9 grudnia 2018, imieniny Leokadii, Wiesławy, Nataszy

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Truskawiec

plaża 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

architektura 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

kościół katolicki 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

park 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl


Najsłynniejsze uzdrowisko na Zachodniej Ukrainie, położone u stóp Karpat, sięgające tradycjami pierwszej połowy XIX w. Znakomite miejsce na wypoczynek, kuracje, a także jako punkt wypadowy do poznawania Zachodniej Ukrainy. Infrastruktura jest tu bardzo dobrze rozwinięta, a ceny konkurencyjne.

Dzisiejszy Truskawiec jest miejsce gdzie mieszają się ze sobą różne epoki. Stylowe wille w centrum miasta, dziś w większości wyremontowane i udostępnione turystom, pozwalają sobie wyobrazić, jak wyglądał kurort przed II wojną światową. Zanim jednak powstały tu pierwsze pawilony uzdrowiska miejscowe wody mineralne o właściwościach leczniczych znane były miejscowej ludności. Początki uzdrowiska przypadają na rok 1827, kiedy zbudowano pierwsze łazienki. Na początek XX w., kiedy właścicielami Truskawca byli Żółtowscy, a potem Sapiehowie przypada rozbudowa kurortu i wzrost jego popularności wśród kuracjuszy. Dalszy rozwój Truskawca odbywa się już w czasach II Rzeczpospolitej, kiedy uzdrowisko dorównało swą popularnością Krynicy. Pamiątką po „polskich” czasach jest też parafialny kościół rzymskokatolicki. Neogotycką świątynię ukończono w 1860 r. Dziś, oprócz nabożeństw, odbywają się tu koncerty organowe, wykłady o historii uzdrowiska.

widokOgromne gmachy sanatoriów to już pamiątka po czasach Związku Radzieckiego, kiedy Truskawiec znacznie rozbudowano, tworząc z dość kameralnego uzdrowiska, prawdziwy kombinat zdrowotny, popularny niemal na całym obszarze ZSRR. Paradoksalnie dzisiejszą popularność wśród kuracjuszy kurort zawdzięcza czasom radzieckim. Kraj Rad upadł, ale sława Truskawca przetrwała wśród jego dawnych obywateli. Spacerując po mieście spotkamy ludzi przybyłych z różnych krajów dawnego ZSRR, w tym azjatyckich, którzy nadają kurortowi specyficzny, ciekawy i sympatyczny koloryt. 

Czasy współczesne także odcisnęły piętno na kurorcie, ale w najlepszym znaczeniu. Remonty i modernizacja postsowieckich molochów i dawnych pensjonatów znacznie podniosły standard miejsc noclegowych. Powstało wiele nowych hoteli, w tym sporo obiektów o wysokim i bardzo wysokim standardzie, w tym dość liczne hotele spa na najwyższym poziomie. Na szczęście każdy, niezależnie od zasobności portfela, znajdzie tu coś dla siebie.

Bardzo ciekawie przedstawia się oferta gastronomiczna, oferująca kuchnię ukraińską, włoską, gruzińska, czy międzynarodową w bardzo dobrym wydaniu. Warto odwiedzić lwowski dom czekolady, stylową willę zaadaptowana w całości na królestwo czekolady, na różnych kondygnacja mamy tu sklepy, kawiarnię, oczywiście ze znakomitą czekoladą. Warto również odwiedzić kawiarnie w galicyjskim stylu, czy piwiarnie.

ulicaSwoją sławę Truskawiec zawdzięcza unikatowej wodzie mineralnej „Naftusi”. Nazwę woda zawdzięcza wysokiej zawartości substancji pochodzących z ropy naftowej. Wyjątkowe właściwości „Naftusi” chronią przed powstawaniem kamieni w drogach moczowych, mają działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, normalizują metabolizm tłuszczów, regenerują wątrobę i wzmacniają układ odpornościowy.

Korzystając z dobrze rozwiniętej bazy noclegowej, możemy wybrać Truskawiec jako miejsce wypadowe do wycieczek po regionie. Tylko 8 km będziemy mieli do Drohobycza, bez problemu dojedziemy też do Lwowa. Warto również skorzystać z ofert miejscowych biur turystycznych, które organizują wycieczki także na Huculszczyznę, czy Zakarpacie oraz po pobliskich miejscowościach. Sporo jest również ofert aktywnego wypoczynku. Kilka kilometrów od centrum znajduje się też letnie kąpielisko.

Informacje praktyczne

http://truskavets.ua/pl/ - to oficjalny portal informacyjny Truskawca, także w języku polskim, znajdziemy tu sporo potrzebnych informacji

W mieście działa też punkt informacji turystycznej.

Dojazd: najlepiej przez Lwów. Spod dworca kolejowego co chwilę odjeżdżają wygodne autobusy do Truskawca. Bilety kupujemy w kasie dworca autobusowego.

 

Piotr Janczarek

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe