18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Blizny. Jak się ich pozbyć?

dr Jacek Tulimowski

Każdy z nas wielokrotnie w ciągu swojego życia narażony jest na różnego rodzaju urazy: zranienia, oparzenia, zabiegi chirurgiczne / cięcie cesarskie, nacięcie krocza, operacje tarczycy, wyrostka, piersi.

Czym jest blizna?

W wypadku każdego większego urazu uszkodzona skóra zostaje uzupełniona zastępczą tkanką, czyli blizną.
Należy pamiętać, że blizna zawsze odróżnia się od zdrowej skóry. Blizna powstaje po nawet najmniejszym urazie. Różny może być tylko efekt kosmetyczny, czyli wygląd blizny, jej wielkość i umiejscowienie.
Niestety u niektórych osób procesy naprawcze przebiegają zbyt intensywnie. Dlatego blizna staje się gruba, wypukła i twarda ( tzw. blizna przerostowa) lub rozrasta się w sposób niekontrolowany rozszerzając poza granice uszkodzenia ( tzw. bliznowiec-keloid). Na sposób gojenia się skóry po urazach ma wpływ wiele czynników takich jak:
-miejsce i rozległość urazu
- warunki gojenia rany (m. in. rozciąganie brzegów rany )
-infekcje
Duże znaczenie mają genetyczne predyspozycje do prawidłowego gojenia lub -tworzenia nieprawidłowych blizn. U osób ze skłonnością do nieprawidłowego gojenia blizny przerostowe i bliznowce mogą pojawić się w wyniku nawet wydawało by się niewielkich uszkodzeń skóry powstałych np. po szczepieniach, ukąszeniach owadów czy zmianach trądzikowych.
Pamiętajmy, że nawet po najlepiej wykonanym zabiegu chirurgicznym może powstać kosmetycznie brzydka blizna.

Leczenie blizn

Istnieje wiele metod leczenia przerostowych blizn i bliznowców. Mamy do dyspozycji metody inwazyjne takie jak korekcja chirurgiczna blizn, lub podawanie w  miejsce blizny w formie zastrzyków takich leków jak: sterydy, 5-fluorouracyl, interferon, a także laseroterapia czy krioterapia. Ich skuteczność jest bardzo różna i często kończy się nawrotem zmian bliznowatych. Lepsze efekty można osiągnąć łącząc różne techniki lecznicze. Pamiętajmy, że inwazyjne zabiegi wiążą się z większym ryzykiem powikłań, są dość obciążające dla pacjentów i nie zawsze łatwo dostępne i do tego kosztowne (zabiegi laserowe to wydatek rzędu kilkuset do ponad tysiąca złotych a koszty zabiegu chirurgii plastycznej zwykle przekraczają kilka tysięcy złotych ).

Metody nieinwazyjne

Alternatywą są metody nieinwazyjne. Należy do nich m. in. presoterapia (czyli leczenie uciskiem). Niestety jest to leczenie długotrwałe i wymaga ze strony pacjenta dużej dyscypliny (wielomiesięczne noszenie specjalnie przygotowanych opatrunków lub odzieży uciskowej).
Bezpiecznym, pozbawionym wielu działań nie pożądanych i łatwym do zaakceptowania dla pacjentów sposobem leczenia jest stosowanie bezpośrednio na  bliznę różnych leków. Możemy stosować sterydy, materiały silikonowe, preparaty zawierające wyciąg z cebuli morskiej, heparynę, masę perłową.
Skuteczność leczenia miejscowego w przypadku już istniejących blizn przerostowych i keloidów wydaje się ograniczona choć mało jest dobrze kontrolowanych badań klinicznych oceniających siłę działania wielu z tych składników.

Leczenie już istniejących przerostowych blizn i bliznowców jest trudne, kosztowne i wiąże się z dużym ryzykiem nawrotów (ok. kilkunastu do 100%) w zależności od pacjenta i wybranej metody terapeutycznej. Często wiąże się z cierpieniem fizycznym i psychicznym pacjentów. 
Najlepszym sposobem jest (we wczesnym etapie gojenia) przeciwdziałanie tworzeniu się nieprawidłowej blizny. Obecnie zgodnie z obowiązującymi wytycznymi żele silikonowe są zalecane jako postępowanie pierwszego rzutu w profilaktyce nieprawidłowego bliznowacenia. To standardowe postępowanie po zabiegach chirurgii plastycznej. Mogą być stosowane w bardzo wczesnym etapie gojenia (po zamknięciu się rany), a więc o wiele wcześniej niż inne preparaty takie jak sterydy czy wyciąg z cebuli morskiej.
 
 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe