Założony w 1031 r. przez księcia kijowskiego Jarosława Mądrego, Jarosław od wczesnego średniowiecza był miejscem ścierania wpływów oraz przenikania kultur, co zawdzięczał położeniu – na styku Wschodu i Zachodu Europy. Leżąc na skrzyżowaniu szlaków handlowych, z czasem stał się najważniejszym miastem południowej Rzeczypospolitej. O jego potędze do dziś świadczą zachowane w mieście zabytki.
Właściciele Jarosławia rywalizowali z właścicielami innych miast, inwestując w reprezentacyjne budowle, zgodnie z ówczesną modą, wzorowane na włoskim renesansie. Swoją europejską sławę XVI i XVII wieczny Jarosław zawdzięczał jarmarkom. Na słynny czterotygodniowy jarmark sierpniowy przyjeżdżali kupcy z całej Europy i Bliskiego Wschodu.
W 1772 r. południowy obszar Rzeczpospolitej zajmuje Austria. Bogactwo kultury polskiej, ruskiej, żydowskiej i ormiańskiej, zostaje powiększone o wpływy austriackie, niemieckie i czeskie. Do dziś po dawnych mieszkańcach miasta pozostało niemal sześćset zabytków, czyniąc Jarosław jednym z najbardziej okazałych i urokliwych miast w Polsce.
Centralny punkt Starego Miasta – Rynek, zachował układ urbanistyczny z czasów założenia w 1375 r. Główny plac miasta otaczają renesansowe kamienice. Spośród nich wyróżnia się kamienica Orsettich. (na zdjęciu) Ozdobiona attyką i podcieniami należy do najcenniejszych zabytków renesansu w Polsce. Do najpiękniejszych zabytków należy także ratusz, którego najstarszy fragment pochodzi z początku XVII w.
Jarosław był miastem kupieckim, które zyskało sławę dzięki jarmarkom. Ogromne ilości towarów napływających do miasta, kupcy składowali w piwnicach, które stale rozbudowywano. W ten sposób powstało podziemne miasto z rozległymi chodnikami i niezliczonymi komorami. Dziś największą atrakcją turystyczną Jarosławia jest Podziemne Przejście Turystyczne pod trzema patrycjuszowskimi kamienicami. Miasto posiada także drugą trasę podziemną –z najniższym poziomem sięgającym 8 m.
Świadectwem wielokulturowości oraz wybitnym dziełem architektury jest cerkiew grecko-katolicka z XVIII w. To tu znajduje się cudowna ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” – goszczącą w 2015 r. papieża Franciszka na otwarciu roku Miłosierdzi Bożego.
Informator
Jarosław – czterdziestotysięczne miasto w płd.-wsch. Polsce. Położone przy autostradzie A4.
W Rynku 5 znajduje się Punkt Informacji Turystyczno-Kulturalnej.
www.ckip.jaroslaw.pl/informacja-turystyczna
Zdjęcia: CKiP Jarosław











