Donovaly - narty i zabawa. Idealny ośrodek dla rodzin.
Narty w Donovaly. Narty na Słowacji. Na narty z dziećmi. Nauka jazdy na nartach dla dzieci. Narty i po nartach.
PARK SNOW DONOVALY jest ośrodkiem narciarskim, które posiada wyraźny profil. Otóż specjalizuje się w narciarstwie rodzinnym, jest znakomitym miejscem do nauki jazdy na nartach, zwłaszcza dla dzieci. Ponadto Donovaly jest z pewnością jednym z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji. Posiada najwyższą kategorię wśród ośrodków tego kraju: pięć gwiazdek. Znajduje się tu m.in. jeden z największych w Europie Fun Parków.
PARK SNOW DONOVALY jest położony między Wielką Fatrą a Niskimi Tatrami na wysokości od 910 do 1360 m. npm. Znajduje się ok. 80 km od polskiej granicy, między Rużomberokiem a Bańską Bystrzycą. Tereny narciarskie znajdują się po obu stronach drogi do Budapesztu, a nad trasą położone są kładki dla pieszych. Niewielka wioska Donovaly została zmieniona w prężny ośrodek narciarski i turystyczny, na szczęście nie straciła kameralnego charakteru. Dominuje nowoczesna zabudowa, głównie apartamentowce, hotele i pensjonaty, zbudowane po obu stronach drogi.
Zamieszkaliśmy w niewielkim, dwupokojowym apartamencie pod Magurą (455 Euro za 7 dni), dosłownie za progiem domu mamy stację kolejki na Nową Holę. Apartment polecili nam pracownicy Info Centrum Donovaly. Do centrum miejscowości mamy ok. 15 minut pieszo.
Trasy i wyciągi
W PARK SNOW DONOVALY mamy do dyspozycji 11 km tras, z czego ponad 7 km jest dośnieżanych. Znajdziemy tu cztery trasy o średniej skali trudności, z czego dwie ponad dwukilometrowe. Jedną, krótką trasę "czarną" i aż 11 "niebieskich".
Na pierwszy dzień jazdy na nartach wybieramy Zahradiste. Jest ono położone po drugiej stronie drogi i przeznaczone dla narciarzy preferujących łatwiejsze trasy. Wystarczy przejść na drugą stronę drogi, a specjalny system wyciągów dowiezie nas wprost do ośrodka. Na wyciągu "transferowym" nie trzeba mieć karnetu. Trzy główne nartostrady znajdują się na jednym stoku i mają długość od 700 do 800 metrów. Wywożą na nie trzy wyciągi: szybki pojedynczy, czteroosobowy krzesełkowy oraz nieco staroświecki orczykowy. Trasy są szerokie, dość urozmaicone i dobrze przygotowane. Po drugiej stronie znajduje się natomiast blisko dziesięć pozostałych wyciągów, przeznaczonych głównie dla początkujących narciarzy.
Spotykamy tu sporo osób uczących się jeździć na nartach, często z instruktorami. Krótsze trasy są wręcz idealne dla nich i mają różny stopień trudności. Można tu spokojnie uczyć się szusować, bez poczucia zagrożenia i niebezpieczeństwa bliskiego kontaktu z szybko jeżdżącymi narciarzami. W Zahradiste codziennie od 17.30 do 21.00 można pojeździć przy sztucznym oświetleniu. Zahradiste na zdjęciu powyżej.
Następnego dnia ruszamy na Novą Holę. Wyjeżdżamy tam kolejką linową. Jest to telemix, co oznacza, że możemy sobie wybrać środek lokomocji, albo krzesełka, albo kabinę. Na szczycie góry bywa wietrzenie i mroźnie, ale gdy świeci słońce mamy wspaniałe widoki na góry.
Zjeżdżamy najpierw "dwójką", która biegnie do dolnej stacji wyciągu, ma 800 m długości, jest szeroka. Gdy nie wieje zbyt mocno, zostajemy tu na dłużej. Na sam dół zjeżdżamy "jedynką" lub "dziewiątką", obie mają po ponad 2 km. Są urozmaicone i dość trudne. Bardziej wymagający narciarze nie będą więc się nudzić w Donovalach. W dzień trasy narciarskie są czynne od 8.30 do 16.00, wieczorem od 17.30 do 21.00. Przy dłuższym pobycie 11 km tras może okazać się trochę za mało, zwłaszcza dla bardziej doświadczonych narciarzy. Na szczęście od tego sezonu karnety wielodniowe (minimum 2 dni) obowiązują także w innym ośrodku narciarskim, Malino Brdo w Rużomberoku, także "pięciogwiazdkowym". Mamy tam do dyspozycji kilkanaście kilometrów dobrze przygotowanych tras, w tym najdłuższa ponad trzykilometrowa oraz nowoczesną kolejkę kabinową. Z Donovaly do Malino Brdo jest niecałe 30 km.
Na zdjęciu nartostrada z Lukovej Holi i widok na góry.
Cennik karnetów
Przykładowe ceny:
Karnet jednodniowy w głównym sezonie narciarskim kosztuje 25 euro, dla juniorów 20 euro, a dla dzieci - 17,5 euro. Trzygodzinny odpowiednio: 17 euro, 13,5 euro, 12 euro.
Karnet sześciodniowy z kartą PARK SNOW (otrzymamy ją gdy zamieszkamy w Donovaly), ważny w Donovaly oraz Malino Brdo w Rużomberoku: 105 euro, 84 euro i 74 euro.
Do 23 grudnia oraz od 12 marca ceny są nawet o ok. 30% niższe, a w sezonie świąetczno-noworocznym wyższe o ok. 20%.
Pełny cennik: http://www.parksnow.sk/zima/pl/cennik.php
Pierwsze kroki na nartachWarto poświęcić trochę uwagi Fun Parkowi. Jest to kompleks przeznaczony dla dzieci, do nauki jazdy na nartach poprzez zabawę. W Donovaly działa jeden z największych w Europie tego typu obiektów (12,5 tys. mkw). Jest tu sporo rozmaitych urządzeń do nauki jazdy i zabawy, nawet karuzela. - Naukę jazdy na nartach mogą zaczynać nawet trzylatki. Zaczynamy od nauki chodzenia na nartach i wraz ze wzrostem umiejętności, przechodzimy do kolejnych sektorów Fun Parku - wyjaśnia Patrycja Vajdova, instruktorka narciarstwa dziecięcego i właścicielka szkóły narciarskiej Patty Ski. Nauka jest prowadzona pod okiem instruktorów. Można zamówić indywidualne lekcje lub też zapisać dziecko do szkółki. W Fun Parku dziecko może przebywać z instruktorem lub też trenować pod okiem rodzica. Następnym etapem jest nauka na pobliskim łagodnym stoku z wyciągiem, a później już Zahradiste.
Najważniejsze to nie zanudzić, ani nie zniechęcić dzieci, stąd sporo tu rozmaitych urządzeń, naukę prowadzą instruktorzy przebrani za postacie z bajek.
Dzieci mogą odpocząć w ciepłym DODO Klubie, gdzie będą miały do dyspozycji salę zabaw i opiekę animatorek, a także posiłek. Oprócz tradycyjnej szkółki narciarskiej, działa Misiowa szkółka narciarska, w której naukę jazdy ułatwiają specjalistyczne urządzenia. Wszyscy absolwenci szkoły narciarskiej oraz Misiowej szkółki, otrzymają na zakończenie kursu prezent niespodziankę oraz pamiątkowy dyplom. Zajęcia dla dzieci prowadzone są przez cały dzień, a dziecko można zostawić pod opieką instruktorów i animatorów. Fun Park cieszy się dużym powodzeniem. W trakcie naszego pobytu najwięcej było dzieci z Polski i Węgier.
Szkółka narciarska dla dzieci w wieku 3-6 lat kosztuje 11 Euro za godzinę, 16 za dwie, 20 za trzy godziny. Całodniowa opieka nad dzieckiem połączona ze szkółką narciarską od 25 Euro za 4 godziny do 33 Euro za sześć. Indywidualne lekcja dla dzieci od 7 do 12 lat od 17 Euro za godzinę do 105 za 3 dni. Dla dorosłych ok. 15% więcej.
Wstęp do Fun Parku na 1 godzinę z instruktorem - 2 Euro, z rodzicem - 3,5 Euro. Wypożyczenie sprzętu narciarskiego dla dzieci - ok. 52 Euro za 6 dni. Karta Park Snow daje 15-20% zniżki na lekcje i wypożyczenie sprzętu.
Nie tylko narty
Donovaly może pochwalić się również najlepszym na Słowacji snow parkiem. W tym sezonie będą w nim trenować reprezentacje Słowacji w snowbordzie oraz w narciarstwie akrobacyjnym. Park jest przeznaczony dla użytkowników o różnym poziomie zaawansowania. Od rana do późnego wieczora czynne jest również lodowisko. Znajduje się ono kilkadziesiąt metrów powyżej dolnej stacji kolejki na Lukovą Holę. Lodowisko jest bezpłatne, wypożyczenie łyżew kosztuje 3 Euro za godzinę. Kolejną specjalnością ośrodka w Donovaly jest paralotniarstwo zimowe. Możemy przelecieć się paralotnią razem z instruktorem w locie tandemowym (60 euro) lub ukończyć kurs paralotniarski, który trwa od 7 do 9 dni (339-624 euro).
Od lat Donovaly jest znane z wyścigów psich zaprzęgów, które organizowane są co roku, oczywiście każdy chętny ma też możliwość przejażdżki takim zaprzęgiem. Informacje uzyskamy w Centrum Informacyjnym przy telemixie lub w centrum miejscowości.
Na miejscu mamy także do dyspozycji wypożyczalnie nart, serwisy narciarskie. Baseny i inne usługi wellness są dostępne w hotelach: Sport, Galileo, Residence, pensjonacie Limba i niektórych domach apartamentowych.
A po nartach?
W Donovaly jest co robić także po nartach. Uczystniczyliśmy m.in. w imprezie weekendowej, połączonej z koncertem i nocną jazdą na nartach. Praktycznie co weekend jest organizowana jakaś plenerowa impreza. Duże wrażenie robi Ice Camp, czyli ogromne igloo, składające się z kilku pomieszczeń, które jest barem i dyskoteką. Innym miejscem klubowym i rozrywkowym jest Stodoła, przy dużym parkingu, obok hotelu Galileo. Niektóre bary i kluby czynne są do późna w nocy (do 1 lub 2.00).
Co zjeść?
Donovaly ma bardzo bogatą ofertę gastronomiczną: bary, karczmy z tradycyjną kuchnią, pizzerie i bardziej ekskluzywne hotelowe restauracje. My żywiliśmy się głównie w restauracji Chata pod Magurą, obok stacji telemixu. Głównie ze względu na bliskość od apartamentu, tradycyjną kuchnię (preferujemy potrawy regionalne), rozsądne ceny i miłą obsługę. Warto spróbwać m.in. gęstej zupy fasolowej (wystarczy za cały posiłek) - 3,5 Euro, kapuśniaku - 1,5 Euro, znakomitych pierogów z bryndzą - 3,5 Euro, czy też smażonego sera z szynką, podawanego z frytkami i sosem tatrskim - 5 Euro.
Nie będziemy głodni także na nartach. W Zahradiste działa samoobsługowa restauracja. Przy górnych i dolnych stacjach wyciągów znajdziemy bary. Hot-dog kosztuje np. 1,2 Euro, hamburger - 1,4, frytki - 1, pieczona kiełbasa - 2,5, piwo (0,5 l) - 1,2-1,5 Euro, grzane wino - 1, bombardino - 2 Euro.
Gdzie zamieszkać?
Przyjeżdżając na narty do Donovaly warto zatrzymać się w samym ośrodku z kilku powodów. Po pierwsze: hotele i domy apartamentowe zlokalizowane są w pobliżu wyciągów. Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta i nowoczesna. Decydując się na zamieszkanie w Donovaly otrzymujemy bezpłatnie kartę PARK SNOW, dzięki niej zyskujemy aż 30% zniżki na wielodniowe karnety narciarskie i inne rabaty w ośrodku. Warto upewnić się wcześniej, czy wybrana przez nas kwatera oferuje taką kartę. Rodzinny, wygodny apartament w głównym sezonie wynajmiemy za ok. 50-80 euro dziennie, pobyt w hotelu trzy, czterogwiazdkowym z dwoma posiłkami i wstępem do wellness kosztuje ok. 300-350 euro za 7 dni, dzieci do lat 14, niekiedy do 18. mają zwykle 50% zniżki. Szczegółowe informacje o noclegach, wolnych kwaterach, znajdziemy na stronach internetowych ośrodka.
Szczegółowe informacje o noclegach znajdziemy na stronie internetowej ośrodka, nocleg możemy zamówić e-mailem: info@infodonovaly.sk, albo telefonicznie: 00421-48-4199 900
Tekst: Piotr Janczarek, zdjęcia: P.J. P.S. Donovaly
aktualizacja tekstu: 27 stycznia 2011 r.
Dojazd
Donovaly znajduje się przy drodze E-77 łączącej północ Słowacji z południem. Z Krakowa do ośrodka jest 185 km, a z Warszawy 530 km. My dolecieliśmy samolotem z Warszawy (i Gdańska) do Popradu, stamtąd dojechaliśmy do Donovaly zamówionym transportem (30 Euro w jedną stronę).
Zobacz stronę ośrodka: http://www.parksnow.sk/zima/pl/
Polecam DonovalyJan Bosnovic, Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce
Jest to mój ulubiony ośrodek narciarski, chętnie tu przyjeżdżamy na rodzinne ferie. Gdybym miał scharakteryzować jednym zdaniem ośrodek, powiedziałbym: Donovaly – To ciągła rozrywka! Jest to jeden z najlepszych ośrodków narciarskich na Słowacji. Usytuowany w przepięknej scenerii między Wielką Fatrą a Tatrami Niskimi oferuje najlepsze warunki zimowe w tym regionie. Mamy do dyspozycji 11 km znakomicie przygotowanych tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Dla spragnionych adrenaliny, ośrodek oferuje wieczorną jazdę na oświetlonych stokach, przejażdżki psimi zaprzęgami, loty na paralotni. A specjalnie dla rodzin z dziećmi największy dziecięcy FUNPARK w środkowej Europie. Instruktorzy i animatorzy czasu wolnego sprawią, że wasze pociechy przeniosą się do świata bajki!
Czas na relaks po nartach? Czemu nie. Choćby w Lodowym Campingu z barem, spa i wellness. To innowacyjny i unikatowy projekt stworzony na wasze potrzeby, tuż przy wyciągach narciarskich w przepięknej scenerii. Bogactwo bazy gastronomicznej pozwoli wam poczuć smaki kuchni regionalnej i słowackiej. To jeszcze nie koniec, dla najwytrwalszych kręgielnie i dyskoteki rozpalające całe Donovaly. Tętniący życiem i energią ośrodek narciarski Donovaly zaspokoi potrzeby wszystkich w 100%.











