25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Mężczyzna się bada. Badania profilaktyczne


medicoverO tym, jak trudno zachęcić mężczyznę do badań profilaktycznych, krążą już legendy. Tymczasem nawet proste badanie krwi, które jest tanie i nie wymaga poświęcenia dużo czasu, daje sporo informacji na temat naszego stanu zdrowia.

Od czasu do czasu warto też zrobić sobie badania dokładniejsze. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn po 35., czy 40.  roku życia. To najprostszy, najtańszy sposób, aby w razie czego odpowiednio zareagować i ustrzec się przed następstwami groźnych chorób. Warto zrobić badania profilaktyczne także dla własnego komfortu psychicznego, szczególnie, gdy występują rodzinne obciążenia poważnymi chorobami.


Jak zacząć?
Zaczynamy zwykle od wizyty u internisty, który na podstawie rozmowy z nami, badania fizykalnego, zleci nam odpowiednie badania diagnostyczne. Na koniec lekarz oceni wyniki badań i w razie potrzeby da skierowania do odpowiednich specjalistów.
Inną możliwością jest wykupienie pakietu badań w prywatnej klinice. W Medicover pakiet  szczegółowych badań: „Świadomy mężczyzna” kosztuje 675 zł. Badania wymagają dwóch krótkich wizyt

Jakie badania powinien wykonać 35-, 40-, czy 50-latek, jak przebiegają i o czym informują, sprawdźmy w praktyce.

Zaczynam od telefonu na infolinię Medicover, ustalam termin pierwszej wizyty. Przez dłuższy czas (nie powiem jak długi) żyłem ze świadomością, że trzeba wreszcie zrobić badania. Teraz klamka zapadła.  Od pani Marty Sękowskiej, koordynatora projektu w Gdańsku otrzymuję e-mailem instrukcje, jak przygotować się do badań.
Dzień przed badaniem należy ograniczyć wysiłek fizyczny, nie powinno się też jeść później niż 12-14 godzin przed badaniami. Zalecenia przed USG jamy brzusznej to dodatkowo lekkostrawna dieta, ale z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa. Dzień przed badaniami dobrze jest brać środek usuwający gazy z jelit (np. Espumisan). Na 1-2 godziny przed badaniami trzeba wypić od 1 do 4 szklanek wody. Ponieważ przychodzimy na czczo, badania są wykonywane rano.Trzeba też dostarczyć pojemnik z moczem do analizy.

Pierwszy dzień zaczynam od pobrania krwi do badań. Większość z nas z pewnością tego nie lubi, ale jeśli będziemy w tym czasie kontemplować widok za oknem lub oglądać kalendarz wiszący na ścianie, możemy nawet nie zauważyć momentu wkłucia i wyjęcia igły.
Z badania krwi możemy sporo się dowiedzieć o stanie naszego zdrowia.
Morfologia krwi
Pozwala ocenić, czy nie występuje niedokrwistość lub nadkrwistość. Zwiększenie liczby białych krwinek może świadczyć o zakażeniu, stanach zapalnych, białaczce. Spadek liczby białych krwinek może sygnalizować m.in. chorobę wątroby, naczyń wieńcowych, szpiku. Podwyższony poziom hemoglobiny może świadczyć o niedotlenieniu, a w przypadku, gdy palimy papierosy lub pracujemy w zanieczyszczonym środowisku o ryzyku pojawienia się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wysoki poziom hemoglobiny świadczy również o dużej gęstości krwi, utrudniającej krążenie, w efekcie czego mogą pojawić się zakrzepy.
OB. – odczyn Biernackiego
OB. Jest popularnie wykorzystywanym markerem stanu zapalnego. Uważane za jeden z najczulszych wskaźników przewlekłego zapalenia chociaż ma niską swoistość – przyspieszone występuje we wszystkich stanach zapalnych od zakażeń przez zawał serca aż do choroby nowotworowej.
Poziom glukozy we krwi
Pomaga określić zagrożenie cukrzycą. Stanowi też podstawę rozpoznania w połączeniu z objawami klinicznymi. Wykorzystywany jest także w monitorowaniu choroby i leczenia w domu pacjenta przy użyciu glukometrów, jak i w laboratorium.
Profil lipidowy
Analizuje się go, aby określić poziom cholesterolu we krwi. Warto zaznaczyć, że u ponad 80% mężczyzn stężenie jest podwyższone. Oznaczając frakcję LDL ( tzw. zły cholesterol) można wykryć zagrożenie chorobą wieńcową, miażdżycą i zawałem serca. Frakcja HDL (tzw. dobry cholesterol) z kolei jest potrzebny organizmowi do wytwarzania witaminy D, kwasów żółciowych i hormonów płciowych.
Pozostałe badania w pakiecie to badania hormonalne tarczycy, analizy oceniające funkcje wątroby i nerek, badania w kierunku zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C, zakażenia wirusem HIV, badania krwi w kierunku raka gruczołu krokowego.
Badanie ogólne moczu
Pozwala ocenić pracę układu moczowego, w tym ryzyko kamicy nerkowej, wystąpienia stanu zapalnego, zakażenia układu moczowego. Wykorzystywane jest także w badaniach w kierunku zaburzeń funkcji wątroby, oceny ogólnego stanu zdrowia.

Krew i mocz do badania przesyłane są do laboratoriów Synevo, które współpracują z placówkami Medicover.

MarszałekDr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor ds medycznych laboratoriów Synevo

- W naszych placówkach wykorzystujemy wyłącznie certyfikowane odczynniki, zestawy i aparaty, między innymi Roche Diagnostics, bioMereux, Abbott, Siemens. Personel jest doskonale wyszkolony. Dzięki temu wyniki badań są w pełni wiarygodne. Dzięki programowi kontroli wewnętrznej i międzylaboratoryjnej gwarantujemy wysoką jakość analityczną badań. Z kolei system kodów kreskowych i specjalistyczne oprogramowanie zapewnia prawidłową identyfikację – nie ma mowy, by wyniki jednego pacjenta przez pomyłkę trafiły do innego. A prawidłowe, nie przekłamane wyniki badań to właściwie postawiona diagnoza, skuteczniejsze, a nawet efektywniejsze leczenie i szybszy powrót do zdrowia.


USG jamy brzusznej i tarczycy

Kolejne badania wykonywane pierwszego dnia, to USG jamy brzusznej i tarczycy. W gdańskim Medicover wykonuje je dr n. med. Maciej Cherek, specjalista diagnostyki obrazowej i radiologii.
CherekDr Maciej Cherek:
- Badanie tarczycy wykrywa guzki lub stany zapalne - często nie powodują one dolegliwości i właśnie to badanie może je uwidocznić. Wiadomo, że jeśli szybko wykryje się jakieś nieprawidłowości, to łatwiej je leczyć.
USG jamy brzusznej jest tzw. badaniem pierwszego rzutu. Podczas tego badania lekarz może dokładnie obejrzeć narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, z drogami żółciowymi, trzustka, pęcherz moczowy, nerki, prostata, ocenić ich wielkość, kształt, strukturę oraz odkryć ewentualne zmiany i nieprawidłowości, np. guzy, czy stany zapalne. Jest to świetne badanie przeglądowe - nieinwazyjne, szybkie, bezpieczne i zupełnie bezbolesne.
Badanie jest komfortowe, wystarczy zdjąć koszulę i położyć się na leżance.
Kładę się więc i za chwilę mogę obserwować na monitorze swoje narządy wewnętrzne, wątrobę, nerki. Dr Cherek objaśnia, co widzimy oraz, czy widoczne są jakieś nieprawidłowości. Cały proces trwa kilkanaście minut.

Następną wizytę mam umówioną za trzy dni, po południu. Nie trzeba stosować już żadnej diety. Zaczynamy od badania EKG. Badanie to wykrywa niemiarowość serca (arytmię) i ślad po przebytym zawale lub przewlekłe niedokrwienie serca. Nie wykrywa zagrożenia zawałem. Zwykle nie wykonuje się EKG profilaktycznie, a jedynie ze wskazań lekarza.

Po EKG udaję się do gabinetu internisty. Do lekarza trafiają też wyniki wszystkich moich badań: krwi, moczu, USG, EKG.

NiedziałkowskiDr n.med. Piotr Niedziałkowski – specjalista chorób wewnętrznych, alergolog, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej z Medicover:
- Kiedy pacjent do mnie przychodzi, przeprowadzam szczegółowy wywiad z uwzględnieniem chorób występujących w najbliższej rodzinie. Pytam m.in. o tryb życia, sposób odżywiania się, charakter pracy oraz samopoczucie. W oparciu uzyskane informacje i posiadane wyniki badań szczegółowo omawiam każdy z nich. W przypadku nieprawidłowości proponuję rozwiązanie problemu, np. modyfikację diety i ewentualnie odpowiednie leczenie. Pacjent otrzymuje jasne wytyczne, wcześniej jednak razem ustalamy długoterminowy plan postępowania profilaktycznego lub leczenia.

Wizyta u internisty trwa ok. 20 minut. Pan doktor omawia wyniki poszczególnych badań, przeprowadza szczegółowy wywiad, mierzy ciśnienie. Na koniec dostaję zalecenia dotyczące dodatkowych badań oraz oczywiście wyniki. Badania w drugim dniu zajmują łącznie niecałą godzinę.

Medicover:
http://www.medicover.pl/

Infolinia: 500 900 500

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe