Gulasz. Węgry
Gulasz to chyba najbardziej znana na świecie potrawa węgierska. Tradycyjny gulasz to nie jest mięso w sosie, ale gęsta zupa. Jest to klasyczne danie jednogarnkowe. Potrawa ta ma stary rodowód, pierwotnie była daniem pasterskim. Pod koniec XIX wieku stała się węgierskim daniem narodowym.Przepis
Składniki:
80 dag czystego mięsa wołowego,
2 marchewki,
1 pietruszka,
kawałek selera,
2 średniej wielkości cebule,
1 główka czosnku,
½ strąka żółtej papryki,
1 pomidor, natka,
2-4 ziemniaki,
2 łyżeczki papryki w proszku,
1/3 kostki smalcu,
10 ziaren czarnego pieprzu,
2-3 liście laurowe,
sól.
Sposób przyrządzania
Kroimy mięso w kostkę, włoszczyznę w krążki, cebulę siekamy. Po czym wszystko to wrzucamy do garnka na roztopiony smalec.
Dusimy ok. 10 minut na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu.
Zdejmujemy z ognia, odczekujemy chwilę, dodajemy kilka kropel wody i wsypujemy paprykę w proszku. UWAGA! Nie sypiemy papryki na gorący tłuszcz. Starannie mieszamy.
Stawiamy garnek na ogień. Zalewamy wodą ok. 2,5 l. Kiedy zacznie się gotować, wkładamy liście laurowe, pomidor obrany ze skórki i pokrojony na ćwiartki, natkę, pół strąka papryki i całą główkę czosnku (opłukaną i obraną z łupin). Przed podaniem, czosnek wyjmujemy z zupy. Do garnka wkładamy także pokrojone w kostkę surowe ziemniaki.
Do gulaszu można dodać zacierki (zrobione na jajkach) lub własnej roboty kluseczki. W miseczce zagniatamy ciasto z jednego jajka, odrobiny soli i mąki. Odstawiamy na pół godziny. Po czym ponownie zagniatamy i skubiemy niewielkie kluski. Aby się nie sklejały, zagniatamy ciasto dłońmi oprószonymi mąką, a kluski odkładamy na talerz również posypany mąką. Pod koniec gotowania zupy wrzucamy do niej kluski, uprzednio odsiewając na sitku mąkę. Kiedy będą gotowe, wypłyną na powierzchnię zupy.
gotował: Piotr Janczarek, fotografował: Jerzy Linder










