25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Nowoczesna, bezinwazyjna metoda leczenia guzów mózgu

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Nowoczesna metoda leczenia guzów mózgu Gamma Knife® Perfexion™ jest już dostępna dla pacjentów w Polsce. Przy Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie otwarto Centrum Neuroradiochirurgii Allenort. Metoda ta jest nieinwazyjna i bezbolesna dla pacjenta, nie wymaga rehabilitacji, a chory może wrócić do domu nawet tego samego dnia. Czytaj także: jakie są objawy guzów mózgu, na czym polega leczenie?

- Polska należy do krajów europejskich o wysokim współczynniku zachorowalności na guzy mózgu. Według danych Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, u dorosłych Polaków nowotwory złośliwe mózgu stanowią 2% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Zapadalność na nowotwory mózgu u dzieci jest większa niż u dorosłych - informuje dr n. med. Joanna Didkowska z Krajowego Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie. Nowotwory mózgu są drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym wieku dziecięcego. Co roku u ponad 200 dzieci diagnozuje się nowotwór złośliwy mózgu, co roku około 45 dzieci umiera z tego powodu. Niestety niewiele wiadomo o czynnikach ryzyka pierwotnych nowotworów mózgu. Wiadomo natomiast, że częściej na tę chorobę zapadają mężczyźni niż kobiety. Częściej chorują dzieci, zwłaszcza do ósmego roku życia i osoby po siedemdziesiątce.

Objawy choroby. Jak je rozpoznać? Wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie:

Objawy kliniczne guzów mózgu mogą być różne. Niekiedy są skryte, trwają latami lub też mogą pojawić się bardzo szybko nawet w kilka tygodni. Zależy to od dynamiki wzrostu guza, a zatem od stopnia jego złośliwości. 

Pierwszymi objawami z tej grupy są bóle głowy. 

Początkowo mogą pojawiać się one sporadycznie i zazwyczaj je bagatelizujemy. Bóle są tak częste i powszechne, że zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po tabletkę przeciwbólową. Również lekarz w początkowym okresie choroby może mieć problemy z właściwym rozpoznaniem problemu. Zazwyczaj myśli się w takich przypadkach o przemęczeniu, czy też o migrenowych bólach głowy. W miarę upływu czasu dolegliwości te nasilają się. Są one coraz częstsze i bardziej intensywne. Guz rosnąc w jamie czaszki wywołuje obrzęk mózgu, co prowadzi do powiększania się jego objętości. Bóle, zatem stają się jeszcze bardzie intensywne i chory coraz częściej jest zmuszony do przyjmowania leków przeciwbólowych.

Kolejnym objawem, który dołącza się do bólów są nudności,

Są one często kojarzone np. z zatruciem. Intensywność ich jednak narasta i mogą pojawić się wymioty, które są już bardzo poważnym objawem wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Nudności i wymioty pojawiają się najczęściej rano po przebudzeniu się, kiedy chory pozostaje jeszcze w łóżku.

Nasilająca się ciasnota w jamie czaszki wywoływana przez guz w dalszym etapie prowadzi do pojawienia się senności. Dalszym etapem jest wystąpienie zaburzeń świadomości chorego.

Początkowo objawiają się one zaburzeniem orientacji, co do czasu, osób otaczających i co do miejsca, w którym chory znajduje się. Zaburzenia świadomości prowadzą do powstania zaburzeń przytomności, które w krańcowym stadium prowadzą do śpiączki. Objawy ogólne guzów mózgu nigdy nie przebiegają same. Zawsze na jakimś etapie dołączają się do nich objawy ogniskowe, które zależą od miejsca mózgu, w którym guz się rozwija. Może tu być zatem całe bogactwo objawów neurologicznych o różnorodnym charakterze i nasileniu. I tak guzy położone w sąsiedztwie kory mózgowej poprzez jej drażnienie prowadzić mogą do wystąpienia napadów padaczkowych. Może to być  drżenie lub drętwienie palca lub dłoni. Objawy te najczęściej rozszerzają się obejmując coraz większe okolice ciała. W końcowym etapie prowadzą do wystąpienia drgawek ogólnych całego organizmu. 
Guzy położone w sąsiedztwie kory ruchowej prowadzą do wystąpienia niedowładu ograniczonego zazwyczaj do kończyny górnej lub dolnej. Guzy o innym położeniu mogą spowodować zaburzenia mowy.
Guzy rozwijające się w sąsiedztwie nerwów czaszkowych prowadzą również do wystąpienia wielu objawów m.in. podwójnego widzenia czy opadania powieki, w innych przypadkach bólów połowy twarzy, a jeszcze w innych uczucia dźwięków i szumów w uchu, które prowadzą do osłabienia ostrości słuchu.
Guzy znajdujące się przy pniu mózgowym mogą prowadzić do wystąpienia asymetrii twarzy, krztuszenia się, czy nawet zaburzeń połykania. Nowotwory mózgu obejmujące okolice produkujące hormony, jak np. przysadka mózgowa mogą prowadzić u kobiet do zatrzymania miesiączki, bezpłodności i wycieku mleko-podobnej wydzieliny z piersi.
W innych przypadkach niezależnie od płci mogą prowadzić do gigantyzmu, czyli niepohamowanego wzrostu pacjenta bądź też do jego zatrzymania. Nowotwory rozwijające się w tylnej jamie czaszki objawiają się zaburzeniami równowagi, trudnościami utrzymania pozycji stojącej i niemożności wykonywania ruchów precyzyjnych. 

W wypadku guzów mózgu podobnie jak i tych o innych lokalizacjach ważna jest wczesna diagnostyka. 

Każdy nowotwór wykryty we wczesnej fazie jest łatwiejszy do leczenia i terapia w tym okresie rozwoju guza jest bardziej skuteczna. W Polsce jest dużo urządzeń do wykrywania guzów mózgu takich jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Ważne jest zatem aby nie bagatelizować pojawiających się objawów i dążyć do przeprowadzenia diagnostyki przynajmniej tej podstawowej, jaką jest badanie tomografii komputerowej mózgu.

Jak leczy się guzy mózgu?

Leczenie guzów mózgu w Polsce jak również na świecie jest leczeniem skojarzonym. Oznacza to, że w zależności od potrzeb stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię lub chemioterapię. Gdy mamy do czynienia z nowotworami łagodnymi, w których możliwe jest całkowite usunięcie guza wystarczyć może samo leczenie chirurgiczne. Często jednak chirurgię uzupełnia się nawet i w takich przypadkach leczeniem radioterapeutycznym.
Napromienianie zapobiega odrostowi guza jak również zabija komórki nowotworowe, które nie zostały usunięte. Napromienianie jest wręcz koniecznością w przypadku guzów złośliwych. Tu leczenie chirurgiczne jest zazwyczaj nieradykalne, bowiem niemożliwe jest usuniecie z mózgu wszystkich złośliwych komórek, które tworzą guz. Radioterapia w takich przypadkach jest bardzo ważnym elementem leczenia i może mieć ona różne formy. Najczęściej jest to frakcjonowana radioterapia ukierunkowana na okolicę guza mózgu trwająca przez kilka tygodni. W innych przypadkach, zwłaszcza w przypadku mnogich guzów przerzutowych, stosuje się napromienianie całego mózgu.
Najbardziej zaawansowaną technologią w tym zakresie jest przestrzenne, trójwymiarowe napromienianie, czyli radiochirurgia. Najdoskonalszą formą takiego leczenia jest to prowadzone za pomocą Gamma Knife® .

Gamma Knife® Perfexion™

Radiochirurgiczny nóż o nazwie Gamma Knife® Perfexion™ jest unikalnym urządzeniem stosowanym we współczesnej radiochirurgii, które wykorzystuje promieniowanie gamma jako źródło energii terapeutycznej. Metoda ta jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Chirurg przy jej zastosowaniu nie wykonuje żadnych cięć w kości czaszki ani mózgu.
Na chory obszar mózgu kierowane są precyzyjnie zogniskowane 192 wiązki promieniowania kobaltu 60. Pojedyncze wiązki są na tyle słabe, że nie niszczą tkanki, przez którą przechodzą. Ogniskują się w jednym miejscu i łączą swoją siłę, zastępując skalpel neurochirurga niszczą komórki nowotworu. Dawka promieniowania jest dostarczana do guza wyjątkowo precyzyjnie, dzięki czemu obszar napromieniany skupia się jedynie w miejscu choroby. 
Zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta – nie ma potrzeby golenia głowy, czy nawet przycinania włosów. Trwa zwykle od 20 minut do 2 godzin. Pacjent leczony jest w trakcie jednej sesji i w większości przypadków tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg przy wykorzystaniu metody Gamma Knife® nie wiąże się z koniecznością rekonwalescencji ani rehabilitacji.
Zabiegi z wykorzystaniem technologii Gamma Knife® mogą być alternatywą dla klasycznej operacji. Ograniczeniem tej metody jest wielkość guza – zwykle do 4 cm średnicy. Dlatego też kluczowym staje się właściwy czas skierowania chorego do leczenia.
Koszt zabiegu jest o 25-30% niższy od tradycyjnej neurochirurgii.
Technologia Gamma Knife® ma szczególne zastosowanie w przypadku guzów nieoperacyjnych, licznych zmian, zmian opornych na radioterapię lub takich, których chirurgiczna resekcja byłaby bardzo ryzykowna.  Zabiegi takie wykonuje się w Polsce w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort przy Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim. 
Gamma Knife® służy również do leczenia chorób nienowotworowych i tak metodą tą możemy leczyć niektóre naczyniaki mózgu. Napromienienie tych wrodzonych malformacji prowadzi do ich znikania w odpowiedzi na pochłoniętą dawkę promieniowania. Techniką tą możemy leczyć również nerwobóle twarzy poprzez punktowe napromienienie nerwu trójdzielnego, jak również niektóre postacie drżenia poprzez radiochirurgiczne uszkadzanie wybranych jąder głębokich struktur mózgu (wzgórze).

Jakie warunki musi spełniać pacjent, aby mógł być poddany zabiegowi z użyciem Gamma Knife® Perfexion™ i czy tą metodą mogą być leczone dzieci?

Aby przeprowadzić leczenie za pomocą Gamma Knife® pacjent musi uzyskać skierowanie na konsultację od lekarza specjalisty: neurochirurga, neurologa, radioterapeutę lub onkologa. Mając takie skierowanie należy zadzwonić do Centrum Gamma Knife® celem umówienia specjalistycznej konsultacji, podczas której ustalone zostaną wskazania do leczenia, jak również wyznaczony będzie termin napromieniania. Dzieci również mogą być poddawane leczeniu za pomocą Gamma Knife®. Leczenie takie w przypadku mniejszych dzieci może odbywać się w znieczuleniu ogólnym z obawy na braku współpracy dziecka podczas diagnostyki i leczenia.

Informacje i kontakt:
Centrum Gamma Knife w Warszawie:
http://www.gammaknife.pl/ 

tel. (22) 259 10 00Najczęstsze zastosowanie kliniczne Gamma Knife

Guzy Ośrodkowego Układu Nerwowego: zarówno guzy łagodne takie jak oponiaki i wiele spośród glejopochodnych guzów mózgu mogą być dobrymi celami terapii. Szczególne zastosowanie Gamma Knife® znajduje w leczeniu przerzutów nowotworowych, a zwłaszcza mnogich guzów, w których leczenie chirurgiczne jest niemożliwe. Terapia ta może być również stosowana jako uzupełnienie wcześniejszego leczenia operacyjnego i przebytej klasycznej radioterapii.
Malformacje tętniczo-żylne (AVM): naczyniaki tętniczo-żylne są również dobrym celem do leczenia za pomocą Gamma Knife®. Szczególnym wskazaniem są coraz częściej przypadkowo wykrywane niekrwawiące malformacje, dla których chirurgiczne leczenie wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań.
Osłoniak nerwu przedsionkowo-ślimakowego: Nowotwór ten jest szczególnym wskazaniem do zastosowania terapii Gamma Knife®. Pacjenci prezentujący objawy takie jak niedosłuch, szumy uszne czy zaburzenia przedsionkowe mają szanse na wyleczenie bez konieczności poddawania się operacji neurochirurgicznej. W wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie kontroli wzrostu guza bez wielu spośród powikłań neurologicznych obserwowanych w klasycznej chirurgii.
Guzy przysadki: Zastosowanie Gamma Knife® jest skuteczną strategią terapeutyczną w wielu przypadkach tych guzów. Leczenie takie jest możliwe również jako uzupełnienie po wcześniej wykonanym zabiegu operacyjnym.
Choroby czynnościowe OUN/Neuralgia nerwu trójdzielnego: do najczęstszych obszarów zastosowania Gamma Knife® w kręgu schorzeń czynnościowych mózgu należy leczenie drżenia samoistnego, choć możliwe jest również leczenie tą metodą choroby Parkinsona. Bardzo dużą skuteczność Gamma Knife® obserwuje się u chorych z neuralgią nerwu trójdzielnego, u których farmakologiczne leczenie jest nieskuteczne.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe