18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Rak szyjki macicy. Badania

fot. Jerzy Linder 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl


AKCJA "BEZPIECZNIE W MACIERZYŃSTWIE"

Akcja ma na celu propagowanie wykonania przed planowaniem macierzyństwa badania cytologicznego i mofrologii krwi. Aby wykonać BEZPŁATNIE te badania zadzwoń 607639454 lub 601246810 i umów się na dogodny termin badania. O szczegółach akcji dowiesz się w trakcie telefonicznej rozmowy.

                                                   

W POLSCE DZIENNIE:

10 KOBIET DOWIADUJE SIĘ ŻE JEST CHORA NA RAKA SZYJKI MACICY

A 5 KOBIET UMIERA Z POWODU TEGO NOWOTWORU.

dr Tulimowskiautor
Dr Jacek Tulimowski
Ginekolog-Ultrasonolog

To zatrważający wynik. Rakowi można zapobiec w prosty sposób – wykonując regularnie cytologię. Dzięki temu raka szyjki macicy można wykryć w bardzo wczesnym stadium, kiedy jest on całkowicie wyleczalny.

Cytologię powinna wykonywać każda kobieta po 20. Roku życia (lub po rozpoczęciu współżycia), co rok. Chyba że lekarz zaleci inaczej.  

Podczas badania cytologicznego specjalista może zobaczyć i zidentyfikować wszelkie zmiany w szyjce macicy – od łagodnych stanów zapalnych po raka szyjki macicy.

Przygotowanie do badania

Na cytologię najlepiej zgłosić się w pierwszej połowie cyklu, 4–5 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Przed badaniem nie należy stosować dopochwowych leków, irygacji ani środków antykoncepcyjnych (trzeba odczekać 3 dni). Dwie doby przed badaniem nie wolno współżyć.

Dzięki tym zasadom wynik badania będzie wiarygodny.

W gabinecie

Lekarz (przeszkolona asystentka lub położna) pobierają wymaz specjalną trójkątną szczoteczką. Pozwala ona na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale również z kanału szyjki – a to właśnie w tym miejscu rozwija się aż 70 proc. nowotworów tego narządu.

Wyniki cytologii w systemie Bethesda

Na wynik cytologii trzeba poczekać od 7 do 14 dni.

Podawany jest on w pięciostopniowej skali Papanicolau lub opisowym systemie Bethesda.

Skala Papanicolau:

 • I grupa – widać wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego.
 • II grupa - są tu także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Przy stanie zapalnym lub tzw. nadżerce, konieczne jest leczenie i kontrola.
 • III grupa - w rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem).
 • IV grupa informuje o obecności tzw. komórek atypowych. Mogą one świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, którego komórki występują na razie tylko w nabłonku. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest w 100 proc. wyleczalny.
 • V grupa świadczy o wykryciu zmian złośliwych (jest to tzw. rak inwazyjny). Jeśli jego komórki nie są liczne, a leczenie szybko podjęte, są szanse na uratowanie życia.

System Bethesda:

* Informuje, czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny cytologicznej – to znaczy, czy ilość pobranych do badania komórek była wystarczająca i czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy.

* Stwierdza, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie, a potem dokładny opis stwierdzonych zmian – czyli określenie rodzaju zakażenia i ewentualnych zmian naprawczych, zmian w komórkach nabłonka i obecności innych nieprawidłowych komórek. W każdym przypadku wynik cytologii powinnaś pokazać ginekologowi.

Opisowe wyniki cytologii:

 • Cytologia prawidłowa - tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego – endocervix, co wskazuje, że wynik jest prawidłowy, odpowiada dawnej grupie I.
 • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który może ustąpić samoistnie.
 • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym.
 • AGUS/ASCUS. Wynik nieprawidłowy - komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak nie ma jeszcze nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory.
 • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik nieprawidłowy. Oznacza to, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym i odpowiada dawnej grupie III.
 • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory.

  szczoteczkiRovers® Cervex-Brush®


  to bezpieczne, produkowane w Holandii, szczoteczki cytologiczne, zgodne z wymaganiami aktualnych Rekomendacji Komisji Europejskiej i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
  Ich jakość w programach profilaktycznych raka szyjki macicy została potwierdzona w badaniach klinicznych na całym świecie.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe