18 kwietnia 2015, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Smacznie
Berlin
Konkursy
  Banki  Praca  Ubezpieczenia  Rodzina  Jak przesłać pieniądze?  Prawo w ruchu drogowym
Powiadom znajomego

Wyślij link znajomemu

zamknij

Kiedy wsiąść do samochodu po alkoholu?

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl


Kiedy można wsiąść do samochodu po wypiciu alkoholu? Jak długo trwa spalanie alkoholu w organizmie? Jazda na kacu. Nietrzeźwość. Stan po spożyciu alkoholu.

78% NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH PRZEZ POLICJĘ, TO OSOBY, KTÓRE USIADŁY ZA KIEROWNICĘ NASTĘPNEGO DNIA PO WYPICIU ALKOHOLU!!!

Dzieje się tak, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, jak długo trzeba odczekać po wypiciu alkoholu, aby móc prowadzić samochód. Znacząca część zatrzymanych kierowców "następnego dnia" czuła się na siłach, aby prowadzić auto i nie miała świadomości zarożenia oraz łamania prawa. Jeśli już zdajemy sobie sprawę z potencjalnego niebezpieczeństwa, to często tłumaczymy sobie to koniecznością: trzeba rano zawieźć dziecko do szkoły, pojechać do pracy, komuś pomóc, a przecież nie wypiliśmy wieczorem dużo.

Najwięcej nietrzeźwych kierowców policjanci zatrzymują w weekendy i w poniedziałki przed południem.

Policjanci wyróżniają dwie grupy kierowców jeżdżących na kacu. Pierwszą są kierowcy jeżdżący ostrożnie, zgodnie z przepisami, którzy boją się policji, a nie wypadku, wypatrujących z uwagą patroli policyjnych. Druga, to kierowcy pewni siebie, rozwijający nadmierną prędkość.

Jak długo trzeba odczekać?

Alkohol w naszym organizmie nie spala się tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli, a nawet jak nam się wydaje. Co więcej, nie ma uniwersalnego obliczenia, które pozwala stwierdzić z całą pewnością, że w kilka godzin od spożycia alkoholu można prowadzić pojazd. Zmęczenie, stres, napięcie, choroba, kawa i papierosy, opóźniają proces jego spalania. Czas spalania zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny proces spalania alkoholu, masa ciała i płeć.
Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu.
50 g wódki = 20 g etanolu (czystego alkoholu)
100 ml wina = 12 g etanolu
0,5 l piwa = 25 g etanolu
Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw.
Po wypiciu pół litra mocnego alkoholu możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą dopiero po upływie 24-25 godzin.

Wbrew powszechnym przekonaniom, nie ma skutecznych sposobów na przyspieszenie spalania alkoholu w organizmie, nie pomoże długi sen, zimny prysznic, obfity posiłek.
- Alkoholu nie da się wypocić, rozpuścić w kawie, ponieważ przerabiany jest w wątrobie - podkreśla Andrzej Markowski, psycholog transportu. Istotny jest więc czas.

Prawo i konsekwencje

Prowadzenie pojazdu w tym stanie stanowi wykroczenie z art. 85 albo 87§1 Kodeksu wykroczeń. Jeżeli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu odnotowana została na poziomie pomiędzy 0,1 do 0,25 mg (odpowiednik 0,2 -0,5 promila we krwi), to uznaje się, że kierujący znajduje się "w stanie po spożyciu". Jest to wykroczenie zagrożone karą 10 pkt. karnych, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy do 3 lat.
Wykazanie stężenia alkoholu o wskaźniku wyższym niż 0,25 mg (odpowiednik 0,5 promila we krwi) sprawia, że mamy do czynienia z przestępstwem. Grozi za nie kara utraty 10 pkt. karnych, do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów, a w skrajnych przypadkach pozbawienie wolności do 2 lat.
Jeśli kierując pojazdem nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz przepadek pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.
Policjanci podkreślają, że zatrzymanie kierowcy "na kacu" ma takie same konsekwencje jak bezpośrednio po spożyciu alkoholu.

Rady dla kierowców i pasażerów
Specjaliści z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego radzą kierowcom, aby trzymali się zasady: "piłeś wczoraj - nie jedź dzisiaj". Decyzję o "odstawieniu" samochodu powinniśmy podjąć, zanim zaczniemy pić alkohol, warto wcześniej zadbać o drogę powrotną bez samochodu. Pasażerowi powinni natomiast stanowczo reagować, jeśli osoba, po wypiciu alkoholu, zamierza prowadzić auto.

Nie jedź na kacu, włącz myślenie
Pod takim hasłem prowadzona jest kampania społeczna, zorganizowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Link do kampanii:
http://www.niejedznakacu.pl/pl/strona-glowna,1.html

Zapraszamy do udziału w naszych konkursach, codziennie nagrody: http://www.natemat.com.pl/konkursy-z-nagrodami.html
Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

he, he, to chyba nie znam kierowcy, który by nie popełnił przestępstwa :))

Zgłoś naruszenie

ully

2011-07-05 10:44:37

Znakomita strona naprawde - duzo sie dowiedziałem swietna http://o2.pl

Zgłoś naruszenie

swietna

2014-10-29 07:34:19

tak

Zgłoś naruszenie

misio

2011-12-28 18:10:48

jutro policja będzie zbierać żniwo młodzi będą się wykazywać!MAM NADZIEJE ZE NAM WSZYSTKIM UDA SIĘ BEZPIECZNIE WRÓCIĆ ! DO SIEGO ROKU !!

Zgłoś naruszenie

znawca

2011-12-31 18:45:01

autor aryykułu zapomniał chyba o tym że 1 mililtr nie jest równy 1 g czystego etanolu.

Zgłoś naruszenie

cooltomi

2012-09-03 09:22:54

nieprawda, pobiegaj sobie godzine po spożyciu 2 piw, a usiądź na dup... i sprawdź różnice w wydychanym powietrzu (promile). Więc nie tylko czas ma znaczenie, wypocić wódki nie wypocisz, ale można np pić dużo wody (tu trzeba się niestety przymusić - ciężko wchodzi) i wtedy poziom alkocholu w organiźmie spada.

Zgłoś naruszenie

g

2013-01-01 19:35:04

Ciekawe? 50-tka czyściochy 20g etanolu, a pół litra piwa 25g etanolu

Zgłoś naruszenie

ben

2014-01-14 16:04:52

w jaki sposób walczyć o jak najmniejszą karę, ma ktoś doświadczenia z taką sytuacją? znalazłem tu trochę na ten temat: http://www.eporady24.pl/jazda_po_spozyciu_alkoholu,pytania,6,215,8161.html ale może ktoś ma jeszcze jakieś inne sprawdzone sposoby? podkreślam że chodzi mi tylko o wykroczenie, nie przestępstwo. pozdrawiam

Zgłoś naruszenie

arek

2013-10-31 19:03:13

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe