25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Radioembolizacja - nowa, skuteczna metoda walki z rakiem wątroby

przygotowanie do radioembolizacji 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Radioembolizacja - na czym polega ta metoda, jaka jest skuteczność, kto kwalifikuje się do leczenia?

Ponadto:

Rozmowa dr. n. med. Mirosławem L. Nowickim z CSK MSWiA,
specjalistą radioembolizacji.


metoda aplikacjiRadioembolizacja powoduje zablokowanie rozwoju komórek raka pierwotnego wątrobowo-komórkowego, a także innych nowotworów przerzutowych do wątroby, poprzez lokalne (w obrębie guza) silne napromieniowanie strumieniem elektronów (promieniowanie beta). Sam zabieg polega na wprowadzeniu drogą wewnątrznaczyniową bezpośrednio do guza drobnych granulek – sfer z pierwiastkiem promieniotwórczym – itrem. Napromieniowanie z użyciem odpowiedniego preparatu daje efekt terapeutyczny w obrębie zmian chorobowych bez napromieniowania innych tkanek, czy narządów organizmu. Jest bezpieczne dla chorego i opiekujących się nim ludzi.
Ogromną zaletą tej metody, jest możliwość skutecznego stosowania także w wypadku zaawansowanych stadiów choroby. Radioembolizacja może być z powodzeniem stosowana także gdy zmiany w wątrobie, które uniemożliwiają wykorzystanie metod operacyjnych, ani też innych sposobów leczenia. Bywa też jedyną możliwością terapii gdy leczenie chemiczne jest nieskuteczne lub chory nie toleruje tej metody. Dotyczy to również termo lub krioablacji.
Badania wykazały dużą skuteczność tej metody oraz bardzo niewielkie objawy uboczne. Ponieważ radioembolizacja jest mało inwazyjną metodą leczenia, nie wpływa na samopoczucie pacjenta bezpośrednio po zabiegu.

Radioembolizacja prowadzona jest zespół lekarzy w którego skład wchodzą: specjalista radiologii interwencyjnej oraz medycyny nuklearnej. W Polsce przeprowadzą się ją w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA oraz Centralnym Szpitalu Klinicznym MON, oba znajdują się w Warszawie. Największe doświadczenie mają lekarze z CSK MSWiA, którzy wykonali już 16 tego typu zabiegów.

Koszt leczenia wynosi ok. 50 tys. zł. Z punktu widzenia pacjenta ta kwota może wydawać się duża. Jednak koszt tej terapii jest porównywalny z leczeniem lekami onkologicznymi nowej generacji. De facto radioembolizacja jest tańsza, ponieważ jest wykonywana jednorazowo, choć może wystąpić konieczność powtórnego zabiegu, a chory już po tygodniu wraca do normalnych zajęć. W wypadku leczenia chemicznego występują powikłania i związana z tym konieczność częstszych wizyt w szpitalu. Dotychczas koszty niektóry zabiegów były refundowane przez NFZ na wniosek lekarza, jako leczenie niestandardowe.
na rysunku: metoda aplikacji

Kto kwalifikuje się na zabieg? Jakie są dotychczasowe doświadczenia?

dr Mirosław L. NowickiRozmowa z dr. n. med. Mirosławem L. Nowickim, Kierownikiem Pracowni Badań Naczyniowych z Zakładu Diagnostyki Radiologicznej CSK MSWiA w Warszawie


Jak ocenia Pan doktor dotychczasowe doświadczenia z przeprowadzania zabiegów radioembolizacji i jakie są perspektywy tej metody leczenia?

Pacjenci, którzy do nas trafiają są najczęściej w bardzo zaawansowanym stadium choroby, po wyczerpaniu innych standardowych metod terapii. W praktyce nie ma możliwości innego typu leczenia w tych przypadkach.
Przy odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu (w zależności od stadium zaawansowania choroby oraz stanu ogólnego chorego) możliwości leczenia za pomocą radioembolizacji oceniamy bardzo obiecująco. W niektórych przypadkach efekt terapii jest bardzo dobry i umożliwia pacjentom powrót do normalnego funkcjonowania przez następne kilka do kilkunastu miesięcy, z uwagi na niewielkie objawy uboczne terapii. Najczęściej terapia jest dobrze tolerowana przez chorych; zabieg jest jednorazowy jeśli choroba obejmuje 1 płat wątroby, jeśli oba płaty - wykonywany dwukrotnie w odstępie kilku tygodni; czas pobytu pacjenta w szpitalu- zwykle ok. 2 dni.
Perspektywy dalszego leczenia zależą przede wszystkim od możliwości finansowych i zaangażowania danej jednostki szpitalnej prowadzącej leczenie oraz zgody NFZ. Aczkolwiek pojedynczy zabieg kosztuje ok. 50 tys. zł, to terapia ta jest w efekcie końcowym znacznie tańsza niż wielokrotnie powtarzane cykle chemioterapii (bardzo kosztownej, nowoczesnej chemioterapii w oparciu o najnowsze preparaty do celowanej terapii przeciwnowotworowej). Dodatkowo uzależnione jest to od możliwości logistycznych szpitali (dyrektorzy placówek nie zawsze rozumieją, iż wprowadzenie nowej, z pewnością skutecznej metody, wymaga z ich strony stworzenia warunków dla lekarzy potrafiących i chcących ją stosować). Metoda leczenia radioembolizacją (RE) jest dość trudna i wymaga szczególnie wysoko wykwalifikowanego zespołu lekarzy klinicznych, w szczególności radiologów interwencyjnych i medyków nuklearnych.

Jakie są potrzeby chorych i w jakim stopniu można je zaspokoić?


Potrzeby chorych zależą przede wszystkim od ich wiedzy na temat metod leczenia nowotworów pierwotnych i   przerzutowych wątroby. Pacjenci (i ich najbliżsi) z jednej strony są świadomi zarówno swojej choroby jak i rodzajów terapii, z drugiej zaś (co jest poniekąd zrozumiałe) często nie zdają sobie sprawy ze stadium jej zaawansowania i poczynionego przez chorobę spustoszenia w organizmie. Niestety trafiają do nas  często chorzy w bardzo zaawansowanym stadium choroby i wówczas nasze możliwości osiągnięcia bardzo dobrego rezultatu leczenia są ograniczone. W naszym ośrodku możliwości wykonania tego typu terapii można określić na ok. 100 - 150 zabiegów rocznie. Metoda ta jest nowa i w praktyce klinicznej stosowana jest w Polsce dopiero od 1,5 roku.

Z pewnością potrzeby chorych są znacznie większe z uwagi na dużą grupę pacjentów z przerzutami do wątroby w przebiegu np. raka jelita grubego, u których onkolodzy oraz chirurdzy onkologiczni wyczerpali już wszelkie inne metody leczenia.
 
Kto kwalifikuje się na tę metodę leczenia, gdzie można uzyskać informację i jak się o nie starać?

Obecnie kwalifikacja chorego do zabiegu RE opiera się na następujących zasadach:
- konsultacja chirurga onkologicznego dyskwalifikująca pacjenta od dalszego leczenia chirurgicznego z uwagi na ograniczenia chirurgiczne, progresję i nieoperacyjność zmian lub brak zgody chorego na wykonanie zabiegu operacyjnego;
- konsultacja onkologa klinicznego dyskwalifikująca chorego z dalszego leczenia chemioterapią lub stwierdzającego niską jej skuteczność czy też  brak tolerancji na określone leki p/nowotworowe stosowane w leczeniu, a także brak zgody chorego na użycie lub dalsze stosowanie chemioterapii;
- dopiero po spełnieniu tych warunków pacjent jest konsultowany przez nasz zespół pod względem możliwości wykonania zabiegu RE;
Konsultacja ta obejmuje  badanie kliniczne chorego oraz wykonanie szerokiego panelu badań diagnostycznych, obejmujących wyniki laboratoryjne  oraz badania obrazowe jak: angio-TK, MR wątroby przed i po podaniu dożylnie środka kontrastowego..
Informacje odnośnie przeprowadzanych przez nas konsultacji można uzyskać w sekretariacie Pracowni Medycyny Nuklearnej Zakładu Diagnostyki Radiologicznej CSK MSWiA w Warszawie, tel. 22 508 13 33, 225081336, fax 225081330, e-mail:zmn@cskmswia.pl.

Czy można otrzymać refundację na leczenie?

Tak. Refundacja leczenia jest możliwa po złożeniu do NFZ odpowiedniej dokumentacji świadczącej o celowości tego typu leczenia w formule „za zgodą płatnika”  gdzie refundacja następuje z posiadanego przez szpital kontraktu z NFZ po uzyskaniu jego zgody na przeprowadzenie tego typu terapii.

opracowanie: Michał Wójtowicz

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe