenie nawilżenia może być spowodowane karmieniem piersią.

U kobiet w wieku okołomenopauzalnym suchość pochwy może mieć swoje źródło w niskim stężeniu estrogenów, co przekłada się nie tylko na zanik śluzówki wyściełającej pochwę, ale również na zmniejszenie ukrwienia, zubożenie sieci naczyń włosowatych i atrofię nabłonka (zanika jego wielowarstwowa budowa, a warstwa podstawna wykazuje znacznie mniejszą aktywność metaboliczną). Zmniejsza się również sieć naczyń limfatycznych, co ogranicza znacznie wydzielanie pochwowe. Właśnie ono związane jest z nawilżeniem w czasie podniecenia seksualnego i biernym przekrwieniem okolicy krocza.

Problem nie tylko medyczny

Suchość pochwy nie musi być związana ze zdrowiem. Może być także objawem niesatysfakcjonującej relacji partnerskiej i wyrazem braku zaufania, poczucia bezpieczeństwa, czasem niechęci lub wręcz awersji. Do problemów partnerskich, które mogą przejawiać się w postaci suchości pochwy, dochodzą jeszcze: nieadekwatna lub zbyt krótkotrwała stymulacja seksualna ze strony partnera, odmienność potrzeb i oczekiwań kobiety, zanik atrakcyjności partnera, rutyna we współżyciu, niska kultura współżycia seksualnego, sprzeczności między oczekiwaniami a rzeczywistością, w tym problemy w komunikacji (lub jej zanik) w związku, nieumiejętność komunikowania się dotyczącego seksualności, a także długotrwałe konflikty w relacji powodujące narastanie i kumulowanie negatywnych przeżyć i uczuć.

- Zdrowie seksualne i aktywność seksualna stanowią integralną część funkcjonowania człowieka i mają wpływ na poczucie zadowolenia i jakości życia. Pieczenie, swędzenie pochwy, nie tylko podczas stosunku, ale odczuwany podczas codziennych aktywności dyskomfort, to ciągła frustracja, niezadowolenie, ból, ale także kompleksy związane z własną seksualnością. Złe samopoczucie negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, obniżając znacznie jego jakość, powodując spadek poczucia własnej wartości, indywidualnej seksualnej atrakcyjności i – co również nie bez znaczenia – wzrost lęku związanego z oceną atrakcyjności seksualnej przez partnera/partnerkę. Kilka razy doświadczony ból utrwala się, powodując lęk przez dalszymi kontaktami seksualnymi – wyjaśnia Izabela Jąderek.

Leczenie

U młodych kobiet dolegliwości związane z suchością pochwy nie występują stale i leczenie nie musi być ciągłe. W ich przypadku niemal natychmiastową poprawę daje działanie miejscowe leków, np. globulek czy żelu nawilżającego zawierających kwas hialuronowy, które są dostępne bez recepty. U kobiet dojrzałych takie postępowanie jest cennym uzupełnieniem leczenia hormonalnego. Poprawa stanu śluzówki jest dobrą drogą do zniesienia przykrych dolegliwości i poprawy samopoczucia.

- Miejscowe stosowanie leków zmniejsza również ryzyko nakładających się na ten stan infekcji. Taka profilaktyka jest nie tylko elementem higieny, ale również zapobiega znacznie poważniejszym późniejszym powikłaniom. Uzyskujemy dobry efekt kliniczny dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentek – informuje dr Południewski.
 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe