26 lipca 2014, imieniny Anny, Mirosławy, Grażyny

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Smacznie
Berlin
Konkursy
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  radio Bajka  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Mistrzostwa w ratowaniu życia  Laryngolog  Pierwsza pomoc. Jak ratować dziecko?  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Kardiolog
Powiadom znajomego

Wyślij link znajomemu

zamknij

Nowoczesna, bezinwazyjna metoda leczenia guzów mózgu

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Nowoczesna metoda leczenia guzów mózgu Gamma Knife® Perfexion™ jest już dostępna dla pacjentów w Polsce. Przy Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie otwarto Centrum Neuroradiochirurgii Allenort. Metoda ta jest nieinwazyjna i bezbolesna dla pacjenta, nie wymaga rehabilitacji, a chory może wrócić do domu nawet tego samego dnia. Czytaj także: jakie są objawy guzów mózgu, na czym polega leczenie?

- Polska należy do krajów europejskich o wysokim współczynniku zachorowalności na guzy mózgu. Według danych Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, u dorosłych Polaków nowotwory złośliwe mózgu stanowią 2% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Zapadalność na nowotwory mózgu u dzieci jest większa niż u dorosłych - informuje dr n. med. Joanna Didkowska z Krajowego Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie. Nowotwory mózgu są drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym wieku dziecięcego. Co roku u ponad 200 dzieci diagnozuje się nowotwór złośliwy mózgu, co roku około 45 dzieci umiera z tego powodu. Niestety niewiele wiadomo o czynnikach ryzyka pierwotnych nowotworów mózgu. Wiadomo natomiast, że częściej na tę chorobę zapadają mężczyźni niż kobiety. Częściej chorują dzieci, zwłaszcza do ósmego roku życia i osoby po siedemdziesiątce.

Objawy choroby. Jak je rozpoznać? Wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie:

Objawy kliniczne guzów mózgu mogą być różne. Niekiedy są skryte, trwają latami lub też mogą pojawić się bardzo szybko nawet w kilka tygodni. Zależy to od dynamiki wzrostu guza, a zatem od stopnia jego złośliwości. 

Pierwszymi objawami z tej grupy są bóle głowy. 

Początkowo mogą pojawiać się one sporadycznie i zazwyczaj je bagatelizujemy. Bóle są tak częste i powszechne, że zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po tabletkę przeciwbólową. Również lekarz w początkowym okresie choroby może mieć problemy z właściwym rozpoznaniem problemu. Zazwyczaj myśli się w takich przypadkach o przemęczeniu, czy też o migrenowych bólach głowy. W miarę upływu czasu dolegliwości te nasilają się. Są one coraz częstsze i bardziej intensywne. Guz rosnąc w jamie czaszki wywołuje obrzęk mózgu, co prowadzi do powiększania się jego objętości. Bóle, zatem stają się jeszcze bardzie intensywne i chory coraz częściej jest zmuszony do przyjmowania leków przeciwbólowych.

Kolejnym objawem, który dołącza się do bólów są nudności,

Są one często kojarzone np. z zatruciem. Intensywność ich jednak narasta i mogą pojawić się wymioty, które są już bardzo poważnym objawem wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Nudności i wymioty pojawiają się najczęściej rano po przebudzeniu się, kiedy chory pozostaje jeszcze w łóżku.

Nasilająca się ciasnota w jamie czaszki wywoływana przez guz w dalszym etapie prowadzi do pojawienia się senności. Dalszym etapem jest wystąpienie zaburzeń świadomości chorego.

Początkowo objawiają się one zaburzeniem orientacji, co do czasu, osób otaczających i co do miejsca, w którym chory znajduje się. Zaburzenia świadomości prowadzą do powstania zaburzeń przytomności, które w krańcowym stadium prowadzą do śpiączki. Objawy ogólne guzów mózgu nigdy nie przebiegają same. Zawsze na jakimś etapie dołączają się do nich objawy ogniskowe, które zależą od miejsca mózgu, w którym guz się rozwija. Może tu być zatem całe bogactwo objawów neurologicznych o różnorodnym charakterze i nasileniu. I tak guzy położone w sąsiedztwie kory mózgowej poprzez jej drażnienie prowadzić mogą do wystąpienia napadów padaczkowych. Może to być  drżenie lub drętwienie palca lub dłoni. Objawy te najczęściej rozszerzają się obejmując coraz większe okolice ciała. W końcowym etapie prowadzą do wystąpienia drgawek ogólnych całego organizmu. 
Guzy położone w sąsiedztwie kory ruchowej prowadzą do wystąpienia niedowładu ograniczonego zazwyczaj do kończyny górnej lub dolnej. Guzy o innym położeniu mogą spowodować zaburzenia mowy.
Guzy rozwijające się w sąsiedztwie nerwów czaszkowych prowadzą również do wystąpienia wielu objawów m.in. podwójnego widzenia czy opadania powieki, w innych przypadkach bólów połowy twarzy, a jeszcze w innych uczucia dźwięków i szumów w uchu, które prowadzą do osłabienia ostrości słuchu.
Guzy znajdujące się przy pniu mózgowym mogą prowadzić do wystąpienia asymetrii twarzy, krztuszenia się, czy nawet zaburzeń połykania. Nowotwory mózgu obejmujące okolice produkujące hormony, jak np. przysadka mózgowa mogą prowadzić u kobiet do zatrzymania miesiączki, bezpłodności i wycieku mleko-podobnej wydzieliny z piersi.
W innych przypadkach niezależnie od płci mogą prowadzić do gigantyzmu, czyli niepohamowanego wzrostu pacjenta bądź też do jego zatrzymania. Nowotwory rozwijające się w tylnej jamie czaszki objawiają się zaburzeniami równowagi, trudnościami utrzymania pozycji stojącej i niemożności wykonywania ruchów precyzyjnych. 

W wypadku guzów mózgu podobnie jak i tych o innych lokalizacjach ważna jest wczesna diagnostyka. 

Każdy nowotwór wykryty we wczesnej fazie jest łatwiejszy do leczenia i terapia w tym okresie rozwoju guza jest bardziej skuteczna. W Polsce jest dużo urządzeń do wykrywania guzów mózgu takich jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Ważne jest zatem aby nie bagatelizować pojawiających się objawów i dążyć do przeprowadzenia diagnostyki przynajmniej tej podstawowej, jaką jest badanie tomografii komputerowej mózgu.

Jak leczy się guzy mózgu?

Leczenie guzów mózgu w Polsce jak również na świecie jest leczeniem skojarzonym. Oznacza to, że w zależności od potrzeb stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię lub chemioterapię. Gdy mamy do czynienia z nowotworami łagodnymi, w których możliwe jest całkowite usunięcie guza wystarczyć może samo leczenie chirurgiczne. Często jednak chirurgię uzupełnia się nawet i w takich przypadkach leczeniem radioterapeutycznym.
Napromienianie zapobiega odrostowi guza jak również zabija komórki nowotworowe, które nie zostały usunięte. Napromienianie jest wręcz koniecznością w przypadku guzów złośliwych. Tu leczenie chirurgiczne jest zazwyczaj nieradykalne, bowiem niemożliwe jest usuniecie z mózgu wszystkich złośliwych komórek, które tworzą guz. Radioterapia w takich przypadkach jest bardzo ważnym elementem leczenia i może mieć ona różne formy. Najczęściej jest to frakcjonowana radioterapia ukierunkowana na okolicę guza mózgu trwająca przez kilka tygodni. W innych przypadkach, zwłaszcza w przypadku mnogich guzów przerzutowych, stosuje się napromienianie całego mózgu.
Najbardziej zaawansowaną technologią w tym zakresie jest przestrzenne, trójwymiarowe napromienianie, czyli radiochirurgia. Najdoskonalszą formą takiego leczenia jest to prowadzone za pomocą Gamma Knife® .

Gamma Knife® Perfexion™

Radiochirurgiczny nóż o nazwie Gamma Knife® Perfexion™ jest unikalnym urządzeniem stosowanym we współczesnej radiochirurgii, które wykorzystuje promieniowanie gamma jako źródło energii terapeutycznej. Metoda ta jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Chirurg przy jej zastosowaniu nie wykonuje żadnych cięć w kości czaszki ani mózgu.
Na chory obszar mózgu kierowane są precyzyjnie zogniskowane 192 wiązki promieniowania kobaltu 60. Pojedyncze wiązki są na tyle słabe, że nie niszczą tkanki, przez którą przechodzą. Ogniskują się w jednym miejscu i łączą swoją siłę, zastępując skalpel neurochirurga niszczą komórki nowotworu. Dawka promieniowania jest dostarczana do guza wyjątkowo precyzyjnie, dzięki czemu obszar napromieniany skupia się jedynie w miejscu choroby. 
Zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta – nie ma potrzeby golenia głowy, czy nawet przycinania włosów. Trwa zwykle od 20 minut do 2 godzin. Pacjent leczony jest w trakcie jednej sesji i w większości przypadków tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg przy wykorzystaniu metody Gamma Knife® nie wiąże się z koniecznością rekonwalescencji ani rehabilitacji.
Zabiegi z wykorzystaniem technologii Gamma Knife® mogą być alternatywą dla klasycznej operacji. Ograniczeniem tej metody jest wielkość guza – zwykle do 4 cm średnicy. Dlatego też kluczowym staje się właściwy czas skierowania chorego do leczenia.
Koszt zabiegu jest o 25-30% niższy od tradycyjnej neurochirurgii.
Technologia Gamma Knife® ma szczególne zastosowanie w przypadku guzów nieoperacyjnych, licznych zmian, zmian opornych na radioterapię lub takich, których chirurgiczna resekcja byłaby bardzo ryzykowna.  Zabiegi takie wykonuje się w Polsce w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort przy Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim. 
Gamma Knife® służy również do leczenia chorób nienowotworowych i tak metodą tą możemy leczyć niektóre naczyniaki mózgu. Napromienienie tych wrodzonych malformacji prowadzi do ich znikania w odpowiedzi na pochłoniętą dawkę promieniowania. Techniką tą możemy leczyć również nerwobóle twarzy poprzez punktowe napromienienie nerwu trójdzielnego, jak również niektóre postacie drżenia poprzez radiochirurgiczne uszkadzanie wybranych jąder głębokich struktur mózgu (wzgórze).

Jakie warunki musi spełniać pacjent, aby mógł być poddany zabiegowi z użyciem Gamma Knife® Perfexion™ i czy tą metodą mogą być leczone dzieci?

Aby przeprowadzić leczenie za pomocą Gamma Knife® pacjent musi uzyskać skierowanie na konsultację od lekarza specjalisty: neurochirurga, neurologa, radioterapeutę lub onkologa. Mając takie skierowanie należy zadzwonić do Centrum Gamma Knife® celem umówienia specjalistycznej konsultacji, podczas której ustalone zostaną wskazania do leczenia, jak również wyznaczony będzie termin napromieniania. Dzieci również mogą być poddawane leczeniu za pomocą Gamma Knife®. Leczenie takie w przypadku mniejszych dzieci może odbywać się w znieczuleniu ogólnym z obawy na braku współpracy dziecka podczas diagnostyki i leczenia.

Informacje i kontakt:
Centrum Gamma Knife w Warszawie:
http://www.gammaknife.pl/ 

tel. (22) 259 10 00Najczęstsze zastosowanie kliniczne Gamma Knife

Guzy Ośrodkowego Układu Nerwowego: zarówno guzy łagodne takie jak oponiaki i wiele spośród glejopochodnych guzów mózgu mogą być dobrymi celami terapii. Szczególne zastosowanie Gamma Knife® znajduje w leczeniu przerzutów nowotworowych, a zwłaszcza mnogich guzów, w których leczenie chirurgiczne jest niemożliwe. Terapia ta może być również stosowana jako uzupełnienie wcześniejszego leczenia operacyjnego i przebytej klasycznej radioterapii.
Malformacje tętniczo-żylne (AVM): naczyniaki tętniczo-żylne są również dobrym celem do leczenia za pomocą Gamma Knife®. Szczególnym wskazaniem są coraz częściej przypadkowo wykrywane niekrwawiące malformacje, dla których chirurgiczne leczenie wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań.
Osłoniak nerwu przedsionkowo-ślimakowego: Nowotwór ten jest szczególnym wskazaniem do zastosowania terapii Gamma Knife®. Pacjenci prezentujący objawy takie jak niedosłuch, szumy uszne czy zaburzenia przedsionkowe mają szanse na wyleczenie bez konieczności poddawania się operacji neurochirurgicznej. W wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie kontroli wzrostu guza bez wielu spośród powikłań neurologicznych obserwowanych w klasycznej chirurgii.
Guzy przysadki: Zastosowanie Gamma Knife® jest skuteczną strategią terapeutyczną w wielu przypadkach tych guzów. Leczenie takie jest możliwe również jako uzupełnienie po wcześniej wykonanym zabiegu operacyjnym.
Choroby czynnościowe OUN/Neuralgia nerwu trójdzielnego: do najczęstszych obszarów zastosowania Gamma Knife® w kręgu schorzeń czynnościowych mózgu należy leczenie drżenia samoistnego, choć możliwe jest również leczenie tą metodą choroby Parkinsona. Bardzo dużą skuteczność Gamma Knife® obserwuje się u chorych z neuralgią nerwu trójdzielnego, u których farmakologiczne leczenie jest nieskuteczne.

Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

mam podanego guza oponiaka 3,5x 4,7 ok.5,5cm i czy moge miec operowanego Gamma Knife -czy musi byc inny zabieg?

Zgłoś naruszenie

grzegorz

2011-12-13 12:00:59

U mnie jest naczyniak lewego płata skroniowego.Mam częste bóle głowy i padaczkę.W 2006 miałem częściowe zaklejenie naczyniaka (embolizację).Po zaklejaniu jak się obudziłem,miałem sparaliżowaną prawą nogę,rękę nie mogłem mówić.Po tym wszystkim lekarze powiedzieli,że nie będą dalej zaklejać,bo może być gorzej.Po wszystkich rechabilitacjach chodzę,mówię tylko ręki nie dało się uruchomić a padaczka i tak została tylko mniej.Teraz chcę się dostać do prof.Ząbka może nóż gamma mi pomoże.

Zgłoś naruszenie

marek

2014-03-12 14:14:31

Ja dzwoniłam do poradni Profesora Ząbka żeby zapisać się na konsultację. Pracują tam od 8 do 20, więc nawet po pracy można na spokojnie umówić wizytę. Jedyny warunek to aktualne skierowanie od lekarza kierującego. no i nie ma co się bać wizyty, lekarze są bardzo mili i wszystko tłumaczą, więc nie bójcie się pytać jak czegoś nie rozumiecie, a Pan Profesor jest genialny w tym co robi.

Zgłoś naruszenie

deana

2014-06-11 13:29:15

mam oponiaka 10 x15x10- zdiagnozowany w 2012 roku po silnych bólach głowy. Naświetlanie Gamma Knife w Warszawie w 04.2013, kontrola 07.2014 r. - nic się nie zmieniło, oponiak urósł 2 mm. Więc akurat w moim przypadku na razie nic to nie dało. Co do Kliniki - lekarze i personel wspaniali. Oby cała służba zdrowia była tak przyjazna dla pacjenta jak w Klinice Allenort

Zgłoś naruszenie

irena

2014-07-25 15:10:31

Dotyczy postu podpisanego: dr stereotaktyczny Post ten w zasadzie mógłby być usunięty, ponieważ nie tolerujemy chamstwa i oszczerstwa, a post spełnia wymagania przynajmniej tej drugiej grupy. Artykuł dotyczy profilaktyki i leczenia guzów mózgu i powstał we współpracy z cytowanymi w nim lekarzami. Komu więc zarzuca pan/pani komercję? Łatwo jest ukryć się za nickiem i pisać oszczerstwa, to nie wymaga odwagi, ani odpowiedzialności.

Zgłoś naruszenie

autor

2011-12-16 08:07:39

pisz do pragi oni ci powiedzą

Zgłoś naruszenie

ania

2011-12-14 23:08:09

gammaknife nie jest najnowoczesniejsza metoda radiochirurgii tylko najstarsza (konstruktor to Leksell), najdroższą i wcale nie najlepszą. to jest artykuł komercyjny, dajcie się dalej nabijać w marketingową butelkę... np. Koszt zabiegu jest o 25-30% niższy od tradycyjnej neurochirurgii. tak ale w USA, gdzie neurochirurg zarabia ponad 500000$ rocznie, i są wysokie koszty pobytu szpitalnego i rekonwalescencji. najtańsza jest aktywna obserwacja (nie u wszystkich, np nerwiaki) następnie przyspieszacz liniowy w dowolnej konfiguracji. i nie piszcie mejli do ośrodków komercyjnych , bo tam zakwalifikują każdego. pełną refundację mają IO Gliwice, ZRT w Łodzi, leczcie się tam za kasę NFZ, a nie swoją. Zresztą w większości przypadków można poczekać i nie trzeba się leczyć już. Oszczędzajcie swoje i cudze pieniądze - vide kryzys pozdrawiam

Zgłoś naruszenie

dr stereotaktyczny

2011-12-15 22:08:20

Czy wykonywane są w polsce operacja guza przysadki mózgowej metodą Gamma Knife ?

Zgłoś naruszenie

Megi1985

2012-01-03 00:00:43

Byłam naświetlana Gamma Knife.Teraz po pół roku jadę do Warszawy na kontrolę.Wszystko na NFZ bez żadnych znajomości.WSZYSCY są bardzo mili,po prostu normalni!!!!!

Zgłoś naruszenie

gocha

2012-05-02 16:59:19

mam oponiaka niezlosliwy guz kąta mostowomozdzkowego .chcialamby zarejesrowatsja na wizyt do prof. Ząbka

Zgłoś naruszenie

liudmilaabramovich

2012-08-06 11:03:48

Byłam naświetlana 09.05.2012r. bez żadnych znajomości i na NFZ. Jestem pełna podziwu dla personelu i dla cudownych lekarzy to dopiero jest profesjonalizm. Po miesiącu od zabiegu występują u mnie nasilone bóle głowy, martwię się i chyba zrobię tomografię i pojadę na wizytę.

Zgłoś naruszenie

barbara

2012-08-31 22:54:03

czy w polsce sa wykonywane operacje guza kory mozgowej?

Zgłoś naruszenie

ania

2012-12-23 20:44:05

byłam naświetlana promieniami gamma knife ( nerwiak ) w Warszawie we wrześniu 2012. Personel bardzo miły. W tym samym dniu wróciłam do domu. Naświetlanie na koszt NFZ. Za rok kontrolne badania, też w Warszawie. Jeden dzien po naświetlaniu bardzo bolała mnie głowa, potem przeszło. Po pięciu miesiacach nie odczuwam żadnych zmian, nie czuję się gorzej, ale w uchu dalej szumi i ciagle żle słyszę.

Zgłoś naruszenie

bb

2013-01-18 14:44:28

a co sądzicie o operacji w Hanowerze oponiak zostanie embolizowany cząsteczkami w ramach angiografii przeprowadzonej przez prawą pachwinę względnie embolizacji.

Zgłoś naruszenie

danusia

2013-01-29 18:44:49

Ostatnio miałam naświetlanego nerwiaka. Lekarz po zabiegu powiedział, że mogą wystąpić bóle głowy. Bardzo mnie to niepokoi. Dotychczas nie miałam z tym problemu. Czy te bóle występują zawsze i czy jest to nieuniknione?

Zgłoś naruszenie

Anna

2013-06-08 21:31:33

jakie są możliwości skorzystania z konsultacji dot. neuralgii nerwu trójdzielnego, opornej na leczenie farmakologiczne

Zgłoś naruszenie

elzwie

2013-05-20 13:48:53

Niestety, jako redakcja portalu nie mamy możliwości odpowiadania na pytania dotyczące możliwości zakwalifikowania się do zabiegu, ani też na inne specjalistyczne zagadnienia. Prosimy o bezpośredni kontakt ze szpitalem, tel. infolinii: 22 326 55 00

Zgłoś naruszenie

redakcja

2013-05-05 15:43:19

bardzo prosze o pomoc, pilnie potrzebuje informacji jak dostac sie do Warszawy, moj tata ma guzy w glowie, ktore nie kwalifikuja sie do operacji pozostaje jedynie noz gaamma blagam o pomoc

Zgłoś naruszenie

nero.2013

2013-05-04 14:19:16

Niestety nie mamy możliwości odpowiedzi na Pani pytanie, wymaga to konsultacji z lekarzem - specjalistą.

Zgłoś naruszenie

red

2013-04-06 10:04:25

Czy po operacji i radioterapii moze byc dziecko leczone ta metoda?czy lepiej przed radioterapia?corka ma 8 lat i wznowe,guz jeszcze nie jest dobrze zbadany,trudny jest do zbadania,ale jakprawdopodobniej glekakowaty...nie zostal wyciety w calosci!prosze o dopowiedz,nim wezma nas na radioterapie,dziekuje

Zgłoś naruszenie

mama

2013-04-05 14:10:09

Czy tą metodą można leczyć glejaka złośliwego?

Zgłoś naruszenie

bigzosienka

2013-04-19 19:06:30

witam ... moja córeczka ma 15 m-cy ...leczona jest od 8 tyg życia. Ma złośliwego guza mózgu. Operacji nie było ...stan córeczki ma poczatku leczenia był bardzo zły ...bardzo duży guz był. w chwili obecnej główny guz zmniejszył sie z okolo 6 cm do 2 cm ...ale pojawiło się kilka guzków rozsianych po główce. Ja chciałabym sie dowiedziec czy takie malutkie dzieciaczki można leczyc Gamma Knife? z gory bardzo dziekuje za odpowiedz. pzodrawiam

Zgłoś naruszenie

mama

2014-01-10 11:19:49

Proszę kontaktować się bezpośrednio z Centrum Gamma Knife w Warszawie, telefon informacyjny: (22) 259 10 00

Zgłoś naruszenie

red do mamy

2014-01-11 11:30:41

mam oponiaka 25 listopada w 2011 roku mialam zabieg jest wszystko okej. personel cudowny

Zgłoś naruszenie

podziekowanie

2013-12-15 18:00:15

Witam wszystkich i bardzo proszę o odpowiedż Czy tętniaka szyjnego wielkości 26mm można leczyć Gamma Knife Z góry serdecznie dziękuję.

Zgłoś naruszenie

aneri1234

2013-09-28 14:48:45

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe