27 lutego 2017, imieniny Gabriela, Anastazji, Honoryny

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Smacznie
Berlin
Konkursy
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Accommodation Browser  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Podróżowanie na Ukrainę

 

Praktyczne informacje
Jak najwygodniej dojechać na Ukrainę? Noclegi na Ukrainie.
Czym podróżować po Ukrainie? Czy jest tam bezpiecznie?

AKTUALIZACJA GRUDZIEŃ 2016

Zanim udamy się pierwszy raz na Ukrainę często musimy pokonać w sobie strach i rozmaite uprzedzenia. Wokół Ukrainy narosło wiele stereotypów, które wciąż są bezmyślnie powtarzane, a mają tyle wspólnego z rzeczywistością, co stereotypy o Polsce, wciąż tkwiące w głowach niektórych słabo wykształconych i mniej inteligentnych obywateli krajów zachodnioeuropejskich. Większość Polaków niewiele wie o naszym wschodnim sąsiedzie. Ukraina jest bezpieczna, ludzie są przyjaźnie nastawieni do gości, zwłaszcza z Polski , wiele o Polsce wiedzą i często znają nasz język. Te ostatnie uwagi dotyczą głównie mieszkańców zachodniej części kraju.

Bezpieczeństwo
Pod względem poziomu bezpieczeństwa na Ukrainie jest podobnie jak w Polsce. Należy wystrzegać się blokowisk w wielkich miastach na Wschodzie, uważać na kieszonkowców na dworcach, nie nawiązywać podejrzanych znajomości. Wszystkie opowieści o bandach grasujących przy drogach, kradnących samochody to bzdura. Kolejny mit, to policja wyłudzająca łapówki, jest to już nowa służba. Jeśli złamaliśmy przepisy drogowe, trzeba po prostu zapłacić mandat i tyle. Każdy radiowóz ma na drzwiach napisany wielkimi literami telefon, pod który można zgłosić naganne zachowanie policjanta, jeśli takie będzie miało miejsce. 

Problem – granica
Największym problemem w podróżowaniu na Ukrainę jest przekraczanie granicy na przejściach drogowych w powrotnej drodze. Dotyczy to przede wszystkim przejścia w Dorohusku, gdzie w grudniu 2016 r. w powrotnej drodze można było utknąć nawet na 9 godzin, jadąc samochodem, czy 7 - rejsowym autobusem. Na przejściach w Korczowej i Medyce jest nieco lepiej. Ta skandaliczna sytuacja ta jest spowodowana opieszałością polskich służb granicznych, złą organizacją pracy oraz niedostowoaniem infrastruktury do rosnącego ruchu.

Dokumenty
Wyjeżdżając na Ukrainę musimy mieć paszport (nie jest prawdą, że paszport musi być ważny 6 miesięcy). Warto wykupić też choćby podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, nie jest wymagane, ale może okazać się przydatne.

Pieniądze
Ukraińska waluta to hrywna, w ostatnim czasie jej kurs dość często się zmienia. Aktualnie (listopad 2016) jest to ok. 0,16 zł - 1 hr. Złotówki najkorzystniej wymienimy zaraz po przekroczeniu granicy ukraińskiej w kantorach. Naszą walutę również bez problemu wymienimy we Lwowie, Iwano-Frankiwsku i Kołomyi. W inne miejsca trzeba zabrać dolary lub euro. Kosztownym rozwiązaniem jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów, które są prawie wszędzie. W hotelach, restauracjach, sklepach można płacić kartam, jest to najbardziej opłacalna opcja.

Na Ukrainę samolotem

Lot zapewnia bezpośrednie połączenia Warszawy z Kijowem i Odessą. Bilet w obie strony kosztuje ok. 650 zł, www.lot.com

Bogatą siatkę połączeń, zarówno bezpośrednich, jak też przez Kijów, oferuje MAU, czyli Ukrainian International Airlines. Bilety są tańsze o ok. 40% w porównaniu do lotowskich. MAU lata bezpośrednio do Kijowa i Winnicy, ale warto też rozważyć podroż np. do Odessy, a nawet do Iwano-Frankiwska, czy Lwowa.

http://www.flyuia.com/eng/pl.html

Do stolicy Ukrainy dolecimy też liniami Wizzair z Katowic i Gdańska. Bilet w jedną stronę średnio ok. 200 zł. 
http://book.wizzair.com/Default.asp?slid=clear&language=PL

Z Radomia do Lwowa latają 33-miejscowe samoloty Saab, należące do polskiej firmy lotniczej Sprintair. Podróż trwa niecałą godzinę. Cena biletu zaczyna się od 149 zł w jedną stronę. Samoloty z Radomia do Lwowa wylatują w czwartki o 18.50 i w niedzielę o 12.10. W powrotną drogę w czwartek o 21.35 oraz w niedzielę o 15.00.

http://sprintair.eu/

Pociąg

Warto zwrócić uwagę na nowy pociąg relacji: Przemyśl - Lwów - Kijów. Jest to pociąg ukraińskich kolei Intercity Plus z nowoczesnym bezprzedziałowym składem, podróżującym w dzień. Podroż do Lwowa trwa ok. 2,5 godz. a do Kijowa ok. 7,5 godz. Bardzo atrakcyjne są ceny biletów: do Kijowa 13,4 euro, a do Lwowa: 7,10, są zniżki dla dzieci. Więcej na www.intercity.pl

Do Lwowa kursuje także sypialny pociag z Wrocławia i Warszawy:Lwów - Express. Wyjeżdża z Wrocławia o 17.35, po drodze zatrzymuje się m.in. w Katowicach (20.30) i Krakowie (22.39), a z Warszawy 0 18.50. We Lwowie jest o 7.15.  Powrót: Lwów (23.15). Pociąg często się spóźnia. Godziny przyjazdu i powrotu zostały tak dobrane, aby można było zwiedzić miasto bez konieczności rezerwacji noclegu. Niestety podróż jest kosztowna, z Warszawy 54 euro w jedną stronę, z Krakowa o 10 euro mniej. 
  www.pkp.plwww.intercity.pl 

Z Warszawy jest też bezpośredni pociąg do Kijowa (z wagonami sypialnymi). Wyjeżdża z Warszawy Centralnej o 16.05, dociera na miejsce o 9.42. Powrót z Kijowa: 16.25 – 9.01. (rozkład jazdy często sie zmienia). Bilet w jedną stronę z miejscówka kosztuje ok. 200 zł. Pociąg jedzie m.in. przez Lublin.
Podróż pociągiem, choć dość długa jest wygodna. Wagony są czyste, bezpieczne, a obsługa pomocna. Lepiej wybrać wygodniejsze czteroosobowe wagony ukraińskie niż sześcioosobowe polskie kuszetki. W czasie podróży można kupić kawę, herbatę, napoje u konduktora, a także zrobić małe zakupy na peronie we Lwowie.
www.pkp.pl

Autobus

Połaczeń jest mnóstwo. Linie autobusowe łączą niemal wszystkie większe miasta w Polsce i największe na Ukrainie, zwłaszcza Zachodniej. Naiwięcej polaczeń jest z Warszawy i Przemyśla, ale są też z Gdańska, Szczecina, Poznania, Bydgoszczy. Dojedziemy m.in. do Kijowa, Odesy, Czerniowiec, Lwowa, Ivano-Frankiwska, Kołomyi, Łucka i in. 
 

Z Warszawy mamy bezpośrednie połączenie autobusowe ze Lwowem. Autobus wyjeżdża z Dworca Zachodniego jedzie (teoretycznie) ok. 9 godz., bilet kosztuje 60- 75 zł.  
Ze stolicy jest też autobus do Kołomyi przez Iwano-Frankiwsk. Wyjeżdża o 13.50 – I-F (3.35) – Kołomyja (5.20). Bilet kosztuje 80 zł. Linię obsługuje PPKS Sokołów-Podl. Na zmianę z ukraińskim przewoźnikiem.
www.pksbilety.pl, informacja: 0703 300 130, 720 8383

http://pkspolonus.pl/

 
Z Lublina bezpośrednie połączenia są do: Kołomyi, Iwano-Frankiwska, Lwowa, Łucka, Szepietówki, Tarnopola, Mikołajewa, Włodzimierza Wołyńskiego. Szczegóły: www.web.pkswschod.pl
Z Przemyśla jest siedem połączeń do Lwowa dziennie, bilet kosztuje 25 zł. Ponadto z Przemyśla można dojechać do: Czerniowiec, Iwano-Frankiwska, Kołomyi, Nowojaworowska, Sambora, Stryja, Drohobycza, Truskawca, Tarnopola. www.pks-przemysl.pl
Linię autobusową Przemyśl – Lwów uruchomiło także polskie biuro podróży Chortycja kursy:

tel: 604 827 891.

UWAGA! Rozkłady jazdy autobusów i pociągów często się zmieniają.

 

Pieszo przez granicę
To pomysł na tanią podróż na Ukrainę, a takze ominięcie kolejek na granicy. Na polsko-ukraińskiej granicy funkcjonuje tylko jedno piesze przejście w Medyce. Dojedziemy tam mikrobusem z Przemyśla, które co kilka minut odjeżdżają spod dworca PKS. Możemy również zostawić samochód na strzeżonym parkingu w Medyce. Po drugiej stronie granicy również co kilkanaście minut odjeżdżają marszrutki (mikrobusy) do Lwowa. Podróż trwa ok. 1 godz. 45 min. 

Podróże samochodem

Ukraina nie jest idealnym miejscem do podróżowania własnym samochodem. Największym problemem są kolejki na przejściach granicznych w drodze powrotnej, jeśli chodzi o drogi, ich jakość stale się poprawia i nie powinnuśmy mieć obaw, że są nieprzejezdne. Nie ma sensu podróżowanie własnym autem do Lwowa, w mieście tym auto będzie nam raczej utrudniało poruszanie się niż pomagało, podobnie ze względu na duże odległości nie warto jechać do Kijowa, choć droga jest dobra. Warto tankować na dużych stacjach sieciowych, jest ich dużo przy głównych drogach, oferują lepsze paliwo. 
Wybierając się na Ukrainę trzeba mieć Zieloną Kartę, a jeśli nie jesteśmy właścicielami auta, także notarialną zgodę właściciela, przetłumaczoną na ukraiński lub rosyjski przez tłumacza przysięgłego. Wjeżdżając na ukraińskie przejście otrzymujemy karteczkę, gdzie funkcjonariusz wpisuje numer rejestracyjny auta i liczbę podróżnych. Opuszczając przejście, na ostatnim posterunku oddajemy kartkę, którą dostaliśmy przy wjeździe z pieczątkami strażników granicznych i celników.

Podróżowanie po Ukrainie

Ukraina ma dobrze rozwiniętą sieć kolejową. Podróżując na dalsze odległości warto zdecydować się na ten środek transportu. Pociągi jeżdżą powoli, ale te długodystansowe mają tylko wagony sypialne lub z miejscami do leżenia. Warto wybrać wagony „kupiejne” czyli czteroosobowe z przedziałami. Od niedawna, między dużymi miastami, kursują szybkie Intercity Plus. Bilety kolejowe są tanie. Np. ze Lwowa do Odessy (z miejscem do leżenia) kosztuje ok. 35 zł.

UWAGA! Bilety na koleje ukraińskie możemy kupić on-line, płacąc kartą i drukując je. Możemy też wybraćsobie miejsca w wagonie:

https://www.uz.gov.ua/en/

Coraz częściej z kolejami, także na dłuższych trasach konkurują przewoźnicy, oferujący podróż wygodnymi autobusami, np. ze Lwowa na Krym do Odessy, czy z Kijowa w Karpaty. Na krótszych liniach najpopularniejsze są marszrutki (mikrobusy), można je zatrzymać w dowolnym miejscu, jadą dość szybko, ale często bywają zatłoczone. Biorąc taksówkę z postoju dobrze jest wcześniej ustalić ile będzie kosztował kurs, można negocjować. 


Na Ukrainie popularne jest wynajęcie samochodu lub mikrobusa na określony kurs, jest to dobre rozwiązanie, gdy podróżujemy w grupie kilku-, kilkunastu osób.  Dotyczy to również taksówek, zawsze trzeba uzgodnić cenę, liczoną zwykle za kilometr. Wynajęcie samochodu osobowego kosztuje 2-2,5 hr za km (trzeba doliczyć też drogę powrotną), małego mikrobusu – 2,5-3,5 hr, dużego – 4-6 hr. Np. wynajęcie dużego busa ze Lwowa do Bukowela (220 km) kosztuje ok. 2,9 tys. hr.

Sprawdzeni przewoźnicy

Lwów:
Biuro turystyczne Mist Tur, oferujące również usługi transportowe, www.meest-tour.com
Ivano-Frankiwsk, Karpaty: Taxi Hoverla: http://taxi-hoverla.if.ua/

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe