19 lutego 2018, imieniny Arnolda, Konrada, Mansweta

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Smacznie
Berlin
Konkursy
  Problem z poceniem się stóp  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Bóle kręgosłupa - książka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Bezpieczne leki  Kardiolog
Kościół a homeopatia

Niektórzy duchowni katoliccy w Polsce kwestionują zasadność homeopatii, jako metody leczenia, mało tego uważają wręcz, ze jest niezgoda z nauką Kościoła. Jak jest naprawdę? Dr Leszek Borkowski, farmakolog, postanowił sprawdzić jak jest naprawdę u samego źródła, czyli w Watykanie.

Rozmówcą Borkowskiego był o. Jacek Maria Norkowski, dominikanin, doktor nauk medycznych, wykładowca Uniwersytetu Watykańskiego. - Kiedy rozmawiamy z duchownymi z różnych zajmującymi się homeopatią o problemach z postrzeganiem tej metody leczenia w Polsce, budzi to zdziwienie – opowiada Norkowski. Homeopatia od XIX w. po dziś dzień była i jest związana z ludźmi kościoła, w tym z papiestwem.

Historia tych związków zaczęła się w pierwszej połowie XIX w. od przybycia do Watykanu pierwszych znanych lekarzy, zajmujących się homeopatią. Były to czasy, kiedy nie znane były jeszcze antybiotyki, ludzie byli bezbronni wobec chorób zakaźnych. Homeopatia oferowała nowe metody leczenia i nowe podejście, jak się okazało niezwykle skuteczne. Na tyle, że zainteresował się tą metodą leczenia papież Grzegorz XVI, który zezwolił duchownym na jej stosowanie specjalną bullą. Od tego czasu zaczęła się era homeopatii w Rzymie. Kolejni biskupi Wiecznego Miasta wspierali rozwój homeopatii. Wielu lekarzy - homeopatów za swoją skuteczną walkę z chorobami otrzymało odznaczenia papieskie. Homeopatię wspierał Pius IX, następca Grzegorza XVI, homeopata leczył Pawła VI, a syn tego lekarza był również medykiem Jana Pawła II. - Te dzieje dowodzą ciągłości rozwoju homeopatii w Rzymie – zauważa o. Norkowski.

- Rozwój homeopatii nastąpił dzięki ogromnemu zaangażowaniu duchownych – podkreśla dr Norkowski. W ten sposób homeopatia rozprzestrzeniła się we Włoszech, w Niemczech, Szwajcarii, Austro-Węgrzech, dotarła do Rosji i na ziemie polskie. Duchowni zapoczątkowali również homeopatię w Indiach, która znakomicie rozwija się w tym kraju z zaangażowaniem ludzi Kościoła i błogosławieństwem biskupów. Wystarczy wspomnieć, że także siostra Teresa z Kalkuty otworzyła przychodnię homeopatyczną dla biednych.

Paradoksem jest, że w Polsce część kleru jest niechętnie nastawiona do homeopatii. - Wynika to z niewiedzy. Nieznajomości efektów leczenia homeopatycznego – ocenia o. Norkowski. - Christian Hahnemann (twórca homeopatii - red) sporządzał przecież leki drogą doświadczalną, a nie podczas seansów spirytystycznych, jak sądzą niektórzy. Nie powinniśmy wiązać homeopatii z czymś czarodziejskim, czy ezoterycznym. Nauka potwierdziła działania leków. Homeopatia nie jest więc sprzeczna z medycyną, racjonalnością, ani z wiarą.

- Po to mamy uniwersytety, wiedzę, aby z niej korzystać, także w teologii. Kościół katolicki nigdy nie odcinał się od rozumu, dlatego tworzył uniwersytety – podsumowuje o. Norkowski.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe