20 września 2021, imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Chełmskie podziemia kredowe

Podziemia kredowe w Chełmie należą do wyjątkowych zabutków w skali Europy.

labiryntJest to labirynt chodników, który powstał w wyniku eksploatacji pokładów kredy, zalegających pod miastem. Pierwsze kopalnie powstały już w średniowieczu, a jej wydobycie i sprzedaż przynosiły znaczące dochody mieszkańcom miasta. W czasie najazdów zbrojnych były dla Chełmian doskonałym schronieniem.


Korytarze powstały w wyniku nieplanowanego łączenia się wyrobisk, istnieją na kilku pozomach wydobywczych o głębokości do 20 m. W ten sposob powstały duże komory, zwane salami.

Kredę pod miastem wydobywano do XIX w., a eksploatację przerwano z powodu zarożenie bezpieczeństwa mieszkańców. W latach 70. XX w. część podziemi udostępniono zwiedzającym. Obecna trasa turstyczna funkcjonuje od 1985 r., liczy 2 km i biegnie przez trzy podziemne kompleksy korytarzy. W jednej z komór pojawia się ponoć legendarny opiekun podziemi - Duch Bieluch.

Inną chełmską specjalności, z ktorą możemy zapoznać się, praktycznie w każdym miejscu Polski są produkty Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch, sprzedawane pod marką patrona podziemi. Spółdzielnia powstała w 1929 r. Dziś jest to bardzo nowoczesny zakład spełniający wszystkie normy i standardy dotyczące produkcji wyrobów mleczarskich.

Iwona Janczarek
artykuł jest relacją z podróży, którą dla dziennikarzy zorganizowały: SM Bieluch oraz IMR advertising by PR.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe