18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymania moczu. Laseroterapia. Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu.


dr Sterlińska

Dr Beata Sterlińska*

 

NIETRZYMANIE MOCZU - nie zawsze trzeba operować

Ewolucja: od inwazyjnych chirurgicznych do nieinwazyjnych zabiegów laserowych. 

 

Laser FOTONA 

to jedyny aparat oferujący nieinwazyjną alternatywę terapii wszystkim pacjentkom,  które nie chcą się poddać inwazyjnym zabiegom chirurgicznym. Stosowanie laseroterapii nigdy nie łączy się z uczuciem bólu, dyskomfortem, nie wymaga rekonwalescencji, jednocześnie poprawia satysfakcję seksualną.

Efekt działania lasera FOTONA:

polega na naturalnej reakcji organizmu, zwanej remodelowaniem kolagenu. Zastosowanie laseroterapii wywołuje termiczne pobudzanie fibroblastów zarówno w strukturach podskórnych, jak i w skórze, śluzówkach pochwy oraz bogatego w kolagen obszaru powięzi miednicy mniejszej. Po stymulacji w fibroblastach rozpoczyna się produkcja włókien kolagenowych, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia elastyczności tkanek, obkurczenia, remodelingu i neokolagenogenezy ścian pochwy. Zwiększenie temperatury tkanek w momencie leczenia pomaga zwiększyć przepływ krwi, jednocześnie pobudzając unerwione tkanki. W konsekwencji prowadzi to do kontrolowanego obkurczenia ścian pochwy, ujędrnienia naświetlonych tkanek dając poprawę kliniczną na minimum 4 lata,przywrócenie funkcji trzymania moczu i długoterminową satysfakcję seksualną pacjentek.

Jak to wyglada w praktyce:

Zabieg laserowa trwa okolo 30 minut. Polega na umieszczeniu w pochwie  końcówki Lasera FOTONA (podobnej do głowicy używanej w trakcie badania USG dopochwowego). Wykonywany jest bez znieczulenia, pacjentka odczuwa jedynie delikatny dyskomfort zwiazany z narastaniem ciepła. Przez 30 dni po zabiegu trzeba przyjmować preparat estrogenowy i zachować abstynencję seksualną.

Zabieg jest zupełnie bezpieczny, nie przynosi skutków ubocznych jego skuteczność wynosi 70-80%, powinien być wykonywany raz na ok. 4 lata. Może być wykonywany profilaktycznie. Koszt wynosi ok. 2 - 2,5 tys. zł.

 

Kwalifikacje do zabiegu

-I/II stopień nietrzymania moczu

I  st-niewielkie gubienie moczu w trakcie dużego wysiłku fizycznego w pozycji stojącej.

II st-gubienie moczu w czasie normalnej codziennej aktywności fizycznej, kaszlu, kichania, śmiechu, czy zmiany pozycji ciała.

-prawidłowe badanie ginekologiczne,

 -prawidłowy wynik badania cytologicznego ( odpowiednik I/II PAP, prawidłowa Bethesda ),

 -prawidłowy wynik posiewu ze ścian pochwy

 -prawidłowy wynik wynik testu PCR z kanału szyjki macicy na obecność: Chlamydia, Mykoplazma,

 -prawidłowy wynik badania ogólnego moczu wraz z posiewem,

 -prawidłowy wynik badania USG TVS ( bez mięśniaków, torbieli, guzów jajników).

 

 Przeciwwskazania

- krwawienia z dróg rodnych,

- ciąża,

- III i IV stopień nietrzymania moczu.

Ze względu na skuteczność zabiegu kwalifikacja może być utrudniona dla pacjentek leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego krwi , zwłaszcza nieprawidłowo leczonych i pacjentek leczonych przeciwdepresyjnie, leki te mogą powodować przejściowe nietrzymanie moczu. 

 

Zalecenia po zabiegu

Przez okres jednego miesiąca:

-estrogenoterapia miejscowa: tabletki, globulki, krem,

-kwas hialuronowy podawany miejscowo zwłaszcza drobnocząsteczowy w postaci globulek, kremu, w przypadku przeciwwskazań do estrogenoterapii,

-oszczędzający tryb życia,

-zakaz stosunków seksualnych,

-zakaz uprawiania sportów, zwłaszcza wyczynowych.  

Pacjentka powinna być zakwalifikowana dopiero po wykonaniu wszystkich badań kwalifikacyjnych z ich prawidłowymi wynikami.

 

Pozostałe wskazania terapeutyczne do zabiegu laserem FOTONA to:

- ujędrnianie okolic przedniej ściany pochwy/pęcherza moczowego i okolic cewki moczowej,

- obkurczenie (ujędrnianie) pochwy,

- ujędrnianie warg sromowych,

- likwidacja objawów opryszczki pospolitej,

- wybielanie części intymnych,

- usuwanie polipów jamy macicy, szyjki macicy,

- leczenie dysplazji szyjki macicy,

- leczenie torbieli szyjki macicy (torbiele Nabotha),

- redukcja rozstępów, resurfacing, peelingi, frakcjonowanie laserowe.

 

Czytaj o wysiłkowym nietrzymaniu moczu:
http://www.natemat.com.pl/zdrowie/seks/wysilkowe-nietrzymanie-moczu.html 

 

Skuteczność terapeutyczna w badaniach:

Ostatnio opublikowane rezultaty (dr Fistonicia, dr Riviera) wykazują po wykonanych zabiegach znaczącą poprawę kliniczną w przypadkach terapii łagodnego i umiarkowanego nietrzymania moczu. Ocena efektu terapeutycznego opierała się na subiektywnej ocenie pacjentki (standaryzowane kwestionariusze), oraz testu Q-tip ( test patyczkowy) pozwalającego na ocenę ruchomości cewki moczowej oraz szyi pęcherza moczowego, i PFM. U 90% z łagodnym, 76% z umiarkowanym wysiłkowym nietrzymaniem moczu wystarczyło przeprowadzić tylko jeden zabieg. U 95% wszystkich pacjentek stwierdziło efekt poprawy od 12 do 48 miesięcy po zabiegu.

Wykonany po zabiegu test Q-tip pokazał zmniejszenie się kąta cewkowo-pęcherzowego o 20 stopni, co obiektywnie pokazało (po zabiegu) poprawę ułożenia cewki moczowej i szyi pęcherza moczowego.

Według dr Ivana Fistonica (Klinika Ginekologiczna Fistonic, Zagrzeb, Chorwacja od lat zajmującego się zabiegami IncontiLase) zabieg jest bardzo efektywny w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu. Po przeprowadzeniu wielu zabiegów otrzymane rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania, a po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu (pacjentka z umiarkowanym nietrzymaniem moczu) większość dolegliwości ustąpiła praktycznie po wykonaniu zabiegu.    

IntimaLase to nowatorska, nieinwazyjna terapia z użyciem lasera Er:YAG (erbowo-yagowego) polegająca na fototermicznym zwiększeniu napięcia i obkurczeniu kanału pochwy. Metoda zalecana jest u kobiet, u których na skutek porodów, naturalnego starzenia się dochodzi do zwiotczenia ścian pochwy i poszerzenia jej światła. Efekt termiczny w tkankach i śluzówce pochwy powoduje przebudowę (remodeling) kolagenu wraz z rozpoczęciem procesu tworzenia nowych włókien kolagenowych (neokolagenogenezy), co prowadzi do obkurczenia i ujędrnienia naświetlonych tkanek. U większości pacjentek już jeden zabieg  wystarcza, by znacznie ujędrnić kanał pochwy, co poprawia jakość życia i zwiększa satysfakcję seksualną. U niewielkiej grupy pacjentek zabieg może być powtórzony po 4 tygodniach.

W opublikowanych badaniach klinicznych, po analizie standaryzowanych ankiet, a także obiektywnym pomiarze  siły zacisku mięśni pochwy, ujędrnienie pochwy zostało osiągnięte u wszystkich pacjentek, a nieinwazyjność, szybkość, łatwość i bezpieczeństwo wykonania zabiegu przekłada się na wysoką skuteczność terapeutyczną. 

 

* Beata Sterlińska - Tulimowska, specjalista w ginekologii i położnictwie

Wykładowca/Konsultant LAHA  FOTONA. Konsultant Naukowy  BTL-Polska

TULIMOWSKI & STERLIŃSKA GABINETY CENTRUM LASEROTERAPII

  ul. Dworkowa 2/3  00-784 Warszawa, mobile +48607639454, e-mail bsterlinska@gmail.com

www.sterlinska.pl

dyplomAbsolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Przez okres 10 lat Asystent w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im Św. Zofii w Warszawie. Od 2002 roku prowadzi Prywatną Specjalistyczną Praktykę ginekologiczno-położniczą Tulimowski&Sterlinska Gabinety w Warszawie. Specjalizuje się w położnictwie, leczeniu niepłodności, antykoncepcji , hormonalnej terapii okresu menopauzy, leczeniu nietrzymania moczu oraz laseroterapii ( lasery diodowe, CO2, Er:Yag). Od 2012 roku zajmuje się wykorzystaniem lasera Er:YAG w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu. Od 2013 roku szkoli lekarzy zainteresowanych terapiami ginekologicznymi z użyciem laserów, prowadzi wykłady dotyczące laseroterapii we współczesnej ginekologii i ginekologii estetycznej. Od 2014 roku jest szkoleniowcem firmy FOTONA światowego lidera w produkcji laserów medycznych, od 2015 wykładowcą LAHA ( Akademii Laseroterapii ) Od 2005 roku jest konsultantem działów naukowym wielu pism poświęconych zdrowiu kobiet oraz programów telewizyjnych.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe