21 listopada 2019, imieniny Janusza, Marii, Konrada

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Bukovel. Bukowel. Ukraina

Bukowel, górna stacja wyciągu, fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

trasa niebieska, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

cerkiew w Worochcie, fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Bukovel. Bukowel. Narty w Karpatach Wschodnich

Polacy, a nawet Słowacy, czy Czesi mogliby pozazdrościć Ukraińcom ośrodka narciarskiego w Bukowelu. 60 km dobrze przygotowanych tras, 14 wyciągów, nowoczesna infrastruktura sprawia, że można tu naprawdę wyszaleć się na nartach.

Jeździmy do Bukowela systematycznie, więc podróż tam nas nie przeraża. Dla innych turystów, strach przed wyprawą może skutecznie zniechęcić do wyjazdu tam. Brakuje w Polsce informacji na ten temat, a nasze postrzeganie Ukrainy nie jest najlepsze. Królują stereotypy, że jest niebezpiecznie, policja wymusza łapówki, hotele mają zły standard, fatalne są drogi i uciążliwe jest przekraczanie granicy. Prawdą są jedynie kiepskie, ale jednak przejezdne drogi i często długie oczekiwanie na granicy w powrotnej drodze, spowodowane opieszałością polskich celników. Od przejść granicznych z Ukrainą w Hrebennem, czy Medyce do Jaremczy – turystycznej stolicy Karpat Wschodnich jest ok. 250 km. Samochodem pokonujemy tę trasę w ok. 4 godziny.
Nie musimy jednak decydować się na samochód. Z większych miast Polski dojedziemy autobusem do Iwano-Frankiwska (dawny Stanisławów), a stamtąd mikrobusem w dwie godziny dotrzemy do samego Bukowela. W weekendy ze Lwowa kursują specjalne (bardzo wygodne) autokary dla narciarzy. Do Lwowa natomiast wygodnie dojedziemy pociągiem z Krakowa lub Przemyśla.
Szczegółowe informacje na temat podróżowania publikujemy w portalu:
http://www.natemat.com.pl/podroze/kraje/ukraina.html

Nowocześnie i sportowo

widok, fot. PJOd pierwszej chwili Bukowel robi dobre wrażenie. Wszystko jest tu logicznie zaprojektowane przez kanadyjskich specjalistów. Nowoczesna infrastruktura narciarska pochodzi głównie z Austrii i Włoch. Głównym inwestorem w Bukowelu jest ukraiński holding finansowy Privat Bank. Ośrodek jest jakby autonomicznym regionem z własną służbą zdrowia, porządkową, ochroną. Wszystkie służby działają bardzo sprawnie. Przyjeżdża tu sporo zwykłych wycieczek, aby zobaczyć ten, jak określają niektórzy, "kawałek Szwajcarii na Ukrainie".
Samochodem, czy autobusem dojedziemy pod same wyciągi, przy każdym znajdują się duże parkingi, także wielopoziomowe. Trasy narciarskie wytyczono na wzgórzach otaczających ośrodek na wzgórzach Bukowel (1127 m.npm.), Czarna Klewa (1246 m.nmp), Dowga (1372 m.nmp) możemy więc objechać go dokoła (nartostrady się łączą) i wrócić do punktu startu. Zanim wyruszymy warto zaopatrzyć się (np. w recepcji hotelu Bukowel) w mapkę tras.
Jeżdżąc w miarę sprawnie w ciągu jednego dnia możemy wypróbować większość tras. Jest ich sporo, są urozmaicone, wszystkie są dobrze oznaczone, znakomicie przygotowane i dośnieżane, a niektóre oświetlone. Nie są one zbyt długie, ale łączą się ze sobą, więc możemy sobie zafundować także długie zjazdy. Nie ma kolejek do wyciągów, więc nie będziemy niepotrzebnie tracić czasu. Większość tras oznaczono kolorem czerwonym, ale sporo jest też niebieskich ( w tym najdłuższa dwukilometrowa) i trochę czarnych. Wszystkie wyciągi to krzesełka, głównie czteroosobowe. Jest to nowoczesna infrastruktura, nieliczne wolniejsze wyciągi zastąpiono nowszymi, także jedyny orczyk został w zeszłym roku zamieniony na wyciąg krzesełkowy.
hotel Bukowel, fot. PJMinusem Bukowela są niestety niektórzy narciarze, których zamiłowanie do szybkiej jazdy często  nie idzie tu w parze z umiejętnościami i wyobraźnią.  Nartostrady są raczej szerokie i niezatłoczone, więc na nich jest bezpiecznie. Na szczęście Bukowel ma dobrze rozwiniętą służbę ratowniczą, ratownicy dyżurują przy górnych stacjach wyciągów, działa też własna służba zdrowia, wyposażona m.in. w śmigłowiec.
centrum ośrodkaJeśli ktoś oczekiwałby, że Bukowel będzie choć trochę przypominał Zakopane, czy Krynicę będzie zawiedziony. Jest to bowiem nowy, typowo narciarski ośrodek o sportowym charakterze, ale poza nartami zbyt wiele atrakcji nie ma. Od niedawna działa spore Spa z zewnętrznym basenem, jest lodowisko, kręgielnie, sklepy i fot. PJwypożyczalnie sprzętu, pijalnia wód mineralnych i kilkadziesiąt restauracji, karczm, kilka nocnych barów, dyskoteka. Co roku powstaje coś nowego. Ośrodek zabudowany jest hotelami i apartamentami, wszystkie o dość wysokim lub bardzo wysokim standardzie i odpowiednich cenach. Oczywiście im dalej od wyciągów, tym taniej. Jeśli chodzi o ceny w samym Bukowelu, są ok. dwa razy wyższe niż w sąsiednich miejscowościach, ale i tak sporo niższe od polskich. Większość narciarzy mieszka w sąsiednich miejscowościach, głównie w Tatarowie, Worochcie, Mikuliczynie i Jaremczy. Dojeżdżają stamtąd swoimi samochodami, ale też część hoteli, pensjonatów, a także właściciele kwater organizują transfery do wyciągów i z powrotem. Na miejscu są szatnie gdzie można zostawić np. plecak. Kursują też specjalne autobusy z Worochty.
Wśród gości ośrodka najwięcej jest Ukraińców z Iwano-Frankiwska i Lwowa, Kijowa i wschodnich miast, skąd mają czarterowe połączenie lotnicze, sporo jest Rosjan, Białorusinów i Mołdowian, trochę Węgrów i Polaków.

Co jeszcze warto zobaczyć?

KrzywopoleJazda na nartach to nie jedyne atrakcje, jakie czekają nas zimą na Huculszczyźnie, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie. Turystyczną stolicą Karpat ukraińskich jest Jaremcze, niewielkie, sympatyczne miasteczka z bogatymi tradycjami uzdrowiskowymi. Z przedwojennych czasów zostało zaledwie kilka drewnianych pensjonatów. Wartym odwiedzenia miejscem jest plaża nad Prutem i tzw. Skała, czyli skaliste zbocze pionowo schodzące do rzeki, które naprawdę robi duże wrażenie. Główne atrakcje uzdrowiska, czyli wodospady na Prucie i jarmark huculski są nieco przereklamowane. Wodospady stale oblegają tłumy turystów, śmiecąc niemiłosiernie, na jarmarku natomiast ze świecą szukać oryginalnych wyrobów huculskich.
Region od Jaremczy do Bukowela i Polanicy jest już nieco dotknięty turystyczną komercją. Aby zobaczyć prawdziwą Huculszczyznę, trzeba wybrać się do Worochty i dalej. Worochta, to niegdyś najsłynniejsza wieś huculska. Niestety, centrum jest zabudowane postsowieckimi gmaszyskami, ale idąc dalej natkniemy się na sporo pozostałości po dawnym kurorcie. Większość willi i pensjonatów w zakopiańskim i szwajcarskim stylu wymaga pilnego remontu, którego chyba jednak się nie doczeka. Niedaleko od centrum stoi perełka architektoniczna Huculszczyzny, drewniana cerkiewka z 1608 r. Warto też obejrzeć pobliskie kamienne wiadukty kolejowe. Worochta był niegdyś stolicą sportów zimowych, tę tradycję zapoczątkowali jeszcze Austriacy, wciąż stoi skocznia narciarska na której skakał Stanisław Marusarz. W Worochcie jest kilka wyciągów, ale nawet miejscowi odradzają jazdę na nartach tutaj, trasy są zupełnie nieprzygotowane.
Z Worochty niedaleko już na przełęcz Krzywopolską skąd rozciąga się piękny widok na Czarnohorę. Dalej, mijając typowe huculskie wioski z drewnianymi domkami z werandami, dojeżdżamy do Werhowyny, czyli dawnego Żabiego, zwanego stolicą Huculszczyzny.

Kiedy jechać:
sezon w Bukowelu trwa od początku grudnia do końca kwietnia. W grudniu i w marcu ceny są znacznie niższe niż w głównym sezonie.

 AKTUALIZACJA - luty 2016 r.

Po powrocie z Bukowela. Co się zmieniło? Przybyło tras narciarskich, obecnie jest 60 km. Zmienił się też nieco profil ośrodka. Jest przewaga tras "niebieskich" dla początkujących i całych rodzin. Te trasy są właśnie najpopularniejsze. Trasy łatwiejsze, które miały jednak trudniejszy punkt startowy (np. bardziej stromy), mają teraz "obwodnice". Bukowel stał się w dużej części ośrodkiem rodzinnym, poprawiła się też znacząco umiejętność jazdy na nartach. Trasy nadal są dobrze przygotowane. Zdarzają się 3-5 minutowe kolejki przy najpopularniejszych wyciągach.

Ośrodek bardzo się rozbudował, co niekoniecznie musi być plusem, wykorzystuje się tu każdą wolną powierzchnię. Nie zadbano, niestety nawet o położenie chodnika do nieco bardziej odległych od centrum hoteli i pensjonatów. Poza granicą ośrodka, każdy dba tylko o swoją działkę. Z nowych inwestycji wart polecenia jest ośrodek spa VODA z saunami i całosezonowym basenem zewnętrznym z przyjemnym barem w wodzie. Koszt 350 hr za 3 godziny w tym kapcie, ręcznik i szlafrok.

Ceny: 1 hr - ok. 0,16 zł

karnet pięciodniowy - 2,8 tys. hr, apartament rodzinny w Bukowelu: 900 - 2000 hr za dobę. Po 26 lutego ceny znacznie spadają, nawet o połowę, aby chwilowo wzrosnąć w okolicach 8 marca. 

Przykładowe ceny: pizza - 90-120 hr, piwo w pubie - 25-35, kawa - 25, danie w lokalu na stoku: 50-80 hr, wypożyczenie sprzętu narciarskiego lepszej klasy ok. 120-150 hr za dzień.

Ceny w samym Bukowelu nie są wygórowane, natomiast znacznie taniej jeśli chodzi o kwaterę i wyżywienie, jest poza Bukowelem (najczęściej o połowę). Jest to bardzo dobra opcja na niskobudżetowy i atrakcyjny wyjazd na narty, bez konieczności liczenia każdego grosza.

Czy warto jechać? Jak najbardziej.

 

Aktualizacja; grudzień 2016

W zasadzie wiele się nie zmieniło, poziom jest wciąż wysoki, przybyły 3 km tras, a ceny w spa wzrosły do 500 hr.

Poza Bukowelem dobrym miejscem do zatrzymania się jest Worochta (ok. 20 km). Jest tu już nieźle rozwinięta infrastruktura, sporo knajpek, pub itp. z bardzo atrakcyjnymi cenami. Koszt wynajęcia busa (z postoju) do Bukowela to 350 hr w jedną stronę. Mogę polecić domek Lisovchyk, wygodny, świetenie położony, mogą tu mieszkać dwie duże rodziny. Za całość (190 m) płaciliśmy ok. 170 zł dziennie. Można wynająć oddzielnie dół lub górę (salon, kuchnia, łazienka i 3 sypialnie. Rezerwacja przez booking.com lub telefonicznie: +380673422168

Bliżej do Bukowela będzie z Tatarowa (10-15 km). Koszt wynajęcia busa - 200 hr w jedną stronę. Apartamenty można znaleźć przez http://www.bookit.com.ua/

Koszt apartamentu dla 4 osób to ok. 120 - 140 złz za dobę. 

Problem podróż!!!

Złe wieści dla chcacych podrożować samochodem lu autobusem. W powrotnej drodze czas oczekiwania na odprawę po polskiej stronie, przynajmniej w Dorohusku wynosi 5-9 godz dla samochodów osobowych i rejsowych autobusów. Odprawa przebiega w żołwim tempie, za co całkowita winę ponosza polskie służby. Więcej informacji:

http://www.natemat.com.pl/podroze/kraje/ukraina/podrozowanie-na-ukraine.html

Ceny karnetów
cennik: http://www.bukovel.com/tarrifs/skipass10-11

Zapraszamy na nasze autorskie, indywidualne lub w małych grupach, wyjazdy na Ukrainę. Pod patronatem "Polska i Ukraina" oraz we współpracy z ukraińskimi partnerami. Ciekawie, wygodnie. Szczegóły:

http://www.natemat.com.pl/ukraine/wyjazdy.html

Polecane strony:
www.bukovel.com
www.karpaty.info - noclegi


mapa tras

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe