Suche oko, zaburzenie filmu łzowego, laserowy zabieg, leczenie zespołu suchego oka
Kiedy oczy pieką, łzawią, są zaczerwienione mogą to być objawy suchego oka. Takim dolegliwościom sprzyja wpatrywanie się w monitor komputera, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche oraz długie przebywanie w miejscach zakurzonych lub zadymionych.
konsultacja:
lek. med. Mariusz Rowiński, okulista, specjalista chorób oczu,
Prawidłowy film łzowy składa się z trzech warstw i każda z nich jest ważna dla kondycji oczu i komfortu widzenia. Zewnętrzna warstwa filmu łzowego - tłuszczowa (lipidowa) zabezpiecza oczy przed odparowaniem łez. Środkowa warstwa filmu to warstwa wodna, która nawilża i odżywia oczy. Wewnętrzna warstwa – mucynowa – odpowiedzialna jest za przyleganie łez do powierzchni oka. Jeżeli któraś z warstw zachowuje się nieprawidłowo, można odczuwać dolegliwości, które potocznie nazywa się suchym okiem. Przyczyną zaburzeń filmu łzowego, które potocznie nazywa się suchym okiem jest zbyt mała ilość łez lub ich nieprawidłowy skład.
Jakie mogą być przyczyny zaburzenia filmu łzowego?
O tym może zadecydować tylko lekarz po dokładnym zbadaniu oczu. Po diagnozie specjalista może orzec jakie leczenie zespołu suchego oka będzie najlepsze w danym wypadku.
W ocenie suchego oka ważne jest sprawdzenie ilości i jakości wydzielanych łez. Do oceny ilości służą specjalne paseczki z podziałką milimetrową, które zakłada się pod dolną powiekę. Po 5 minutach paski się usuwa i odczytuje pomiar. Gdy oko wydzieliło zbyt małą ilość łez pomocne mogą być krople nawilżające, jak: kwas hialuronowy, beta glukan lub gliceryna. Osoby cierpiące na zespół suchego oka muszą zakraplać sztuczne łzy mniej więcej co dwie godziny i zazwyczaj skazane są na stosowanie tych specyfików do końca życia. Jeśli to nie pomoże, lekarz może zalecić zabieg – zamknięcie punktów łzowych zatyczkami. Zabieg polega na umieszczeniu we wszystkich czterech ujściach kanalików łzowych kolagenowych zatyczek, które utrudniają odpływ łez.
Jakość filmu łzowego bada się po zabarwieniu oka paskiem fluoresceinowym na żółtopomarańczowo. Pacjent mruga powiekami. Jeżeli łzy utrzymują się na powierzchni oka przez 10 sekund, to wszystko jest dobrze. Gdy film łzowy pęka (oko nie jest jednolicie zabarwione), to wiadomo, że jakość filmu jest nieprawidłowa i dlatego łzy nie utrzymują się na oku. Często przyczyną przerywania się filmu łzowego (jego nieprawidłowego przylegania do oka) jest niewłaściwa praca gruczołów Meiboma, które znajdują się w brzegach powiek. Gruczoły te mogą się zatkać wydzielanym przez siebie tłuszczem (lipidem) lub wydzielać go za mało lub za dużo. Wówczas pojawia się pieczenie oczu i światłowstręt.
Aby uwolnić się od dolegliwości – zabieg laserowy
Bardzo skuteczny jest zabieg laserowy za pomocą urządzenia E-eye, czyli przezskórna stymulacja gruczołów Meiboma. Poprzez pobudzanie (stymulację) nerwu przywspółczulnego światłem o odpowiedniej długości fali (podczerwonych) gruczoły zaczynają produkować więcej wydzieliny tłuszczowej. Zapobiega ona nadmiernemu parowaniu wody z łez i poprawia stan oczu w zespole suchego oka.
Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem nie należy używaj żadnych kosmetyków, np. kremów, fluidów pudrów. Sama stymulacja trwa tylko kilka minut. W tym czasie pacjent leży na fotelu, a jego oczy zostaną osłonięte specjalnym zabezpieczeniem EYE MASK. Lekarz na policzkach i w okolicy skroni rozprowadzi specjalny hydrożel. Następnie zaaplikuje serię 5 "błysków" za pomocą urządzenia E-eye, począwszy od wewnętrznego kącika oka a kończąc na okolicy skroni. To samo powtórzy przy drugim oku, a następnie usunie żel i przemyje skórę wodą.
Po zabiegu warto stosować na twarz krem z wysokim filtrem UV.
Aby terapia była skuteczna, zaleca się 4 zabiegi. Koszt to 500 zł za jeden zabieg na na oboje oczu.











