18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pierwszy raz?

fot. Jerzy Linder 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

1. Czy podczas pierwszego stosunku można zajść w ciążę?
Dziewczyna może zajść w ciążę podczas pierwszego i każdego kolejnego stosunku z chłopakiem, jeśli nie stosują oni skutecznej metody antykoncepcyjnej. Błona dziewicza nie działa jak prezerwatywa! Często nastolatki zachodzą w nieplanowaną ciążę, gdyż ufają partnerowi, który przekonuje np. że stosunek przerywany, seks podczas miesiączki, czy w czasie dni niepłodnych jest skutecznym zabezpieczeniem. Wymienione metody są przyczyną wielu nieplanowanych ciąż u nastolatek. 

Nie decyduj się na pierwszy raz, jeżeli nie umówicie z partnerem kwestii antykoncepcji! 

2. Skąd będę wiedział/a, że jestem gotowy/a do pierwszego razu?
Pierwszy raz to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Nie warto rozpoczynać życia seksualnego, jeżeli czujesz, że tak nie jest. Może to świadczyć o tym, że nie jesteś jeszcze na tyle dojrzały/a, żeby odpowiedzialnie pokierować swoim życiem intymnym. Seks jest cementem związku miłosnego, czymś, co zbliża partnerów do siebie i utrzymuje razem w głębokiej emocjonalnej więzi. Należy pamiętać, że to nie seks jako czysto cielesny akt jest tym, co mechanicznie zbliża i jednoczy. 
Seks traktowany poważnie i dojrzale może być całkowitym oddaniem siebie, stworzeniem wspólnoty na tyle intymnej, że nikt inny nie będzie miał do niej dostępu, obdarowanie się nawzajem najwyższą przyjemnością cielesną przeżywaną w takiej bliskości, jakiej nie doświadcza się z innymi. 
Jednocześnie seks jest czymś zupełnie naturalnym, dlatego można śmiało powiedzieć, że jedno jest pewne: dopóki masz wątpliwości co do tego, czy jesteś gotowy/a, znaczy to, że nie jesteś. Kiedy jest się gotowym, to po prostu się to wie, nie trzeba nic analizować i uzasadniać. Nie można także tego opisać, każdy jest tu zdany na siebie. 
Kolejna pewna rzecz: są sytuacje, w których po prostu nie warto zaczynać. W stanie nietrzeźwości wielokrotnie wydaje się, że można wszystko i na wszystko jest się gotowym. Ale w stanie upojenia alkoholowego albo po użyciu innych środków odurzających najczęściej nie odpowiadamy za siebie, a także nie bierzemy pod uwagę tej drugiej osoby i jej potrzeb. 

Zdecydowanie odradzamy wkraczanie w świat seksu ze zmąconą czymkolwiek świadomością. W stanie odurzenia łatwiej również zapomnieć o zabezpieczeniu przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową jak HIV/AIDS!

Młodzi ludzie czasami zaczynają życie seksualne pod wpływem nacisku lub szantażu emocjonalnego ze strony partnera. Strach przed utratą osoby, na której Ci zależy, nie jest dobrym powodem, by dać się skusić na pierwszy raz, zwłaszcza, jeśli czujesz, że to może jeszcze nie być „twój moment”.

Osoba, która wywiera nacisk na partnera w ten sposób, jest najpewniej egoistyczna i pozbawiona skrupułów w realizacji własnych celów. Czy on/ona liczy się z Twoimi potrzebami i obawami? Czy możecie porozmawiać o wszystkim, szczerze i bez agresji? Czy robicie to, bo chcecie dać sobie więcej bliskości, czy któreś z was może czuć się w jakikolwiek sposób zmuszone?
W tym ważnym momencie życiowym bardzo istotna jest atmosfera bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Warto też wcześniej porozmawiać i wybrać metodę antykoncepcji, na którą się zdecydujecie

3. Skąd mam wiedzieć, że ten chłopak/dziewczyna jest odpowiednią osobą z którą powinnam/powinienem mieć pierwszy raz?
Decyzja o podjęciu współżycia to poważna sprawa. Przemyśl to na spokojnie, biorąc pod uwagę:
> czy macie podobne cele w życiu i wspólne wartości
> czy jesteś gotowa/y na ewentualne konsekwencje emocjonalne i fizyczne (np. nieplanowana ciąża) i czy czujesz, że możesz liczyć na partnera/-kę
> jeśli czujesz, że druga osoba wywiera na ciebie nacisk, to znaczy, że nie jesteś gotowy/-a na seks z tą osobą
> czy możesz z partnerem/-ką szczerze porozmawiać o tym czego oczekujesz, a czego nie chcesz w czasie współżycia
> czego oczekujecie od tego związku (czy chcecie być razem i być sobie wierni, czy zależy wam na luźnej relacji)
Seks może być cudownym doświadczeniem, ale weź pod uwagę, że związek może nie przetrwać, chłopak lub dziewczyna może cię zostawić i spotka cię rozczarowaniem. Może to też być wstęp do trwałej relacji. 

Jeśli zdecydujecie się na współżycie, koniecznie porozmawiajcie o antykoncepcji i przeszłości seksualnej (jeśli jeden z partnerów miał już wcześniej stosunki z innymi osobami i nie stosował/-a prezerwatywy, trzeba będzie zrobić test na HIV i zabezpieczać się gumką). Pamiętajcie, że to wasza wspólna odpowiedzialność i powinniście dzielić się kosztami środków antykoncepcyjnych i wizyt u lekarza.

4. Czy pierwszy raz musi być bolesny dla dziewczyny? Co zrobić, żeby nie był?
Pierwszy raz to ważne przeżycie i powinno być przyjemne i warte zapamiętania. Przede wszystkim trzeba porozmawiać o zabezpieczeniu, przeczytasz o antykoncepcji na naszych stronach. Chłopak może nawet przećwiczyć zakładanie prezerwatywy podczas masturbacji, aby czuć się pewniej. Dzięki temu odpadnie wam jeden element stresu.

Dziewczyna sama pewnie się orientuje jaka jest jej błona dziewicza. Jeśli np. ma problemy z wsunięciem do pochwy tamponu lub palca bo odczuwa opór znaczy że błona jest gruba i zakrywa niemal całe wejście do pochwy. Wtedy można spodziewać się krwawienia i bólu. Ważne abyś był uważny i robił to powoli, a dziewczyna powinna być podniecona, bo wtedy pochwa robi się wilgotna, co ułatwia wprowadzenie członka.

Wiele dziewczyn ma rozciągniętą lub przerwaną błonę dziewiczą i nawet o tym nie wiedzą - może ją uszkodzić tampon czy palec lub nawet uprawianie sportu. Jeśli błona jest rozciągnięta, dziewczyna może w ogóle nie czuć bólu i nie krwawić. Można nawet się trochę przygotować i podczas pieszczot lub masturbacji ona lub ty możesz wsuwać palec do pochwy i lekko nim poruszać, to trochę rozciągnie błonę. W rzadkich przypadkach błona jest t ak gruba, że utrudnia penetrację, wtedy ginekolog może lekko ją naciąć.

Przyjmijcie taką pozycje jaka wam się podoba, choć na początek nie ma sensu wymyślać jakiś pozycji z Kamasutry. Jeśli ty jesteś na górze, ostrożnie wprowadzaj członek i umówcie się, że ona da ci znak gdy ją będzie bolało. Dajcie sobie czas, jak się nie uda od razu, uda się za godzinę albo za kilka dni.

Może być dobrym pomysłem, żeby ona siedziała na tobie, wtedy ona kontroluje tempo i głębokość penetracji. Jeśli było krwawienie wstrzymajcie się z kolejnym stosunkiem kilka dni.

5. Jak przygotować się do pierwszego razu?
Pierwszy raz to nie moment na bycie spontanicznym, warto się do tego przygotować. Trzeba wybrać czas i miejsce, które zagwarantują intymność i spokój. Musicie czuć się dobrze w tym otoczeniu. Wcześniej należy porozmawiać o antykoncepcji i ją kupić. Jeżeli chcecie zabezpieczać się za pomocą antykoncepcji hormonalnej, dziewczyna musi pójść do ginekologa i zacząć ją brać przed pierwszym razem. Jeżeli wybieracie prezerwatywy, warto, żeby chłopak sam przećwiczył, jak się je zakłada. Nie należy wyobrażać sobie, że pierwszy raz będzie wspaniałym doznaniem fizycznym, bo towarzyszy nam często stres i niepewność. To normalne, że chłopak może mieć niepełną erekcję lub nie mieć jej w ogóle, mogą wystąpić problemy z włożeniem penisa do pochwy lub dziewczyna może odczuwać ból. Nie należy eksperymentować z pozycjami seksualnymi ani zabawkami erotycznymi, na to przyjdzie jeszcze czas. Jeżeli pełen stosunek z jakiegoś powodu się nie udał, to nie powód, żeby się załamywać, początki rzadko są łatwe.

6. Czy przy pierwszym razie dziewczyna bardzo krwawi?
Obfite krwawienie zdarza się bardzo rzadko i świadczy o tym, że nie tylko błona została naruszona, ale też naderwano skórę krocza. To mit, że przy pierwszym razie brudzi się pościel krwią. Jeżeli już krew się pojawia, jest jej bardzo mało. Nie trzeba się tego obawiać. Jeżeli krwi nie będzie w ogóle, nie ma w tym nic nienormalnego albo złego.

7. Chcę przeżyć swój pierwszy raz, ale się boję.
Jeżeli się boisz, to może jeszcze nie nadszedł odpowiedni moment? Stres i obawy świadczą o tym, że nie do końca tego chcesz. Musisz być tego pewny/pewna, bo inaczej nie będziesz mieć z seksu przyjemności. Nie można robić nic na siłę czy dla partnerki/partnera, to musi być przemyślana decyzja. Poświęcanie się w imię związku raczej Cię nie uszczęśliwi. Zastanów się jeszcze nad tym.

8. W jakim wieku najlepiej rozpocząć współżycie?
Nie ma takiego wieku. To zależy od tego, czy czujesz, ze to na pewno ten moment, masz ukochaną osobę, z którą chcesz być blisko i w sposób dojrzały podchodzisz do antykoncepcji. Jeżeli paraliżuje strach przed ciążą, trzeba się jeszcze wstrzymać. Nie warto ulegać presji środowiska. To, że znajomi mają już to za sobą, nie znaczy, że i Ty musisz. Seks ma być radosnym i przyjemnym doświadczeniem.

9. Czy trzeba ogolić włosy łonowe przed pierwszym razem?
To, czy golimy włosy na ciele, zależy tylko od nas. Nie ma takiej konieczności. Włosy nie przeszkadzają podczas seksu.

10. Chciałbym/chciałabym zacząć współżyć, ale nie wiem, jak to się robi. Jaka pozycja będzie najlepsza na pierwszy raz?
Seks nie polega na stosowaniu jakiś specjalnych trików. Każdy uczy się go stopniowo, w praktyce poznaje potrzeby swoje oraz partnera. Najważniejsza jest dobra komunikacja w związku, mówienie o tym, na co ma się w danym momencie ochotę, a na co nie. Nie należy się stresować, jak się wypadnie podczas pierwszego razu. To nie konkurs, nikomu nie musimy niczego udowadniać. Wraz z doświadczeniem nabierzemy pewności siebie.
Nie ma jednej najlepszej pozycji na pierwszy raz. Liczy się bliskość i poczucie bezpieczeństwa, dla wielu osób ważny jest także kontakt wzrokowy.

Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton
jest nieformalną grupą wolontariuszy działających przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Działania Pontonu to przede wszystkim edukacja seksualna w ramach zajęć prowadzonych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz poradnictwo telefoniczne, mailowe i internetowe dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego.
www.ponton.org.pl

Czytaj też:
www.oniona.info
Portal internetowy dla młodzieży poświęcony tematom związanym z miłością - tworzeniem związków, inicjacją seksualną, antykoncepcją, aspektami zdrowotnymi współżycia.

  

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe