18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Antykoncepcja hormonalna a leki i supelementy diety

fot. Jerzy Linder 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Interakcja leków, antybiotyków, suplementów diety z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi. Kiedy stosować suplementację diety. Ryzyko suplementacji. Asequrella.

W telewizyjnej reklamówce dwie kobiety wspinają się po ścianie wspinaczkowej. Jedna z nich oznajmia, że musi wziąć pigułkę. Zatroskana koleżanka pyta, czy nie boi się efektów ubocznych? Otóż nie, odkąd dostała Asequrellę.

Zdaniem dr Jarosława Woronia z Zakładu Farmakologii Klinicznej, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Regionalnego Ośrodka Monitorowania Działań Niepożądanych Leków w Krakowie, powinna się obawiać, ale nie środków antykoncepcyjnych, ale właśnie suplementu diety, który przyjmuje wraz z nim.
Suplementy diety nie podlegają rygorom prawa farmaceutycznego. Skutki ich działania nawet nie są rejestrowane, nie ma monitoringu, po prostu nikt nad tym nie panuje.
- Trzeba pamiętać, że zażywanie suplementów diety może wpłynąć na bezpieczeństwo i skuteczność antykoncepcji - podkreśla dr Jarosław Woroń.
Zachodzi bowiem interakcja pomiędzy środkami antykoncepcyjnymi a poszczególnym składnikami suplementu diety, dotyczy to zwłaszcza preparatów z dziurawca, żeń-szenia, które wpływają silnie na metabolizm hormonów. Niepożądane są również środki zawierające mocno skoncentrowany i oczyszczony wyciąg. Jest to jednak rzadko spotykane w suplementach diety.

Nie znaczy to jednak, że należy z góry skreślić suplementację diety. Niekiedy może być wskazana, np. gdy kobieta stosuje dietę wegańską, musi więc uzupełniać w ten sposób, potrzebne dla organizmu składniki odżywcze.
- Generalnie suplementy diety stosujemy, tylko wtedy, kiedy są wskazania, a korzyści przeważają nad ryzykiem ich stosowania - twierdzi dr Woroń.
Są jednak suplementy diety, które mają badania kliniczne, producent lub dystrybutor bierze odpowiedzialność za skutki ich działania. Trzeba też wyraźnie rozgraniczyć suplementy i preparaty OTC, choć często w aptekach znajdują się na sąsiednich półkach. Te drugie podlegają rygorom prawa farmaceutycznego.

Ciąża u kobiety, stosującej hormonalne środki antykoncepcyjne może być skutkiem przyjmowania antybiotyków, tu również może dojść do interakcji.
- Jeśli zaczynamy brać antybiotyki, w czasie kuracji i przez następnych siedem dni po niej, należy stosować w tym okresie dodatkową metodę antykoncepcyjną - twierdzi dr Jarosław Woroń.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe