Sposoby na ból gardła
Ból gardła, przeziębienie, sposoby na ból gardła, preparaty na ból gardła
Co roku przeziębiamy się przynajmniej 2-3 razy (osoby z osłabioną odpornością, a także dzieci nawet 6-8 razy). Zwykłe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, ale potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Nie można go lekceważyć, bo „przechodzona” infekcja może mieć poważne konsekwencje: zakażenie bakteryjne, które niekiedy może powodować takie powikłania jak zapalenie płuc czy oskrzeli. Przede wszystkim pamiętaj, że przeziębienie jest chorobą wirusową. Oznacza to, że organizm sam musi zwalczyć infekcję. Nie pomogą antybiotyki, które niszczą bakterie, nie wirusy. Możesz natomiast pomóc swojemu organizmowi w tej walce. Masz do wyboru – domowe sposoby i leki z apteki.
Sposoby na ból gardła
Drapanie w gardle, ból, zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej to pierwszy znak, że zaatakowały cię wirusy przeziębienia. Szybko działaj, aby zdusić stan zapalny w zarodku.
Sięgnij po preparaty do ssania, które zmniejszą przekrwienie śluzówki, odkażą, szybko złagodzą ból i nieprzyjemne pieczenie.
Poza tym może stosować naturalne sposoby walki z bólem gardła.
Płukanka naparem z szałwii, rumianku lub nagietka
Łyżkę suszonej szałwii zalej szklanką wrzątku, zaparzaj pod przykryciem 20 minut, przecedź. Płucz gardło 3 razy dziennie. Szałwia niszczy bakterie, działa przeciwzapalnie. Możesz też płukać gardło naparem z rumianku bądź nagietka (działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo).
Kamforowy kompres
Posmaruj cienko skórę szyi natłuszczającym kremem lub oliwką. Odrobinę olejku kamforowego rozgrzej w dłoniach i okrężnymi ruchami delikatnie wmasuj w szyję. Rozgrzeje on gardło, a jednocześnie odblokuje zatkany nos. Następnie owiń szyję ciepłym szalem lub chustką (najlepiej wełnianą) wełnianą.
Napój z siemienia lnianego
Nawilża gardło, działa przeciwzapalnie, dzięki czemu zmniejsza ból. Dwie łyżki siemienia zalej szklanką gorącej wody. Pozostaw na kwadrans pod przykryciem. Wymieszaj i pij powoli, aby płyn spływał po gardle.
Wasze komentarze







