Trądzik, wypryski na skórze, krosty, problemy dermatologiczne.
Wypryski, krostki, zaskórniki, pryszcze, czyli trądzik to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, z którymi borykają się nie tylko młodzi ludzie. Około 80% nastolatków ma zmiany trądzikowe, ale uskarżają się na nie także panie po trzydziestce. Może on mieć formę grudek, krost, a w cięższych postaciach – głębokich nacieków (guzków) i torbieli. Następstwem ciężkich postaci trądziku są blizny, poszerzone pory i przebarwienia, mogące utrzymywać się przez lata.
Trądzik pojawia się najpierw w okresie dojrzewania, a także zawsze wtedy, kiedy zostaje zaburzona gospodarka hormonalna. Wtedy to pod wpływem zwiększonej aktywności hormonów męskich, androgenów, dochodzi do nadmiernego pobudzenia pracy gruczołów łojowych. Poza tym przy ujściach gruczołów łojowych skóra nadmiernie rogowacieje. Warstwy zrogowaciałego naskórka zamykają ujście gruczołu łojowego, tworzy się tzw. zaskórnik. W środku panują idealne warunki do rozwoju beztlenowych bakterii (Propionibacterium acnes), odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego.
Trądzik bywa uważany za łagodną przypadłość okresu dojrzewania. Niesłusznie. Należy go leczyć, aby uniknąć poważniejszych powikłań (np. blizn). Ciężki trądzik leczy się pod kierunkiem dermatologa. Stosuje się leki działające miejscowo lub ogólnie. Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry dermokosmetykami przeznaczonymi do cery trądzikowej oraz odpowiednia dieta. Należy m.in. jeść dużo owoców i warzyw, unikać ostrych przypraw, alkoholu i kawy. Wskazane jest także przyjmowanie nowoczesnych suplementów diety o specjalnie dobranym składzie.











