18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Pigułka antykoncepcyjna

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Pigułka antykoncepcyjna ma już 50. lat. W 1960 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA dopuściła do obrotu pierwszy doustny środek antykoncepcyjny. Nowa metoda zapoczątkowała rewolucję w planowaniu rodziny oraz sytuacji kobiet i ich jakości życia.

- Pigułka z całą pewnością wpłynęła na życie i rolę społeczną kobiet. Nie tylko ożywiła w nich wiarę w możliwości planowania i wyboru, ale także dała im poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, w pewien sposób pokazała też nowe szanse i perspektywy rozwoju, kariery, życia rodzinnego – mówi dr Joanna Heidtman, psycholog i socjolog.

Obecnie pigułkę antykoncepcyjną stosuje ponad 80 milionów kobiet na świecie, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest ona, obok prezerwatyw najpopularniejszą metodą antykoncepcyjną. Zdecydowały o tym zalety pigułki, przede wszystkim wysoka skuteczność, prawidłowo stosowana chroni niemal w 100% przed niechcianą ciążą. Dzięki skutecznej ochronie zapewniają większy komfort współżycia niż inne środki. Metoda ta jest odwracalna, tzn. po odstawieniu pigułki płodność wraca już po pierwszym cyklu.
Oprócz kontroli płodności antykoncepcja hormonalna daje kobiecie dodatkowe korzyści, jak np. ustąpienie dolegliwości związanych z comiesięcznym cyklem, czyli mniej bolesne i mniej obfite krwawienia, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i napięcia piersi. Pigułki nowej generacji zapobiegają gromadzeniu się wody w organizmie, umożliwiając lepszą kontrolę masy ciała. Dodatkowa korzyść to częstsze wizyty u ginekologa.
Przez 50 lat pigułka antykoncepcyjna bardzo się zmieniła. Starsze pigułki dostarczały organizmowi znaczną ilość estrogenów, w preparatach nowej generacji dawka ta została zredukowana ponad siedmiokrotnie., dlatego współczesne środki hormonalne w mniejszym stopniu obciążają organizm i powodują dużo mniej skutków ubocznych. Najnowsze preparaty uwalniają estradiol, hormon identyczny z produkowanym przez jajniki, zapewniając wysoką skuteczność działania w harmonii z fizjologią kobiety, dzięki temu organizm lepiej toleruje środki hormonalne.
Z badań przeprowadzonych przez GFK na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma można m.in. dowiedzieć się, że kobiety, które nigdy nie stosowały pigułki jako metody antykoncepcyjnej obawiały się przede wszystkim ich skutków ubocznych, takich jak przyrost owłosienia, masy ciała. Drugim powodem była obawa, że będą zapominały o regularnym przyjmowaniu. Wspomniane efekty uboczne wywoływały pierwsze pigułki.
Większość działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej to objawy adaptacyjne, które, o ile występują, to na początku stosowania leku. Większość kobiet nie ma z tym problemów. – Trzeba pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne to leki i nie można wykluczyć wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Dlatego niezwykle istotny jest szczegółowy wywiad, który pomaga lekarzowi zminimalizować to ryzyko. Czasem konieczne są też dodatkowe badania – przestrzega dr Beata Sterlińska-Tulimowska, ginekolog.

Pigułka antykoncepcyjna nie jest jednak pozbawiona wad.
- Trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu, inaczej przestaje być skuteczna;
- W pierwszych 2-3 miesiącach u około 10% kobiet stosujących tę metodę pojawiają się bóle głowy, bolesność piersi, zwiększenie masy ciała, obniżenie libido, tendencja do grzybicy pochwy, mdłości, biegunka.  Jeśli pigułka jest dobrze dobrana, objawy mijają;
- Przyjmowania tabletki zwiększa też ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej.
PJ

Więcej:
www.pigulka.pl

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe