25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Senior się bada

Badania diagnostyczne seniorów. Jakie badania sa polecane dla osób starszych. Badanie moczu. Morfologia krwi.

 

W każdym wieku powinniśmy się badać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Pamiętajmy, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale także stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Jakie badania są zalecane dla seniorów, aby mogli cieszyć się zdrowiem?

 

By móc długo zachować zdrowie, trzeba o nie dbać i regularnie się badać – to oczywiste stwierdzenie dotyczy osób w każdym wieku. trzeb jednak wiedzieć, że inne badania diagnostyczne wykonuje się dzieciom, a inne w wieku starszym.  
Samo starzenie się nie wywołuje objawów chorób, czy dolegliwości, jednak im człowiek starszy, tym bardziej podatny jest na zachorowania. Ponieważ w starszym wieku bardziej jesteśmy narażeni na choroby, tym ważniejsze stają się regularne badania diagnostyczne, dzięki którym w porę możemy zapobiegać różnym schorzeniom.

 

Jakie badania powinniśmy wykonywać regularnie?

 

Badanie moczu

Badanie ogólne moczu powinniśmy wykonywać dwa razy do roku, a więc częściej niż osoby młode. Takie badania są szczególnie istotne w wypadkach nietrzymania moczu. Wówczas, w połączeniu ze zmianami neurologicznymi (często idącymi w parze także z cukrzycą) dochodzi do zakażeń w układzie moczowo-płciowym.  

Dodatkowo oznaczenie mikroalbuminurii może zwrócić uwagę lekarza na rozwijającą się nefropatię u chorych na cukrzycę czy z nadciśnieniem tętniczym

Warto wiedzieć:

u osób powyżej 80. roku życia następuje  obniżenie znaczenia wskaźnika eGFR (ang. estimated glomerular filtration rate – współczynnik przesączenia kłębuszkowego). Jest to najważniejszy wskaźnik czynności wydalniczej nerek, oblicza się go na podstawie wartości stężenia kreatyniny w surowicy krwi, a także wieku, płci i wagi osoby badanej. Im większe stężenie kreatyniny i zaawansowany wiek pacjenta, tym mniejsza jest wartość eGFR, natomiast im większa masa ciała, tym większy wskaźnik eGFR. Niestety, właśnie u osób w podeszłym wieku wskaźnik traci swoją wartość diagnostyczną, nie należy go wykorzystywać w ocenie czynności nerek, choć jest widoczny w wynikach badań.

Poziom elektrolitów

U osób w wieku podeszłym często zaburzeniu ulega gospodarka elektrolitowa. Ocena stężenia wapnia, fosforanów (w połączeniu z badaniem stężenia witaminy D), potasu, sodu i magnezu pozwoli wychwycić zaburzenia na wczesnym etapie i w prosty sposób uzupełnić niedobory. Nie tylko zaburzenia rytmu serca, ale również miażdżyca czy złamania kości mogą wiązać się ze zmianami w tym zakresie.

 

Badania wątrobowe

Zazwyczaj już po 30. roku życia obniża się stężenie albumin. Trzeba pamiętać, że ocena diagnostyczne powinna uwzględniać wiek pacjenta.  

Innego znaczenia u seniorów nabiera bowiem badanie stężenia bilirubiny, mającego ścisły związek z pracą wątroby oraz drożnością dróg żółciowych. Na podstawie tego badania można m.in. potwierdzić lub wykluczyć obecność żółtaczki. U młodych osób dorosłych żółtaczka to częściej stan wynikający ze zmian zapalnych wywołanych przez wirusy, podczas gdy u osób w podeszłym wieku łączy się ona z kamicą żółciową (kamicą pęcherzyka żółciowego) lub nowotworami (pierwotnymi lub przerzutowymi guzami wątroby).

Badania wątrobowe powinny być wykonywane co roku.

 

Morfologia krwi

Z wiekiem najwyraźniej zarysowują się zmiany w morfologii krwi obwodowej. Wyczerpywanie się komórek macierzystych, spadek ich odpowiedzi na czynniki wzrostowe może prowadzić do niedokrwistości. Dodatkowo choroby przewlekłe mogą powodować wyczerpywanie się czynników niezbędnych do krwiotworzenia (są to zarówno żelazo, jak i kwas foliowy czy witamina B12). Czasami używa się nawet określenia „niedokrwistość chorób przewlekłych”.  

Niedokrwistość zdiagnozowana we właściwym momencie jest łatwa do leczenia. Szczególnie przy niedoborach witaminy B12, gdy dołączają się dolegliwości ze strony układu nerwowego, efekty terapii mogą być spektakularne. Należy zawsze zwracać uwagę na możliwość wywołania tzw. jatrogennej niedokrwistości z niedoboru żelaza. Może do niej doprowadzić uzupełnienie witaminy B12 i pobudzenie procesu erytropoezy (namnażanie i różnicowanie erytrocytów, czyli czerwonych krwinek krwi, z komórek macierzystych szpiku kostnego). Zwiększa się wówczas zapotrzebowanie na żelazo i bardzo szybko wyczerpują zapasy ustroju. Tymczasem niedokrwistość w wieku podeszłym zdecydowanie pogarsza rokowania nawet w przebiegu banalnych chorób.

Oznaczenie hematokrytu we krwi podpowie również lekarzowi, jak wygląda poziom nawodnienia organizmu pacjenta.

Czasem spotykamy się z pytaniem: „Po co badać stężenie glukozy czy lipidów u osób w podeszłym wieku? Choroby wywołane przekroczeniem norm rozwijają się powoli i nie zdążą zrobić krzywdy”. Nic bardziej mylnego. Postęp powikłań w wieku podeszłym może być dużo szybszy. Tak więc i tu wczesne wykrycie pozwoli przedłużyć życie, a także zmniejszyć koszty poprzez włączenie terapii pozafarmakologicznej


Badanie obecności krwi w kale (tzw. krew utajona w kale) zwróci uwage lekarzowi na konieczność zbadania zmian w jelicie grubym. Nie zawsze musi się kończyć diagnostykę badaniami obrazowymi typu kolonoskopia.

 

Z badaniami do lekarza!

Zgłaszamy się więc na badania, a z wynikami udajemy do lekarza. Zawsze odnosimy uzyskane wyniki do odpowiednich wartości referencyjnych. Nie dajmy się porwać metodom „magicznej diagnostyki” z kropli krwi.

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe