18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Problemy z miesiączką

fot. Shutterstock 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

"Krwawe łzy zawiedzionej macicy" - tak miesiączkę określa prof. Romuald Dębski, ginekolog, położnik. Wynika to z fizjologii kobiety, która podporządkowana jest ciąży, rodzeniu dzieci i karmieniu piersią. W tym czasie menstruacja nie występuje. Poza tym okresem u zdrowej kobiety w wieku rozrodczym menstruacja powtarza się regularnie co ok. 28 dni. Jest to zjawisko fizjologiczne polegające na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych.

Prawidłowy cykl miesięczny

Prawidłowo menstruacja występuje co 24-28 dni. Jeśli okres pojawia się w okresach krotszych niż 24 dni, uznajemy go za częsty. Za regularne miesiączki eksperci uważają te, których zmienność między cyklami mieści się w czasie +/- 2-20 dni. Tak więc choć okres występuje cyklicznie, to mogą pojawić się rozbieżności między dokładnym czasem jego rozpoczęcia. 

Prawidłowy czas trwania krwawień miesięcznych wynosi od 4,5 do 8 dni. W przypadku gdy trwa on dłużej niż 8 dni, mamy do czynienia z przedłużonym krwawieniem. Zmierzoną (pomiar tzw. hematyny zasadowej w produktach higienicznych zużytych podczas cyklu) utratę krwi miesiączkowej wynoszącą 5-80 ml traktuje się jako normalne nasilenie krwawienia. Natomiast, jeżeli objętość miesięcznej utraty krwi wynosi powyżej 80 ml, mamy do czynienia z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi.

Najczęstszym zaburzeniem cyklu są nadmiernie obfite i przedłużające się miesiączki, które nie są spowodowane zmianami chorobowymi. Takie dolegliwości mogą dotyczyć nawet połowy kobiet w wieku rozrodczym. Są one nie tylko uciążliwe, pogarszają jakość życia, ale mogą również spowodować anemię.

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego 

Wiele kobiet odczuwa pewien dyskomfort przed miesiączką, niekiedy dochodzi do niewielkiego wzrostu wagi ciała, obrzęku piersi, czemu towarzyszy drażliwość.

Natomiast wzdęcia, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, trądzik, wahania nastroju, lęk i drażliwość to charakterystyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Dolegliwości mogą być tak silne, że uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Szacuje się, że ok. 90% kobiet miesiączkujących odczuwa co najmniej jeden objaw charakterystyczny dla PMS. 

Istnieje też cięższa postać PMS - PMDD, czyli przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne. W tym wypadku dominują objawy psychiczne, jak znaczne obniżenie nastroju z uczuciem beznadziei, nasilony lęk i napięcie, konfliktowość.

Charakterystyczna dla PMS i PMDD jest prawidłowość, że początek miesiączki przynosi poprawę, natomiast zaburzenie pojawiają się ponownie po owulacji. Kobiety odczwające nasilone PMS/PMDD naprawdę dobrze czują się tylko jeden tydzień w miesiącu: między zakończeniem miesiączki a kolejną owulacją.

Jak leczyć napięcie przedmiesiączkowe i obfite krwawienie?

Objawy napięcia przedmiesiączkowego mogą złagodzić naturalne preparaty z wiesiołka lub dziurawca. Stosuje się również leki przeciwdepresyjne. Skutecznym i prostym rozwiązaniem jest zachamowanie owulacji, dzięki stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Terapia hormonalna jest zalecana również w wypadku nadmiernych i przedłużających się krwawień. Niektóre hormonalne tabletki antykoncepcyjne są zarejestrowane również z dodatkowym wskazaniem do leczenia silnego krwawienie menstruacyjnego. W Polsce jedynym preparatem z taką rejestracją jest Qlara. 

W niektórych wypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, czyli zabiegi popularnie zwane "łyżeczkowaniem jamy macicy", a w ostateczności nawet zabieg usunięcia macicy.

Jeśli mamy problemy z nadmiernym i długotrwałym krwawieniem, zespołem napięcia przedmiesiączkowego, trzeba koniecznie zgłosić się do ginekologa. Współczesna medycyna potrafi poradzić sobie z tymi problemami. 

 

 

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe