18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Rak jelita grubego. Badania profilaktyczne.

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Rak jelita grubego. Nowotwór jelita grubego. Badania profilaktyczne na raka jelita grubego.

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie. Jednocześnie jest jednym z bardziej podstępnych nowotworów, gdyż rozwija się nie dając żadnych objawów, nawet przez wiele lat. To właśnie brak objawów sprawia, że często do lekarza zgłaszamy się zbyt późno.

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy, ale może umiejscowić się w każdej części tego jelita. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, może też rozrastać się na zewnątrz. Tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej zachorowań przypada na wiek powyżej 60 lat.

Rak jelita grubego częściej występuje m.in. u osób:

  • u których także u innych członków rodziny rozpoznano wcześniej raka okrężnicy lub odbytnicy,
  • z rodzinnym zespołem polipowatości,
  • z przewlekłą zapalną chorobą jelita grubego.

Jet duże ryzyko, że oddziedziczymy chorobe, jeśli  raka jelita grubego rozpoznano u kilku naszych krewnych w przynajmniej dwóch kolejnych pokoleniach,  nowotwór został rozpoznany bez obciążającego wywiadu rodzinnego, przed 40. rokiem życia, albo krewni chorowali na inne typy nowotworów (rak trzonu macicy).

Co powinno zaniepokoić:

- Ślady krwi, krwawienia z odbytu. Tu bardzo ważne jest odgraniczenie krwawień, które mogą być spowodowane pęknięciem guzków krwawniczych, czyli hemoroidów. Samodzielnie trudno to rozpoznać, dlatego trzeba zgłosić się do lekarza.

- Dokuczliwe zaparcia.
- Biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni.
- Bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, a także nudności, wymioty i trudności w przełykaniu.
- Poczucie niepełnego wypróżnienia.
- Anemia, zmęczenie, osłabienie, podwyższona temperatura ciała.  

Ponieważ w leczeniu raka jelita grubego czas jest najważniejszy, a sama choroba rozwija się zwykle bez objawów, ogromne znaczenia mają systematyczne badania profilaktyczne.


Proste i skuteczne badania

 - Nawet przy braku jakichkolwiek dolegliwości, związanych z nowotworem jelita grubego, powinniśmy, przynajmniej raz w roku, wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale. Wyniki testu z pewnością mogą przyspieszyć wdrożenie odpowiedniego leczenia, co w wypadku nowotworów jest sprawą kluczową.

W wielu publikacjach naukowych wykazano ogromną rolę badań skryningowych w zredukowaniu śmiertelności z powodu raka jelita grubego. Największe znaczenie ma ocena obecności krwi w kale.

By wykorzystać analizę laboratoryjną jako skryning, musi ona wykazywać odpowiedni poziom czułości i swoistości. Najpopularniejsze są badania wykrywające obecność krwi w kale. Wymagają one odpowiedniego przygotowania się pacjenta do badań.

Rodzaje badań:

Badanie per rectum (przez odbytnicę) to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Lekarz palpacyjnie bada ściany jelita. Umożliwia wykrycie źródeł krwawienia oraz guzów nowotworowych.

Kolonoskopia. Polega ono na dokładnym oglądaniu wnętrza jelita za pomocą endoskopu. Jeśli badanie nie wykaże nic niepokojącego, powinno się je powtórzyć po 10 latach. Ale, jeżeli jesteśmy dziedzicznie obciążenie chorobami nowotworowymi, częściej.

Wlew doodbytniczy. Jest to wykonanie serii zdjęć radiologicznych jelita grubego po dojelitowym podaniu płynnego kontrastu i powietrza.

Badanie na krew utajoną w kale (FOB) –

zalecane po 50 r. ż. raz na rok, maksymalnie raz na 2 lata. 

Poza prostymi, ogólnie dostępnymi testami możliwe jest wykonanie badania z wykorzystaniem metody opartej o reakcję immunochemiczną o najwyższej jakości (wysoka czułość i swoistość), wykrywanie wyłącznie krwi ludzkiej. test FIT OC-SENSOR Test ten nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ani przestrzegania zasad dietetycznych. test FIT OC-SENSOR jest zautomatyzowany, co ogranicza wpływ błędu człowieka na wynik.

Test może wykazać obecność minimalnych ilości krwi w kale. Dodatni wynik testu stanowi podstawę do wykonania kolonoskopii. Powtórzenie badania w razie pozytywnego wyniku nie jest konieczne! W większości przypadków przyczyny takiego "ukrytego krwawienia do jelita" są niegroźne (hemoroidy, polipy jelita grubego lub zapalenia jelit itp.).

Wykonanie testów jest proste i nie jest kosztowne. Wystarczy je zamówić na stronie Synevo znajdziemy tam szczegółowe informacje. Synevo dostarcza też kurierem odpowiednie pojemniki z instrukcją oraz odbiera tą samą drogą pobrane próbki. 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe