20 września 2021, imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Gdynia - Orłowo

Kif i molo. fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

fot. PJ. 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

na plaży, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

kuter rybacki, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Orłowo – dzielnica Gdyni, granicząca z Sopotem. Dla wielu mogłaby być spełnieniem marzenia o idealnym miejscu do zamieszkania, dla turystów doskonały punkt na spokojny, kameralny wypoczynek, z dala od plażowego jarmarku i jazgotu. Urok Orłowa to przede wszystkim piękna plaża z molo, wspaniała przyroda, słynny orłowski klif i kameralna zabudowa.

Orłowo  z pewnością mniej znane od sąsiedniego Sopotu, ale dla wielu wczasowiczów, może okazać się nie mniej atrakcyjne. Rozległa plaża „chroniona” pagórkami porośniętymi lasami bukowymi i dębowymi. Idąc plażą lub spacerową alejką w godzinę dojdziemy do centrum Sopotu. Kierując się w drugą stronę dotrzemy do orłowskiego klifu, który możemy podziwiać w całej okazałości z molo.
Częścią krajobrazu są jeszcze łodzie rybackie, możemy tu kpić świeżę lub wędzone ryby wprost od rybaków.  Piękne widoki, wspaniała przyroda to największy skarb tej dzielnicy. W Orłowie dominuje kameralna zabudowa, zwłaszcza w pobliżu plaży, nie ma tu tandetnych blokowisk, choć nie brak niestety kiczowatych, nuworyszowskich willi. Sporo jest jednak przedwojennych willi, budowanych w stylu gdyńskiego modernizmu.

Urok Orłowa przyciągnął tu wiele znanych postaci od Sobieskich po Stefana Żeromskiego. Domek pisarza jest dziś jego muzeum. Żeromski przybył tu po raz pierwszy w 1905 r., a potem stal się już stałym gościem Gdyni.  Osobliwością historyczną Orłowa jest zagospodarowany dziś majątek Kolibki, liczący 14,5 ha o kształcie przypominającym dziecięca kolebkę. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1323 r. W 1383 r. majątek otrzymał od Zakonu Krzyżackiego, polski rycerz Piotr z Kacka. A kolejnych latach jego właścicielami byli m.in. Ostrzemiccy, Wejherowie, Radziwiłłowie, Sobiescy, Przebendowscy. Na przełomie lat 1677/78 przebywał tu Jan III Sobieski, w 1718 August II Mocny. W okresie międzywojennym w pobliżu przebiegała granica z Wolnym Miastem Gdańskiem.  W majątku zachowały się budynki pałacowe, stajnie, fragmenty parku.  Teren Kolibek to dziś bardzo popularne miejsce spacerowe lub piknikowe.

Amatorzy nocnego życia, nie mają czego szukać w Orłowie. Ale wielbiciele teatru, jak najbardziej. Latem, dosłownie na plaży działa Scena Letnia Teatru Miejskiego, spektakle możemy oglądać w niezwykłej scenerii.

Infrastruktura turystyczna jest raczej uboga. Na obiad lub kolację warto wybrać się do Tawerny Orłowskiej na świeże ryby. Lokal ma duży taras z widokiem na może. Na wprost centrum handlowego działa restauracja japońska, znana z sushi. Oferta noclegowa to zaledwie kilka kameralnych, drogich hotelików, Dom Nauczyciela i prywatne kwatery.  Orłowo ma bardzo dobre połączenie komunikacyjne – kolejką SKM z Gdynią i Gdańskiem.

Zygmunt Janczarek

W sieci:

www.gdynia.pl

http://gdynia.naszemiasto.pl/ 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe