Antykoncepcja hormonalna a leki i supelementy diety
Interakcja leków, antybiotyków, suplementów diety z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi. Kiedy stosować suplementację diety. Ryzyko suplementacji. Asequrella.
W telewizyjnej reklamówce dwie kobiety wspinają się po ścianie wspinaczkowej. Jedna z nich oznajmia, że musi wziąć pigułkę. Zatroskana koleżanka pyta, czy nie boi się efektów ubocznych? Otóż nie, odkąd dostała Asequrellę.
Zdaniem dr Jarosława Woronia z Zakładu Farmakologii Klinicznej, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Regionalnego Ośrodka Monitorowania Działań Niepożądanych Leków w Krakowie, powinna się obawiać, ale nie środków antykoncepcyjnych, ale właśnie suplementu diety, który przyjmuje wraz z nim.
Suplementy diety nie podlegają rygorom prawa farmaceutycznego. Skutki ich działania nawet nie są rejestrowane, nie ma monitoringu, po prostu nikt nad tym nie panuje.
- Trzeba pamiętać, że zażywanie suplementów diety może wpłynąć na bezpieczeństwo i skuteczność antykoncepcji - podkreśla dr Jarosław Woroń.
Zachodzi bowiem interakcja pomiędzy środkami antykoncepcyjnymi a poszczególnym składnikami suplementu diety, dotyczy to zwłaszcza preparatów z dziurawca, żeń-szenia, które wpływają silnie na metabolizm hormonów. Niepożądane są również środki zawierające mocno skoncentrowany i oczyszczony wyciąg. Jest to jednak rzadko spotykane w suplementach diety.
Nie znaczy to jednak, że należy z góry skreślić suplementację diety. Niekiedy może być wskazana, np. gdy kobieta stosuje dietę wegańską, musi więc uzupełniać w ten sposób, potrzebne dla organizmu składniki odżywcze.
- Generalnie suplementy diety stosujemy, tylko wtedy, kiedy są wskazania, a korzyści przeważają nad ryzykiem ich stosowania - twierdzi dr Woroń.
Są jednak suplementy diety, które mają badania kliniczne, producent lub dystrybutor bierze odpowiedzialność za skutki ich działania. Trzeba też wyraźnie rozgraniczyć suplementy i preparaty OTC, choć często w aptekach znajdują się na sąsiednich półkach. Te drugie podlegają rygorom prawa farmaceutycznego.
Ciąża u kobiety, stosującej hormonalne środki antykoncepcyjne może być skutkiem przyjmowania antybiotyków, tu również może dojść do interakcji.
- Jeśli zaczynamy brać antybiotyki, w czasie kuracji i przez następnych siedem dni po niej, należy stosować w tym okresie dodatkową metodę antykoncepcyjną - twierdzi dr Jarosław Woroń.











