5 maja 2016, imieniny Ireny, Waldemara, Piusa

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Smacznie
Berlin
Konkursy
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Akademia Oddychania  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Menopauza  Kobieta w ciąży  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Bezpieczne leki  Kardiolog
Powiadom znajomego

Wyślij link znajomemu

zamknij

Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu bardzo często występują u osób, które mają skłonności do przewlekłych zaparć.

Hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi, są żylakami odbytu. Jeżeli przepływ krwi w okolicach zwieracza odbytu ulega zaburzeniu, zwiększa się ciśnienie krwi, naczynia się poszerzają i powstają guzki.

Charakterystyczne objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu. Chorobie często towarzyszy  również świąd i ból w czasie wypróżnienia. W bardziej zaawansowanych przypadkach pojawiają się wyczuwalne guzki. Wraz ze stanem zapalnym pojawiają się owrzodzenia i silny ból.
Ryzyko wystąpienia tych dolegliwości zwiększa się wraz z wiekiem.

Przyczyny
Hemoroidy bardzo często występują u osób, które mają skłonności do przewlekłych zaparć. Dolegliwości pojawiają się także u osób, które mają zwyczaj wstrzymywania wypróżnień.
Występowaniu hemoroidów sprzyja siedzący tryb pracy oraz nieprawidłowa dieta z małą ilością błonnika.     

Najpierw wylecz zaparcia
Główne przyczyny zaparć wynikają z nieprawidłowej diety (zbyt obfite bądź nieregularne posiłki, niedostateczna ilość płynów, za to zbyt duża ilość używek: kawy, alkoholu, tytoniu, ) i stres (np. poranny pośpiech). Do przewlekłych zaparć przyczynia się także brak aktywności fizycznej.
Osoby, które cierpią na zaparcia bardzo często stosują różne środki przeczyszczające w postaci łagodnie działających herbatek lub silniej przeczyszczających tabletek. To duży błąd! Środki te mogą bowiem podrażniać jelita i nasilać dodatkowe dolegliwości. Podrażnione hemoroidy dają o sobie znać krwawieniem w trakcie korzystania z toalety. I w ten sposób koło się zamyka.

Prawidłowa dieta
Podstawa prawidłowej diety, która pomaga walczyć z zaparciami, a tym samym zapobiega hemoroidom jest zapewnienie stałego źródła błonnika.
Błonnik zwiększa objętość stolca i ułatwia jego przechodzenie przez jelita. Pochłaniając wodę, powoduje zmiękczenie kału i ułatwia wydalenie go.
Błonnik zawierają owoce i warzywa, gruboziarniste kasze, fasola, orzechy, otręby pszenne, suszone owoce np. rodzynki, ziemniaki (muszą być gotowane w skórce lub pieczone).

Aby uniknąć zaparć każdego dnia powinniśmy pić 2,5-3 litry płynów dziennie: w tym zagęszczone soki owocowe i warzywne oraz niegazowaną wodę mineralną.
Skutecznym sposobem, który pomaga na zaparcia jest zjedzenie suszonych lub świeżych śliwek.
Naturalnym środkiem przeczyszczającym jest sok z cytryny wymieszany ze szklanką ciepłej wody i łyżką miodu oraz octu winnego z jabłek. Miksturę należy pić codziennie rano do czasu ustąpienia zaparcia.

Ruch to zdrowie
Częstym powodem pojawienia się hemoroidów może być mało aktywny tryb życia, który powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu systemu trawiennego. Siedzący tryb życia rozleniwia jelita. Systematyczny ruch ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy jelit, pobudza ruchy perystaltyczne, wzmacnia mięśnie brzucha i miednicy, powoduje lepsze ukrwienie wszystkich narządów jamy brzusznej.

Jak złagodzić objawy?
Jeśli wysokobłonnikowa dieta i aktywność fizyczna nie uchroni nas od pojawienia się hemoroidów, możemy zastosować leczenie zachowawcze. U większości osób odpowiednie zalecenia dietetyczne oraz leczenie miejscowe (czopki, kremy) powodują, iż hemoroidy ustępują i nie wymagają  inwazyjnych metod leczenia.



 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe