18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Nadwaga a zdrowie intymne

prof. Baranowskirozmowa z prof. dr. hab. n. med. Włodzimierzem Baranowskim, specjalistą położnictwa i ginekologii Centrum Medycznego EvaClinic w Warszawie

Czy nadmar kilogramów może zakłócić dojrzewanie dziewczynek?

Oczywiście. Nastolatki dojrzewają później i często mają cykle bezowulacyjne, bo dochodzi do zaburzeń hormonalnych, tzw. endokrynopatii. Otyłość sprzyja też powstaniu zespołu policystycznych jajników (PCOS). W wyniku nadmiaru męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, u pacjentki pojawia się nadmierne owłosienie. Zanika jajeczkowanie, odstępy między miesiączkami stają się długie, mogą trwać nawet pół roku, a zdarza się też, że miesiączka nie pojawia się wcale. W badaniu USG zauważamy u tych pacjentek powiększone jajniki, z pęcherzykami o średnicy 4-7 mm, ułożonymi na obwodzie w kształt naszyjnika, przerost tzw. zrębu, czyli części środkowej jajnika i pogrubioną otoczkę jajnika. Badanie hormonalne, poza nadmiarem androgenów, wykazuje również odwrócone proporcje stężeń hormonów FSH do LH, czyli LH jest więcej niż FSH, a to FSH powinny dominować.

Nieleczone pacjentki z tym zespołem stają się niepłodne. Bardzo szybko rozwija się u nich cukrzyca, występuje też ryzyko, co istotne, już w młodym wieku, raka błony śluzowej macicy, oraz – jak się ostatnio okazało – także raka piersi. Oczywiście, PCOS występuje też u szczupłych kobiet, ale u otyłych rozwija się zdecydowanie częściej. Mówimy pacjentkom, że konieczne jest zmniejszenie masy ciała.

 A jeśli puszystej kobiecie uda się zajść w ciążę?

To jest to zdecydowanie ciąża podwyższonego ryzyka. W jej drugiej połowie pacjentka jest bardziej narażona na gestozę, czyli zatrucie ciążowe. Jego charakterystyczne objawy to: nadciśnienie, które niezwykle trudno poddaje się leczeniu, obrzęki oraz utrata białka z moczem – tzw. białkomocz. Otyłe przyszłe matki są też bardziej narażone na cukrzycę ciążową.

W wyniku zaburzeń krążenia łożyskowego płód rozwija się wolniej. Z takich ciąż często rodzą się hipotroficzne dzieci. Noworodki, chociaż pojawiają się na świecie w terminie i niekiedy ważą nawet 5 kg, wykazują cechy wcześniactwa. Bywają opuchnięte. Mają niedojrzały układ krążenia, oddechowy i nerwowy. Wymagają szczególnej opieki. U otyłych ciężarnych częściej dochodzi też do zgonów wewnątrzmacicznych i ataków rzucawki. Sam poród również jest trudniejszy – nie tylko dla pacjentki, ale i dla personelu medycznego. Częściej konieczne jest cesarskie cięcie. Zresztą, wszystkie zabiegi i operacje u osób z dużym nadmiarem masy ciała są skomplikowane.

Na czym polegają te trudności?

Po pierwsze, samo pole operacyjne jest ograniczone, trudniej dostać się do poszczególnych narządów. Po drugie, pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa  wymaga dużego zaopatrzenia w krew. Tworzą się w niej dodatkowe naczynia krwionośne, w wyniku czego serce musi więcej pracować. U otyłej osoby podczas zabiegu trudniej przez to np. opanować krwawienie śródoperacyjne. Poza tym u pacjentek z dużą masą ciała wzrasta ryzyko zakrzepicy – choroby zakrzepowo-zatorowej po operacji.

Każdy nawet rutynowy zabieg u osób otyłych staje się skomplikowany. Wycięcie macicy u szczupłej kobiety jest operacją technicznie prostą, u bardzo otyłej, z BMI powyżej 40-45 stopień trudności zdecydowanie wzrasta.

Dlaczego jeszcze nadmierna masa ciała może być dla kobiety niebezpieczna?

Przede wszystkim mocno zwiększa ryzyko powstania schorzeń uroginekologicznych, które można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to tzw. nietrzymanie moczu. Wyróżniamy tu tzw. zespół nadreaktywności wypieracza, polegający na konieczności częstego oddawania moczu. Pojawiają się parcia naglące i pacjentka często nie zdąży dobiec do toalety. Częściej występuje tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli pojawiające się w momencie dźwignięcia czegoś, kichnięcia, kaszlu, podbiegnięcia, wchodzenia po schodach, w tańcu. Obu tym rodzajom problemów z kontrolowaniem oddawania moczu sprzyja nadmierna masa ciała. Sprawia, że pojawiają się w młodszym wieku i z większym nasileniem.

U części otyłych pacjentek dochodzi do innych problemów: do obniżania się, a w krańcowych przypadkach nawet do wypadaniu narządu płciowego – macicy, ścian pochwy.

Każde z tych schorzeń uroginekologicznych bardzo trudno się leczy. W przypadku nietrzymania moczu, zakładamy tasiemki pod cewkę moczową, a pacjentkom, u których obniżają się narządy – specjalne siatki. Ale im większa otyłość, tym mniejsze szanse powodzenia i długotrwałych efektów Jeśli kobieta nadal tyje, to siatka czy tasiemka nie wytrzymuje zbyt dużego obciążenia i problem będzie powracał.

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe