18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Laseroterapia w ginekologii

dr Sterlińskarozmowa z dr Beatą Sterlińską - Tulimowską*

Pani Doktor, lasery w medycynie są już dziś bardzo powszechne. Kiedy zaczęła się ta rewolucja i w jakich dziedzinach medycyny lasery najlepiej się sprawdzają?

Rozwój techniki laserowej w medycynie to stosunkowo niedawne dzieje, możemy w przybliżeniu powiedzieć, że trwa on od dekady. Ale jak wiemy, postęp w dzisiejszych czasach odbywa się niezwykle szybko.

Zakres stosowania laserów jest bardzo szeroki, od laryngologii poprzez ginekologię do medycyny estetycznej. W laryngologii laseroterapię stosujemy do leczenia zespołów bezdechu nocnego i chrapania. W dermatologii lasery są skuteczne w zwalczaniu trądziku, grzybicy paznokci, a także nadmiernego owłosienia skóry. Tę metodę można również stosować w leczeniu zmian barwnikowych – przebarwień na skórze. Nowością jest obecnie stosowanie laserów do leczenia żylaków kończyn dolnych. W ginekologii bardzo dobre wyniki daje m.in. leczenie laserem wysiłkowego nietrzymania moczu, a także rewitalizacja pochwy, sromu, odbarwienia warg sromowych, a także zabiegi laserowego zmniejszenia warg sromowych. Warto jeszcze wspomnieć o leczeniu kłykcin kończystych i nadżerek.

Jak działa laser?

Lasery są urządzeniami, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Umożliwiają precyzyjne operowanie wiązką światła. Dzięki temu, w porównaniu do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych, powodują bardzo mało powikłań.

Wspomniała już Pani o zastosowaniu laserów w ginekologii. W tej dziedzinie bardzo skuteczne jest stosowanie laseroterapii w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Coraz więcej kobiet ma tą dolegliwość, która, nie dość, że uważana jest za wstydliwą, to jeszcze bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie są zalety laseroterapii w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu?

Zabieg ten polega na fototermicznym, nieablacyjnym napięciu i obkurczeniu pęcherza moczowego przy użyciu lasera FOTONA. Laser oddziałuje na błonę śluzową przedsionka pochwy, ujście pęcherza moczowego oraz obszar wzdłuż przedniej ściany pochwy. Zazwyczaj wystarcza jeden zabieg, a pacjentka może wrócić do codziennego życia bezpośrednio po nim. Jest bezinwazyjny i nie wymaga znieczulenia, nie niesie też ryzyka wystąpienia powikłań, częstych w przypadku operacji. Efekty są długotrwałe, a zabieg jest skuteczny w 90% lekkiego i 75% średniego nietrzymania moczu.

(więcej informacji na temat wysiłkowego nietrzymania moczu oraz laserowego leczenia tej choroby w portalu:

www.natemat.com.pl/zdrowie/seks/laseroterapia-w-nietrzymaniu-moczu.html

Czy w tych dziedzinach, w których stosowana jest laseroterapia, weźmy pod uwagę szczególnie ginekologię, jest ona skuteczniejsza od innych metod leczenia? W czym lepsze są lasery?

W wieku wypadkach laseroterapia jest skuteczniejsza, choć trzeba pamiętać, że nie zawsze można ją zastosować, to zależy od konkretnej sytuacji, stanu zdrowia, przeciwwskazań, zaawansowania choroby i innych czynników. Natomiast laseroterapia jako metoda alternatywna dla tradycyjnych zabiegów ma wiele zalet. Wspomniałam już o nich przed chwilą, omawiając laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera FOTONA dają duży komfort pacjentkom. Jest to metoda nieinwazyjna, dlatego nie wymaga rekonwalescencji. Zabieg trwa krótko, w tym czasie pacjentka nie odczuwa bólu, może natomiast czuć niewielkie ciepło. Nie występuje krwawienie, nie tworzą się też blizny.

rozmawiał: Piotr Janczarek


* Beata Sterlińska - Tulimowska, specjalista w ginekologii i położnictwie

Wykładowca/Konsultant LAHA  FOTONA. Konsultant Naukowy  BTL-Polska

TULIMOWSKI & STERLIŃSKA GABINETY CENTRUM LASEROTERAPII

  ul. Dworkowa 2/3  00-784 Warszawa, mobile +48607639454e-mail bsterlinska@gmail.com

www.sterlinska.pl

dyplomAbsolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Przez okres 10 lat Asystent w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im Św. Zofii w Warszawie. Od 2002 roku prowadzi Prywatną Specjalistyczną Praktykę ginekologiczno-położniczą Tulimowski&Sterlinska Gabinety w Warszawie. Specjalizuje się w położnictwie, leczeniu niepłodności, antykoncepcji , hormonalnej terapii okresu menopauzy, leczeniu nietrzymania moczu oraz laseroterapii ( lasery diodowe, CO2, Er:Yag). Od 2012 roku zajmuje się wykorzystaniem lasera Er:YAG w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu. Od 2013 roku szkoli lekarzy zainteresowanych terapiami ginekologicznymi z użyciem laserów, prowadzi wykłady dotyczące laseroterapii we współczesnej ginekologii i ginekologii estetycznej. Od 2014 roku jest szkoleniowcem firmy FOTONA światowego lidera w produkcji laserów medycznych, od 2015 wykładowcą LAHA ( Akademii Laseroterapii ) Od 2005 roku jest konsultantem działów naukowym wielu pism poświęconych zdrowiu kobiet oraz programów telewizyjnych.

  

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe