27 marca 2015, imieniny Ernesta, Lidii, Ruperta

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Smacznie
Berlin
Konkursy
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Accommodation Browser  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Powiadom znajomego

Wyślij link znajomemu

zamknij

Podróżowanie na Ukrainę

 

Praktyczne informacje
Jak najwygodniej dojechać na Ukrainę? Noclegi na Ukrainie.
Czym podróżować po Ukrainie? Czy jest tam bezpiecznie?

Zanim udamy się pierwszy raz na Ukrainę często musimy pokonać w sobie strach i rozmaite uprzedzenia. Wokół Ukrainy narosło wiele stereotypów, które wciąż są bezmyślnie powtarzane, a mają tyle wspólnego z rzeczywistością, co stereotypy o Polsce, wciąż tkwiące w głowach niektórych słabo wykształconych i mniej inteligentnych obywateli krajów zachodnioeuropejskich. Większość Polaków niewiele wie o naszym wschodnim sąsiedzie.  Ukraina jest bezpieczna, ludzie są przyjaźnie nastawieni do gości, zwłaszcza z Polski , wiele o Polsce wiedzą i często znają nasz język. Te ostatnie uwagi dotyczą głównie mieszkańców zachodniej części kraju.

Bezpieczeństwo
Pod względem poziomu bezpieczeństwa na Ukrainie jest podobnie jak w Polsce. Należy wystrzegać się blokowisk w wielkich miastach na Wschodzie, uważać na kieszonkowców na dworcach, nie nawiązywać podejrzanych znajomości. Wszystkie opowieści o bandach grasujących przy drogach, kradnących samochody to bzdura. Mogę to stwierdzić na podstawie własnych podróży, relacji znajomych, w tym Polaków, którzy od kilku lat mieszkają na Ukrainie Zachodniej. Kolejny mit, to policja wyłudzająca łapówki. Jeśli złamaliśmy przepisy drogowe, trzeba po prostu zapłacić mandat i tyle. Każdy radiowóz ma na drzwiach napisany wielkimi literami telefon, pod który można zgłosić naganne zachowanie policjanta, jeśli takie będzie miało miejsce, można również zadzwonić do polskiego konsulatu.

Problem – granica
Największym problemem w podróżowaniu na Ukrainę jest przekraczanie granicy, zwłaszcza w powrotnej drodze. Z powodu opieszałości polskich celników, tłumów handlarzy, czas oczekiwania na wjazd do Polski może wynieść nawet 3-5 godzin. Dotyczy to także podróży rejsowym autobusem. Najszybciej przejedziemy granicę w powrotnej drodze w niedzielę, najdłuższe kolejki mogą być w poniedziałki, piątki i soboty. Zwykle najdłużej stoimy na przejściu w Hrebennem, krócej w Korczowej i Medyce, choć nie ma reguły. Sprawniej pokonamy przejście jadąc autokarem, a także mikrobusem polskiego lub ukraińskiego przewoźnika, mającego doświadczenie w tego typu podróżach. Problemów z przekraczaniem granicy nie będziemy mieli podróżując pociągiem i samolotem.

Dokumenty
Wyjeżdżając na Ukrainę musimy mieć paszport. Warto wykupić też choćby podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, nie jest wymagane, ale może okazać się przydatne.

Pieniądze
Ukraińska waluta to hrywna, w ostatnim czasie jej kurs dość często się zmienia. Aktualnie (styczeń 2015) jest to ok. 0,25 zł - 1 hr. Złotówki najkorzystniej wymienimy zaraz po przekroczeniu granicy ukraińskiej w kantorach. Jeszcze taniej jest u "koników", ale jest to ryzykowne. Naszą walutę również bez problemu wymienimy we Lwowie, Iwano-Frankiwsku i Kołomyi. W inne miejsca trzeba zabrać dolary lub euro. Dobrym rozwiązaniem jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów, które są prawie wszędzie. W hotelach, restauracjach, większych sklepach można płacić kartami.

Jak dojechać do Kijowa?

Samolot:
Do stolicy Ukrainy niedrogo dolecimy liniami Wizzair z Katowic. Wyloty i powroty w poniedziałki, środy i piątki (wieczorem), bilet w jedną stronę średnio ok. 300 zł. 
http://book.wizzair.com/Default.asp?slid=clear&language=PL
Z Warszawy możemy dolecieć bezpośrednio do Kijowa Lotem i ukraińskimi liniami Aerosvit. Loty są codziennie, bilet powrotny kosztuje ok. 700-1000 zł. www.lot.com, www.aerosvit.com

Pociąg

Z Warszawy jest jeden bezpośredni pociąg do Kijowa (z wagonami sypialnymi). Wyjeżdża z Warszawy Centralnej o 16.05, dociera na miejsce o 9.42. Powrót z Kijowa: 16.25 – 9.01. (rozkład jazdy często sie zmienia). Bilet w jedną stronę z miejscówka kosztuje ok. 200 zł. Pociąg jedzie m.in. przez Lublin.
Niestety pociąg z Krakowa przez Przemyśl do Kijowa właśnie zlikwidowano.
Podróż pociągiem, choć dość długa jest wygodna. Wagony są czyste, bezpieczne, a obsługa pomocna. Lepiej wybrać wygodniejsze czteroosobowe wagony ukraińskie niż sześcioosobowe polskie kuszetki. W czasie podróży można kupić kawę, herbatę, napoje u konduktora, a także zrobić małe zakupy na peronie we Lwowie.
www.pkp.pl

Do Lwowa?

Pociąg

Lwów ma dobre i wygodne bezpośrednie połączenie kolejowe z południem Polski dzięki pociągowi Lwów - Express. Ten nowoczesny pociąg sypialny wyjeżdża z Wrocławia o 17.35, po drodze zatrzymuje się m.in. w Katowicach (20.30) i Krakowie (22.39). We Lwowie jest o 6.03.  Powrót: Lwów (23.59), Kraków (5.25), Katowice (7.29), Wrocław (10.25). Godziny przyjazdu i powrotu zostały tak dobrane, aby można było zwiedzić miasto bez konieczności rezerwacji noclegu.
  www.pkp.pl, www.intercity.pl
Z Warszawy nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego ze Lwowem. 
Koszt biletu z miejscem sypialnym z Krakowa do Lwowa: 139 zł. Z Przemyśla do Lwowa (68 zł).
Samolot
Z Warszwy do Lwowa dolecimy samolotem. Zwykły bilet kosztuje ok. 500 -700 zł w obie strony.  Lot trwa godzinę. Informacje: www.lot.com.
Autobusem na Zachodnią Ukrainę
Z Warszawy mamy bezpośrednie połączenie autobusowe ze Lwowem. Autobus wyjeżdża z Dworca Zachodniego, zatrzymuje się na Stadionie, jedzie ok. 8-9 godz., bilet kosztuje 75 zł. Godziny odjazdów:
21.30 (PPKS Warszawa), 9.40 (ukraiński przewoźnik), 20.00 (ukraiński). Powrót ze Lwowa: 9.40 (PKS), 18.00, 21.30.
Ze stolicy jest też autobus do Kołomyi przez Iwano-Frankiwsk. Wyjeżdża o 13.50 – I-F (3.35) – Kołomyja (5.20). Bilet kosztuje 80 zł. Linię obsługuje PPKS Sokołów-Podl. Na zmianę z ukraińskim przewoźnikiem.
www.pksbilety.pl, informacja: 0703 300 130, 720 8383
Z Lublina bezpośrednie połączenia są do: Kołomyi, Iwano-Frankiwska, Lwowa, Łucka, Szepietówki, Tarnopola, Mikołajewa, Włodzimierza Wołyńskiego. Szczegóły: www.web.pkswschod.pl
Z Przemyśla jest siedem połączeń do Lwowa dziennie, podróż trwa ok. 3,5 godziny, najczęściej zdezelowanym autobusem, bilet kosztuje 25 zł. Ponadto z Przemyśla można dojechać do: Czerniowiec, Iwano-Frankiwska, Kołomyi, Nowojaworowska, Sambora, Stryja, Drohobycza, Truskawca, Tarnopola. www.pks-przemysl.pl
Linię autobusową Przemyśl – Lwów uruchomiło także polskie biuro podróży Chortycja kursy:
poniedziałek - piątek: 09:40 12:10, sobota, niedziela: nie kursuje. Cena biletu 20 zł. Przystanek i kasa biletowa znajdują się przy ul. Wilsona, czynna od poniedziałku do piątku od 7 do 14
tel: 604 827 891.

UWAGA! Rozkłady jazdy autobusów i pociągów często się zmieniają.

Pieszo przez granicę

Na polsko-ukraińskiej granicy funkcjonuje tylko jedno piesze przejście w Medyce. Dojedziemy tam mikrobusem z Przemyśla, które co kilka minut odjeżdżają spod dworca PKS. Po drugiej stronie granicy również co kilka, -kilkanaście minut odjeżdżają marszrutki (mikrobusy) do Lwowa. Podróż trwa ok. 1 godz. 45 min. Jest to najtańszy sposób dotarcia z Polski do Lwowa, ale niekoniecznie najwygodniejszy. W drodze powrotnej, podobnie jak na przejściu drogowym, trzeba liczyć się z kolejką. Zdarza się, że polskie służby przepuszczają prawdziwych turystów bez kolejki, trzeba poprosić.

Podróże samochodem

Ukraina nie jest idealnym miejscem do podróżowania własnym samochodem. Największym problemem są kolejki na przejściach granicznych w drodze powrotnej, kiepskie drogi, długi czas podróżowania – liczne ograniczenia prędkości, patrole z radarami, zakazy wyprzedzania. Wyjazd samochodem ma jednak sens, gdy nam się nie spieszy i zależy nam na zwiedzaniu. Natomiast nie ma sensu podróżowanie własnym autem do Lwowa, w mieście tym auto będzie nam raczej utrudniało poruszanie się niż pomagało, podobnie ze względu na duże odległości nie warto jechać do Kijowa, choć nie brakuje amatorów podróży autem nawet na Krym. Benzyna jest prawie o połowę tańsza niż w Polsce. Warto tankować na dużych stacjach sieciowych, jest ich dużo przy głównych drogach, oferują lepsze paliwo. 
Wybierając się na Ukrainę trzeba mieć Zieloną Kartę, a jeśli nie jesteśmy właścicielami auta, także notarialną zgodę właściciela, przetłumaczoną na ukraiński lub rosyjski przez tłumacza przysięgłego. Wjeżdżając na ukraińskie przejście otrzymujemy karteczkę, gdzie funkcjonariusz wpisuje numer rejestracyjny auta i liczbę podróżnych. Opuszczając przejście, na ostatnim posterunku oddajemy kartkę, którą dostaliśmy przy wjeździe z pieczątkami strażników granicznych i celników.

Podróżowanie po Ukrainie

Ukraina ma dobrze rozwiniętą sieć kolejową. Podróżując na dalsze odległości warto zdecydować się na ten środek transportu. Pociągi jeżdżą powoli, ale te długodystansowe mają tylko wagony sypialne lub z miejscami do leżenia. Warto wybrać wagony „kupiejne” czyli czteroosobowe z przedziałami. Bilety kolejowe są tanie. Coraz częściej z kolejami, także na dłuższych trasach konkurują przewoźnicy, oferujący podróż wygodnymi autobusami, np. ze Lwowa na Krym do Odessy, czy z Kijowa w Karpaty. Na krótszych liniach najpopularniejsze są marszrutki (mikrobusy), można je zatrzymać w dowolnym miejscu, jadą dość szybko, ale często bywają zatłoczone. Linie autobusowe również są popularne, głównie na trasach średniej długości, ale mają często bardzo zdezelowany tabor. Jeśli chcemy jechać taksówką, lepiej wybrać korporacyjną (z nazwą korporacji i telefonem), warto poprosić w recepcji hotelu, gospodarza kwatery o zamówienie taxi. Biorąc taksówkę z postoju dobrze jest wcześniej ustalić ile będzie kosztował kurs, można negocjować.

Na Ukrainie popularne jest wynajęcie samochodu lub mikrobusa na określony kurs, jest to dobre rozwiązanie, gdy podróżujemy w grupie kilku-, kilkunastu osób.  Dotyczy to również taksówek, zawsze trzeba uzgodnić cenę, liczoną zwykle za kilometr. Wynajęcie samochodu osobowego kosztuje 2-2,5 hr za km (trzeba doliczyć też drogę powrotną), małego mikrobusu – 2,5-3,5 hr, dużego – 4-6 hr.

Sprawdzeni przewoźnicy

Lwów:
Biuro turystyczne Mist Tur, oferujące również usługi transportowe, www.meest-tour.com
TAXI Jarosław – nowy Volkswagen Sharan, Tel. +380 50 6102212
Iwano-Frankiwsk:
Stefan – duży mikrobus z licencją na przejazdy międzynarodowe, możliwe dojazdy z i do Polski, Tel. +38050 7844994

Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

MAM TYLKO PROŚBE WALUTE LEPIEJ WYMIENIAĆ U KONIKÓW LEPIEJ SIE WYCHODZI NIŻ W KANTORACH

Zgłoś naruszenie

GRZEGORZ

2010-11-17 22:24:24

Zapraszam sprobowac video-przewodnik po Lwowu. Localvideoguides.com Teraz est po Angielsku. Jak bede 10 klientow z polski - zrobie tlumaczenie po polsku (nie sam, nie znam jezyk polski dobrze)

Zgłoś naruszenie

Hendlar

2014-07-14 22:25:28

If you wish to come to Donetsk we can offer accommodation in the center of town - art-hotel Liverpool. More information here http://liverpool.com.ua/en/index.php?id=14728&show=54571

Zgłoś naruszenie

Helene

2012-12-13 08:35:26

Cóż, ja nie turystycznie... Mieszkam w Charkowie i niestety nie jest tak kolorowo jak pisze autor. Policja zatrzymuje za nic, tylko dlatego ze auto ma inna rejestrację, w markecie nigdy nie zważa jabłek, które wziąłes, tylko wybiorą najdroższe i na uśmiech pani w sklepie/urzędzie nie ma co liczyć. Ukraina jest ciekawa turystycznie, jako miejsce do życia - raczej średnia. Pozdrawiam turystów

Zgłoś naruszenie

Marta

2013-05-21 11:15:45

Mam bardzo podobne wrażenia z podróży po Ukrainie, jak Huzar. Dla mnie największym odkryciem były Czerniowce. Uwielbiam też ukraińskie Karpaty, magiczną Czarnohorę i zupełnie nieskażone turystyczna komercją Gorgany. Nie mogę się zgodzić z ocena bazy turystycznej, w rejonie od Jaremczy do Bukowela jest bardzo dobrze rozwinięta, od kwater po pięciogwiazdkowy hotel zachodniej sieci. Białogród rzeczywiście fantastyczny, Odessa to wielki chaos, ale w samym centrum mozna odnaleźć atmosferę dawnej Odessy. Zachęcam do czytania reportaży z Ukrainy w tym portalu.

Zgłoś naruszenie

autor

2013-05-07 09:07:32

Podrozowalem po Ukrainie dokladnie rok temu. Wynajelismy auto we Lwowie...niestety nie bylo tanio, bo wzielismy pelne ubezpieczenie. Ale ogolnie mile zaskoczenie. czulismy sie tam bezpieczniej niz w Polsce a do tego duzo czysciej, ludzie bardzo mili. Zaczelismy z Lwowa, trasa przez byle Polskie zamki i twierdze. Pozniej z ciekawszych miast do odwiedzenia to Uzhorod, Karpaty piekne, choc wole jednak nasze gory, bo ciekawsza baza turystyczna. Nastepnie Czerniowce... przepiekne miasto w stylu Art Nouveau... o ktorym malo kto slyszal. No perelka. Chocim i Kamieniec Podolski - piekne. Nastepnie jechalismy przez Moldawie i Kiszyniow... tragedia. gleboka komuna. proponuje sobie odpuscic...no chyba ze ktos jedzie do nadniestrza bo slyszalem ze tam bardzo ciekawie:) Nastepnie bylismy w Bialogrodzie i na koncu w Odessie... Bialogrod cudny zamek... a odessa troche rozczarowala. Jest kilka ladnych budynkow. W tym miescie to sa najlepsze imprezy. Ojej jesli na impreze to chyba najlepiej wlasnie do Odessy:) Tutaj mapa ktora mi pomaga planowac wycieczki po odleglych rejonach. http://pl.touristpath.com Zaznaczone zabytki z rankingiem co warto zobaczyc a co mozna sobie odpuscic.

Zgłoś naruszenie

huzar

2013-05-06 17:16:36

trochę o naszej podróży po Ukrainie w sierpniu 2013: http://kateandmartin.blogspot.com/

Zgłoś naruszenie

kateandmartin

2013-11-07 12:21:25

słuchajcie bardzo potrzebuję pomocy moja córka chce jechać sama na ukrainę ma 10 lat to jest organizowane w szkole będzie wtedy mieszkać z opcymi osobami w domu czy mogę ją tam posłać ?

Zgłoś naruszenie

violetta

2013-09-12 15:01:32

Ukrainy nie trzeba sie obawiac - nie jest taka straszna jak ja kreuja w polskich mediach. Ukraina ma swoj urok, Lwow jest cudowny, miasteczka malownicze. Jak ktos chce sie o tym przekonac to zapraszam do odwiedzenia mojego bloga: http:/polkanakresach.blogspot.com Pozdrawiam

Zgłoś naruszenie

Polka na Kresach

2013-09-15 19:53:56

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe