21 września 2019, imieniny Jonasza, Mateusza, Hipolita

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Spływ Dniestrem. Kanion Dniestru

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Wodospad Dżuryński 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Kanion Dniestru. Spływy Dniestrem. Zaleszczyki

Kanion Dniestru został w 2008 roku okrzyknięty jednym z siedmiu przyrodniczych cudów Ukrainy. Znajduje się na Podolu i jest najdłuższym przełomem rzeki w Europie.

dniestr1Przez region Tarnopolski przepływa rzeka Dniestr, druga co do wielkości rzeka Ukrainy, po Dnieprze. Dniestrzańskie krajobrazy należą do najpiękniejszych w Europie. Kanion cechuje się stromymi zboczami, urwiskami i tarasami. W zboczach kanionu można zobaczyć pochyłe fałdy, uskoki różnej amplitudy, pęknięcia tektoniczne, struktury grzebieniopodobne. Na odcinku rzecznym, liczącym sobie w tym regionie 250 km można zobaczyć ponad 10 jaskiń i grot. Dostęp do wielu jest bardzo trudny, ale już sam ich wygląd, gdy patrzymy z poziomu rzeki, robi niesamowite wrażenie. Uroku dodają liczne, niewielkie wodospady. Typowym krajobrazem kanionu są skaliste lub zalesione brzegi, dzika przyroda i malownicze wysepki. W kanonie Dniestru znajdują się wyjątkowe w skali światowej skamieniałe szczątki fauny i flory sprzed około 500 milionów lat. Tak naprawdę, nie znajdziemy nigdzie na świecie podobnych pomników przyrody. Możemy tu również spotkać wiele rzadkich roślin i gatunków zwierząt oraz ptaków. Światowi fauny i flory sprzyja cieplejszy klimat przełomu Dniestru. Przełom Dniestru chronią dwa parki krajobrazowe. Na lewym brzegu (rejon tarnopolski) to Regionalny Park Krajobrazowy Kanion Dniestru, a na prawym (rejon iwano-frankowski) – Dniestrzański dniestr2Regionalny Park Krajobrazowy.

Tradycje spływów Dniestrem mają już ponad 70 lat. Nic dziwnego, wspaniałe krajobrazy, dziewiczą przyrodę najlepiej oglądać z poziomu wody. Spływy Dniestrem organizują miejscowe biura turystyczne. Płynie się najczęściej katamaranami, niekiedy też kajakim. Można wybrać ofertę spływu jednodniowego (350 uah) dwudniowego (ok. 1000 - 1200 uah) lub inne wielodniowe. Polecam dwudniową, którą sam wybrałem. Jest znakomicie zorganizowana, była nas ósemka z czego trzech organizatorów. Drogą lądową porusza się samochód wypełniony wszystkim co potrzebne na biwakowanie. Nie musimy się o nic martwić dostajemy gotowe namioty śpiwory, karmity, toaletę, a ponadto obiad, kolację i śniadanie - pyszne, gotowane na ogniu, poczęstunek w trakcie spływu, a do tego świetny trunek własnej roboty. Biwak na brzegu Dniestru jest fantastyczną przygodą 

Niektóre programy spływów są rozbudowane o wizytę w Czortkowie, Buczaczu i Jazłowcu. Często kończą się w Zaleszczykach. Zaczyna się często od pobytu nad wodospadem Dzuryńskim, największym w regionie a zarazem od zwiedzania ruin pałacu i kościoła w Uroczysku Czerwonym.

Zaleszczyki

Zaleszczyki

Znany kurort międzywojenny to dziś senna miejscowość, w której niewiele zostało śladów dawnej przeszłości. Czynny jest niwwielki kościół katolicki, a na cmentarzu znajdziemy jeszcze polskie nagrobki, w większości odrestaurowane. O sukcesie miasta, jako jednego z najpopularniejszych kurortów II RP zdecydowało piękne położenie, dogodny mikroklimat - region był niegdyś centrum winiarskim oraz starania lokalnych władz. Zaleszczyki miały bezpośrednie połączenie kolejowe m.in. ze Lwowem i Warszawą, docierała tu słynna Luxtorpeda. Most na Dniestrze, był mostem granicznym z Rumunią. Będąc tu trzeba koniecznie zobaczyć panoramę Zaleszczyk. Możemy w tym celu wziąć taksówkę, kierowcy wiedzą, gdzie jechać.

Tutejszym biurom turystycznym zależy na turystach z Polski. W przygotowaniu są specjalne oferty, łączące spływ Dniestrem z wycieczką historyczną i relaksem w spa. Wystarczy dojechać pociągiem z Przemyśla do Tarnopola (3,5 godz.), a dalej zajmą się nami organizatorzy. Planowany jest także odbiór turystów z lotniska we Lwowie. Będziemy informować o ofertach na przyszły rok.

Zapraszamy na wyjazdy klubowe z czasopismem "Polska i Ukraina" oraz naszymi ukraińskimi partnerami. Szczegóły:

http://www.natemat.com.pl/ukraine/wyjazdy.html

Majówka na tarnopolszczyźnie

Tarnopol, Zbaraż, Wiśniowiec, Buczacz, Czortków, Jazłowiec, Zaleszczyki.

30 kwietnia (wtorek) - 4 maja (sobota), Mała grupa. 

Jest to mój program autorski. Sporo zobaczymy, ale nie będzie to zwiedzanie "wyczynowe", bez rannego wstawania i gonitwy od zabytku do zabytku. Więcej kontemplacji, dużo rozmów, sporo ciekawostek. To jedno. Druga część wyprawy poświęcona będzie atrakcjom kulinarnym. Poznamy ukraińską - tarnopolską kuchnię od najlepszej strony, w lokalach ekologicznych, prezentujących bardzo wysoki poziom. Spróbujemy piwa kraftowanego wytwarzanego na miejscu, nalewek. Cena ok. 550-600 zł.

 

 


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe