Prawo do kontaktów dziadków z wnukami po rozwodzie rodziców. Ustalenie osobistej styczności z wnukami.
Pan Henyk i pani Grażyna są dziadkami ośmioletniego Piotra. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu Piotr bywał u nich niemal codziennie. Dziadkowie mieli duży udział w jego wychowaniu. Po rozwodzie rodziców Piotra synowa uniemożliwia im kontakt z wnukiem.
Prawo nie reguluje wprost możliwości kontaktów dziadków z wnukami po rozwodzie rodziców. Mimo to dziadkowie mają prawo do takich kontaktów, ponieważ wynika ono bezpośrednio z norm społecznych. Między wnukami i dziadkamirodzą się bardzo często silne więzy emocjonalne, kontakty między nimi mogą wpływać korzystnie na rozwój dziecka, jego wychowanie. Dlatego też dziadkowie mają prawo utrzymywać relacje z wnukami, jeśli wymaga tego dobro dziecka. Potwierdził to m.in. Sąd Najwyższy.
Niekiedy jednak, kontakty dziadków z wnukami, mogą być dla nich niekorzystne, gdy np. dziadkowie stają się stroną konfliktu między rodzicami i angażują w to dzieci. W takiej sytuacji sąd może ograniczyć prawa do takich kontaktów.
Dziadkowie, którzy zostali pozbawieni kontaktów z wnukami mogą wystąpić do sądu rodzinnego, w miejscu zamieszkania dziecka z wnioskiem o ustalenie osobistej styczności z wnukami. We wniosku jako uczestnicy postępowania - oprócz wnioskodawców (dziadków) - powinni być wymienieni rodzice dziecka. Trzeba też wskazać jak takie kontakty powinny być uregulowana, czyli podajemy terminy kontaktów miejsca, czas. Dołączamy również potwierdzenie dokonania opłaty za złożenie wniosku w wysokości 40 zł. W uzasadnieniu podajemy w jakich okolicznościach kontkty z wnukami ustały oraz jakie korzyści dla dziecka wynikają z odbudowania jego relacji z dziadkami. Przy rozpatrywaniu wniosku sąd będzie kierował się dobrem dziecka.
Podstawa prawna: Uchwała Sądu Najwyższego, sygn. akt. III CZP 42/88











