18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Podróżowanie na Ukrainę

 

Praktyczne informacje
Jak najwygodniej dojechać na Ukrainę?
Czym podróżować po Ukrainie? Czy jest tam bezpiecznie?

Największym, a praktycznie jedynym problemem jeśli chodzi o podróżowanie na Ukrainę są kolejki na drogowych przejściach granicznych, spowodowana bardzo opieszałą odprawą podróżnych po stronie polskiej. Unikniemy tych wszystkich problemów decydując się na podróż pociągiem lub samolotem. W obu tych wariantach znajdziemy interesujace oferty. 

 

AKTUALIZACJA GRUDZIEŃ 2018

Zanim udamy się pierwszy raz na Ukrainę często musimy pokonać w sobie strach i rozmaite uprzedzenia. Wokół Ukrainy narosło wiele stereotypów, które wciąż są bezmyślnie powtarzane, a mają tyle wspólnego z rzeczywistością, co stereotypy o Polsce, wciąż tkwiące w głowach niektórych słabo wykształconych i mniej inteligentnych obywateli krajów zachodnioeuropejskich. Większość Polaków niewiele wie o naszym wschodnim sąsiedzie. Ukraina jest bezpieczna, ludzie są przyjaźnie nastawieni do gości, zwłaszcza z Polski , wiele o Polsce wiedzą i często znają nasz język. Te ostatnie uwagi dotyczą głównie mieszkańców zachodniej części kraju.

Bezpieczeństwo
Pod względem poziomu bezpieczeństwa na Ukrainie jest podobnie jak w Polsce. Należy wystrzegać się blokowisk w wielkich miastach na Wschodzie, uważać na kieszonkowców na dworcach, nie nawiązywać podejrzanych znajomości. Wszystkie opowieści o bandach grasujących przy drogach, kradnących samochody to bzdura. Kolejny mit, to policja wyłudzająca łapówki, jest to już nowa służba. Jeśli złamaliśmy przepisy drogowe, trzeba po prostu zapłacić mandat i tyle. Każdy radiowóz ma na drzwiach napisany wielkimi literami telefon, pod który można zgłosić naganne zachowanie policjanta, jeśli takie będzie miało miejsce. 

Dokumenty
Wyjeżdżając na Ukrainę musimy mieć paszport (nie jest prawdą, że paszport musi być ważny 6 miesięcy). Warto wykupić też choćby podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, nie jest wymagane, ale może okazać się przydatne.

Pieniądze
Ukraińska waluta to hrywna, w ostatnim czasie jej kurs dość często się zmienia. Aktualnie (grudzień 2018) jest to ok. 0,13 zł - 1 hr. Złotówki najkorzystniej wymienimy zaraz po przekroczeniu granicy ukraińskiej w kantorach. Naszą walutę również bez problemu wymienimy we Lwowie, Iwano-Frankiwsku i Kołomyi. W inne miejsca trzeba zabrać dolary lub euro. Kosztowniejszym rozwiązaniem jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów, które są prawie wszędzie. W hotelach, restauracjach, sklepach można płacić kartam, jest to najbardziej opłacalna opcja.

 

Jak dojechać do Lwowa?

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla mieszkańców południa Polski są nowe pociągi kolei ukraińskich z Przemyśla do Kijowa przez Lwów. Pociąg jest nowoczesny, szybki, a w dodatku dość tani. Bilet drugiej klasy do Kijowa kosztuje 13,40 euro, a do Lwowa 7,10 euro. Dzieci mają zniżki. Pierwszy pociąg wyjeżdża z Przemyśla o 13.10, we Lwowie jest o 16.02 (w tym godzina różnicy czasu), a w Kijowie o 23.08. Pociąg ten jedzie przez Tarnopol (1,5 godz. jazdy od Lwowa). Z Kijowa wyrusza o 6:45, ze Lwowa o 12:30, a w Przemyślu jest o 13:25.

Drugi wyjeżdża z Przemyśla o 15.45 (nie jedzie przez Tarnopol), we Lwowie jest o 18.36 a w Kijowie o 23.50. 

Z powrotem oba pociągi wyjeżdżają z Kijowa o 6.00 i 6.50, ze Lwowa odpowiednio o 11.20 i 13.45, a w Przemysłu są o 12.25 i 15.

Pociągi są skomunikowane z polskimi. 

Do Przemyśla łatwo dojechać samochodem, czy też pociągiem. Samochód możemy zostawić na strzeżonym parkingu (niestety ceny mocno wygórowane - ok. 20 zł dziennie).

Z Wrocławia oraz Warszawy, m.in. przez Kraków i Przemyśl kursje też nocny sypialny pociąg Intercity. Ceny są dość absurdalne, bilet z Warszawy kosztuje ok. 55 euro w jedną stroną. Pociąg wyjeżdża o 18:50, a na miejscu jest ok. 7:00.

www.pkp.pl, www.intercity.pl

Najtańszym rozwiązaniem, które można polecić jest piesze przejście granicy w Medyce. Samochód można zostawić na parkingu przed przejście lub dojechać tu z Przemyśla busem. Z Szegini do Lwowa kursują autobusy, jedzie się ok. 1,5 godz.

Lot zapewnia codzienne bezpośrednie połączenie Warszawy ze Lwowem. Bilet kosztuje minimum 450 zł w obie strony, a przeciętna cena to ok. 500 - 700 zł. www.lot.com

Z przesiadką w Kijowie, ale na jeden bilet dolecimy z Warszawy MAU, czyli Ukrainian International Airlines. Podróż będzie trwała łącznie m.in. 5 godz., ale bilety kupimy już za ok. 340 zł w opcji bez bagażu rejestrowego. www.flyuia.com

Ryanair oferuje połaczenie z Modlina do Lwowa w niedzielę, poniedziałki i środy. Bilet kosztuje średnio od 40 do 100 zł w jedną stronę. www.ryanair.com

Bezpośrednio dolecimy do Lwowa także z Poznania. Samolot LOT-u kursuje 2 razy w tygodniu we wtrorki i piątki. Wylot jest o 00:35, powrót ze Lwowa również we wtroki i piątki o 15:45. Blet w obie strony ożey kupić w cenie poniżej 350 zł. www.airport-poznan.com

Z Bydgoszczy do Lwowa również latają (od 4 sierpnia 2017) samoloty LOT, w poniedziałki i piątki. Wylot do Lwowa jest o 3.10, a lot powrotny o 1.40. Bilet w obie strony mozna kupić już za ok. 300 zł.

Od 26 marca 2018 r bezpośrednie połączenie liniami Wizzair ma też Gdańsk. Samoloty latają w piątki i poniedziałki, lot trwa godzinę, a bilet w obie strony kosztuje 200 - 300 zł w obie strony.

Od 27 marca z Olsztyna do Lwowa lata LOT we wtorki i soboty. Loty w obie strony odbywają się nocą. Podróż trwa ok. 80 minut a bilet w obie strony kosztuje ok. 250 - 350 zł. 

 

Do Kijowa

Dobrą opcją jeśli chodzi o cenę i wygodę jest podróż pociągiem z Przemyśla (szczegóły wyżej).

Z Warszawy, m.in. przez Lublin również kursuje bezpośredni, sypialny pociąg do Kijowa, bilet w jedną stronę kosztuje ok. 200 zł.

LOT ma 3 loty bezpośrednie między Warszawą a Kijowem. Bilet w opcji z bagażem rejestrowy kupimy bez większego problemu za ok. 550 zł w obie strony.

MAU (UIA) lata między Warszawą i Kijowem kilka razy dziennie. Bilet w opcji tylko z bagażem podręcznym kosztuje ok. 350 zł w obie strony, z bagażem ok. 100 - 200 zł więcej.

Z Warszawy do Kijowa lata takze Wizzair - 3 razy w tygodniu, bilet w obie strony kosztuje ok. 25-350 zł.

Ryanair z Modlina do Kijowa - Borispol lata  w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Przecietny koszt biletu od 39 do 100 zł w jedną stronę.

Z Gdańska, Katowic i Wrocławia do stolicy Ukrainy lata Wizzair, bilet w jedną stronę kosztuje ok. 110 - 200 zł.

Wizzairem dolecimy do Kijowa także z Poznania. Wyloty są we wtorki i piątki o 21.55. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 130 zł. Samoloty latają na lotnisko Kijów - Żuliany. www.wizzair.com


Do Odessy

Najtaniej i w miarę wygodnie dojedziemy do Odessy przez Lwów. Np. W opcji: piesze przejście graniczne, autobus do Lwowa i pociąg sypialny do Odessy, całość kosztów nie przekroczy 70 zł w jedną stronę. O podróżowaniu koleją po Ukrainie, czytaj w ramce. Od grudnia 2017 bezpośrednim pociągiem sypailanym dojedziemy do Odessy z Przemyśla.Pociąg ukaraińskich kolei jedzie m.in. przez Lwów i Tarnopol. Bilet do Odessy kosztuje równowartość 34 euro.

Bezpośrednie połaczenie z Odessą (z Warszawy) ma LOT. Bilet powrotny kosztuje ok. 650 zł.

Z Warszawy możemy dolecieć także liniami MAU z przesiadką w Kijowie. Bilet powrotny kosztuje ok. 450 zł (z ręcznym bagażem) i ok. 600 zł z rejestrowym.

 

Inne miasta (z ominięciem kolejek na granicach)

Kowel - od czerwca (2017) do tego miasta kursuje pociąg z Chełma. Połączenie obsługuje nowoczesny pociąg kolei ukraińskich. Bilet kosztuje 5,80 euro, a dzieci mają zniżki. Pociąg wyjeżdża z Chełma o godz. 14:51, a do Kowla dociera o godz. 18:40 (czasu ukraińskiego). W relacji powrotnej 11:53 (czasu ukraińskiego) - 13:41.

Iwano – Frankiwsk (d. Stanisławów): przez Lwów (j.w) i dalej pociągiem (2,5 godz) lub autobusem odjezdżającym spod dworca kolejowego (bilety kupujemy w kasie). Z Warszawy i Krakowa można dolecieć przez Kijów liniami MAU, bilet w obie strony kosztuje ok. 450 zł.

Karpaty (Huculszczyzna) – Jaremcze, Tatarów, Worochta, Bukowel. Przez Lwów i dalej pociągiem do Jaremczy, Tatarowa lub Worochty. Przez Iwano – Frankiwsk: spod dworca kolejowego odjeżdża dużo busów do Jaremczy (65 km), Worochty, a także do Werchowyny (110 km) i Bukowela (105 km).

Truskawiec, Drohobycz: przez Lwów, spod dworca kolejowego co chwilę odjeżdżają wygodne autobusy do Truskawca i Drohobycza.

Czerniowce: przez Lwów i dalej pociągiem. Z Warszawy i Krakowa można dolecieć liniami MAU przez Kijów. Z Czernowiec jest już niedaleko do Kamieńca Podolskiego i Chocimia.

Charków: bezpośrednie połączenia lotnicze do tego miasta oferuje LOT (ok. 650 zł), a z przesiadką w Kijowie, także MAU (od ok. 430 zł, bez bagażu). Taniej dojedziemy pociągiem ze Lwowa. Od niedawna do Charkowa lata Wizzair z Gdańska.

 

Autobus

Połaczeń jest mnóstwo. Linie autobusowe łączą niemal wszystkie większe miasta w Polsce i największe na Ukrainie, zwłaszcza Zachodniej. Naiwięcej polaczeń jest z Warszawy i Przemyśla, ale są też z Gdańska, Szczecina, Poznania, Bydgoszczy. Dojedziemy m.in. do Kijowa, Odesy, Czerniowiec, Lwowa, Iwano-Frankiwska, Kołomyi, Łucka i in. Z Warszawy mamy bezpośrednie połączenie autobusowe ze Lwowem. Autobus wyjeżdża z Dworca Zachodniego jedzie (teoretycznie) ok. 9 godz., bilet kosztuje 60- 75 zł.  
Ze stolicy jest też autobus do Kołomyi przez Iwano-Frankiwsk. Wyjeżdża o 13.50 – I-F (3.35) – Kołomyja (5.20). Bilet kosztuje 80 zł. Linię obsługuje PPKS Sokołów-Podl. Na zmianę z ukraińskim przewoźnikiem.
www.pksbilety.pl, informacja: 0703 300 130, 720 8383

http://pkspolonus.pl/

Z Lublina bezpośrednie połączenia są do: Kołomyi, Iwano-Frankiwska, Lwowa, Łucka, Szepietówki, Tarnopola, Mikołajewa, Włodzimierza Wołyńskiego. Szczegóły: www.web.pkswschod.pl
Z Przemyśla jest siedem połączeń do Lwowa dziennie, bilet kosztuje 25 zł. Ponadto z Przemyśla można dojechać do: Czerniowiec, Iwano-Frankiwska, Kołomyi, Nowojaworowska, Sambora, Stryja, Drohobycza, Truskawca, Tarnopola. www.pks-przemysl.pl


Samochód, autobus. Uwaga! – granica

Niemal z każdego polskiego miasta odjeżdżają autobusy na Ukrainę. Połaczeń jest mnóstwo, a bilety najczesciej kosztują ok. 60 – 80 zł w jedną stronę. Także stan dróg poprawił się w ostatnim czasie. Niemniej jednak podróż samochodem, czy autobusem jest niezwykle męcząca. Największym problemem jest przekraczanie granicy na przejściach drogowych w powrotnej drodze. Dotyczy to przede wszystkim przejścia w Hrebennem, gdzie w grudniu 2016 r. w powrotnej drodze można było utknąć nawet na 9 godzin, jadąc samochodem, czy 7 - rejsowym autobusem. Na przejściach w Korczowej i Medyce jest nieco lepiej. Ta skandaliczna sytuacja ta jest spowodowana opieszałością polskich służb granicznych, złą organizacją pracy oraz niedostowoaniem infrastruktury do rosnącego ruchu.


Podróże samochodem

Ukraina nie jest idealnym miejscem do podróżowania własnym samochodem. Największym problemem są kolejki na przejściach granicznych w drodze powrotnej, jeśli chodzi o drogi, ich jakość stale się poprawia i nie powinnuśmy mieć obaw, że są nieprzejezdne. Nie ma sensu podróżowanie własnym autem do Lwowa, w mieście tym auto będzie nam raczej utrudniało poruszanie się niż pomagało, podobnie ze względu na duże odległości nie warto jechać do Kijowa, choć droga jest dobra. Warto tankować na dużych stacjach sieciowych, jest ich dużo przy głównych drogach, oferują lepsze paliwo.  
Wybierając się na Ukrainę trzeba mieć Zieloną Kartę, a jeśli nie jesteśmy właścicielami auta, także notarialną zgodę właściciela, przetłumaczoną na ukraiński lub rosyjski przez tłumacza przysięgłego. Wjeżdżając na ukraińskie przejście otrzymujemy karteczkę, gdzie funkcjonariusz wpisuje numer rejestracyjny auta i liczbę podróżnych. Opuszczając przejście, na ostatnim posterunku oddajemy kartkę, którą dostaliśmy przy wjeździe z pieczątkami strażników granicznych i celników.

Podróżowanie po Ukrainie

Ukraina ma dobrze rozwiniętą sieć kolejową. Podróżując na dalsze odległości warto zdecydować się na ten środek transportu. Pociągi jeżdżą powoli, ale te długodystansowe mają tylko wagony sypialne lub z miejscami do leżenia. Warto wybrać wagony „kupiejne” czyli czteroosobowe z przedziałami. Od niedawna, między dużymi miastami, kursują szybkie Intercity Plus. Bilety kolejowe są tanie. Np. ze Lwowa do Odessy (z miejscem do leżenia) kosztuje ok. 35 zł.

UWAGA! Bilety na koleje ukraińskie możemy kupić on-line, płacąc kartą i drukując je. Możemy też wybrać sobie miejsca w wagonie:

https://www.uz.gov.ua/en/


Na Ukrainie popularne jest wynajęcie samochodu lub mikrobusa na określony kurs, jest to dobre rozwiązanie, gdy podróżujemy w grupie kilku-, kilkunastu osób.  Dotyczy to również taksówek, zawsze trzeba uzgodnić cenę, liczoną zwykle za kilometr. Wynajęcie samochodu osobowego kosztuje 2-2,5 hr za km (trzeba doliczyć też drogę powrotną), małego mikrobusu – 2,5-3,5 hr, dużego – 4-6 hr. Np. wynajęcie dużego busa ze Lwowa do Bukowela (220 km) kosztuje ok. 2,9 tys. hr.

Sprawdzeni przewoźnicy
Lwów:
Biuro turystyczne Mist Tur, oferujące również usługi transportowe, www.meest-tour.com
Ivano-Frankiwsk, Karpaty: Taxi Hoverla: http://taxi-hoverla.if.ua/

Zapraszamy na kubowe autorskie wyjazdy na Ukrainę wspólnie z czasopismem "Polska i Ukraina" oraz ukraińskimi partnerami. 
http://www.natemat.com.pl/ukraine/wyjazdy.html

Zapraszamy do naszego Centrum Podróży do Ukrainy

To usługa organizacji i wsparcia podróży indywidualnych, m.in. do Kijowa, Czarnobyla, Odessy, Lwowa, Karpat, Bukowela i in. A także wyjazdy z opiekunem w małych grupach, organizowane wspólnie z partnerami ukraińskimi. Zaoszczędzicie Państwo czas i niemało pieniędzy a podróż będzie bardziej komfortowa. Szczegóły:

http://www.natemat.com.pl/ukraine/centrum-podrozy-na-ukraine.html

 

 


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe