25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Szlakami Mikołaja Kopernika i krzyżackich zamków

 

Warmia i Mazury na każdą porę roku

O każdej porze roku warto wybrać się na Warmię i Mazury, aby zobaczyć średniowieczne zamki i późniejsze rezydencje, ruszyć Szlakiem Kopernikowskim i odpocząć w spokoju w jednym z licznych hoteli spa czy pensjonatów, delektując się znakomitą lokalną kuchnią.

Najsłynniejszą spośród wybitnych osobistości, które zamieszkiwały w regionie, był niewątpliwie Mikołaj Kopernik. Uczony żył w latach 1473-1543. Jego najwybitniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zrewolucjonizowało naukę. Po raz pierwszy najwybitniejsza praca astronoma ukazała się tuż przed jego śmiercią, a 12 lat później papież Paweł IV uznał ją za dzieło zakazane dla katolików. Z kościelnego indeksu praca Kopernika została skreślona dopiero w 1822 r.

Przygodę z Mikołajem Kopernikiem możemy zacząć od stolicy regionu – Olsztyna. Mieszkając w tutejszym zamku, Kopernik pełnił funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. Podczas wojny polsko-krzyżackiej przygotował warownię do obrony. Zamek, który wzniesiono w latach 1346-1353, a następnie wiele razy rozbudowywano, to ozdoba olsztyńskiej starówki. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Warmii i Mazur, w którym prezentowana jest m.in. wystawa biograficzna poświęcona Kopernikowi. Na ścianie zamkowego krużganka zachowała się tablica astronomiczna wykonana jego ręką.

Kolejnym miejscem związanym z wybitnym astronomem jest Lidzbark Warmiński. Tutejszy zamek biskupów warmińskich należy do najlepiej zachowanych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, stanowiąc pomnik kultury o randze światowej. Powstał w latach 1350-1355. Od XVI w. zaczął tracić obronny charakter, przekształcając się w okazałą rezydencję biskupią. Funkcję tę pełnił do 1795 r., a jego rezydentem był m.in. Kopernik. Obecnie działa tutaj Muzeum Warmińskie. Spośród zamkowych sal na szczególną uwagę zasługuje Wielki Refektarz i kaplica z rokokowym wyposażeniem snycerskim. Przedzamcze zostało zaadaptowane na stylowy hotel.

szlakfot. Szlak Kopernika - Frombork. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia na Szlaku Kopernikowskim jest urocze, pełne zabytków miasteczko Frombork. Pierwsza wzmianka o tutejszej osadzie pochodzi z 1278 r. Przeniesiono tu siedzibę kapituły warmińskiej oraz zbudowano katedrę, po spaleniu przez Prusów katedry w Braniewie w 1275 r. Mikołaj Kopernik mieszkał we Fromborku od 1510 r. do śmierci w 1543 r. Został pochowany w tutejszej katedrze, a jego grobowiec zidentyfikowano dopiero w 2005 r. W latach 1466-1772 Frombork wraz z całą Warmią należał do Polski. W XIX w. miasto zaczęło się rozwijać jako ośrodek turystyczny. W czasie II wojny światowej zostało zniszczone w prawie 80%. Dopiero w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku Frombork został odbudowany. Warto zobaczyć m.in. bazylikę archikatedralną na warownym Wzgórzu Katedralnym. W innych budowlach kompleksu działają Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Kolejne zabytki miasta to m.in. XV-wieczna Wieża Wodna, kościół św. Mikołaja z XIV w., nowy pałac biskupi.

Szlak Zamków Gotyckich

fot. Lidzbark Warmiński.

Zwiedzając warownie w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim, wkroczyliśmy na Szlak Zamków Gotyckich. Liczy on ponad 600 km i przebiega częściowo przez Warmię i Mazury. Wędrując nim, warto zwrócić uwagę także na kilka innych, niezwykle ciekawych i cennych budowli.

Okazały zamek w Nidzicy, przy trakcie z Warszawy do ówczesnych Prus, zaczęto wznosić w 1370 r. Gotycka budowla z czerwonej cegły powstała na planie prostokąta. Stanowi jeden z najbardziej spektakularnych przykładów architektury militarnej zakonu krzyżackiego. W jednej z sal warowni do dziś zachowały się freski z przełomu XIV i XV w. Obecnie w zamku znajdują się m.in. lokalne muzeum, hotel i restauracja.

Zamek na wzniesieniu w Rynie Krzyżacy zbudowali pod koniec XIV w. Pierwotnie miał tylko jedno trzykondygnacyjne skrzydło. Z czasem dobudowano trzy kolejne. Przez ponad dwa wieki budowla służyła celom militarnym oraz gospodarczym państwa krzyżackiego. W następnych stuleciach często zmieniała właścicieli i przeznaczenie. Obecnie mieści się w niej hotel.

Rynfot. Ryn

Zamek krzyżacki w Ostródzie należy do najstarszych zabytków budownictwa gotyckiego na Mazurach. Jego budowę rozpoczęto w 1349 r. Przez wieki był kilkakrotnie zdobywany. W czasie swojej kampanii w 1807 r. stacjonował tu Napoleon Bonaparte. W 1945 r., podczas natarcia wojsk radzieckich, warownia spłonęła. Jej odbudowę rozpoczęto dopiero w 1974 r. Obecnie zamek można zwiedzać, działa tu m.in. lokalne muzeum.

Mapa, opis:

https://mazury.travel/Warstwa/1785/Szlak_Zamkow_Gotyckich

Wypoczynek

Kolejną specjalnością Warmii i Mazur jest znakomita infrastruktura wypoczynkowa. Liczne wysokiej klasy hotele oferują usługi spa i wellness. Niektóre z nich są ulokowane w historycznych budowlach: zamkach lub pałacach. Nie brakuje też kameralnych pensjonatów, czy gospodarstw agroturystycznych.

Warmia i Mazury słyną z kuchni. Jest ona mieszanką wpływów niemieckich, polskich, a także ukraińskich czy litewskich. Obfituje w szczególności w potrawy z ryb pochodzących z tutejszych jezior.

Samolotem na Mazury

Po otwarciu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury podróż nad mazurskie jeziora stała się szybsza i wygodniejsza. Z lotniska możemy podróżować do innych miejscowości regionu pociągiem, autobusem lub wypożyczonym na miejscu samochodem.

www.mazuryairport.pl

 

logoInformacje na temat atrakcji Warmii i Mazur znajdziemy na oficjalnym portalu turystycznym regionu: www.mazury.travel

Portal pomoże nam zaplanować i zorganizować pobyt zgodnie z naszymi zainteresowaniami i oczekiwaniami. Znajdziemy tu również oferty noclegów oraz innych usług turystycznych.

 

Fot. UM Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe