18 września 2021, imieniny Stefanii, Irmy, Stanisława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Łuck

ul. Daniła Bratkowskiego 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

festiwal 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Łuck jest miastem w który stale coś się dzieje. Stolica obwodu wołyńskiego ma wiele do zaoferowania turystom: zabytki, muzea, galerie sztuki. Miasto jest dobrym punktem startowym do zwiedzenia regionu, a dobrze zorganizowana i kompetentna informacja turystyczna ułatwi zadanie każdemu turyście

Łuck jest miastem w którym współczesność przeplata się z historią. Miasto kształtowała długoletnia historia oraz wiele żyjących w nim narodów: Ukraińców, Polaków, Niemców, Żydów. Wszystkie żyjące tu narody miały wpływ na wielokulturowość miasta i pozostawiły po sobie zabytki i pamiątki. Ale nie tylko historią miasto żyje, Łuck to także regionalna stolica kulturalna o międzynarodowych ambicjach. Zwiedzanie miasta i regionu warto zacząć, najpierw od zwiedzenia strony internetowej, a na miejscu od odwiedzenia Centrum Informacji Turystycznej i Usług.

Łuck liczący ponad 200 tys. mieszkańców jest stolicą obwodu wołyńskiego. Tę samą funkcję miasto pełniło podczas I Rzeczpospolitej i w okresie międzywojennym wchodząc w skład Polski. W mieście znajduje się polski konsulat.

zamekDo najbardziej charakterystycznych zabytków miasta należy Zamek. Budowę potężnej twierdzy rozpoczął książę Lubart w latach 1340 – 1384, ale jego zamysł został zrealizowany dopiero przez księcia Świdrygiełłę w 1452 r. Zamek powstał w stylu gotyckim, ale z wpływami renesansu. Budowla zwieńczona jest trzema potężnymi wieżami: Wjazdową, Styrową oraz Władyczą. Znajduje się tu jedyne na Ukrainie muzeum dzwonów, można również odwiedzić muzeum książki i muzeum sztuk pięknych. Zamek jest miejscem licznych imprez kulturalnych, turniejów rycerskich. Łucki zamek zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Zamki” w konkursie: „7 cudów Ukrainy”.

Katedra św. Piotra i Pawła jest największą świątynia jezuicka we Wschodniej Europie. Powstała według projektu Giacomo Briano w latach 1616 – 1639. Kościół zbudowano w stylu renesansowym, w późniejszych latach pojawiły się elementy baroku i klasycyzmu. Świątynia jest bazyliką o trzech nawach z kopułą o kształcie krzyża, posiada galerie boczne oraz dwie niesymetryczne wieże na kątach fasady głównej. Kościół słynie ze swoich podziemi. Łuck posiada rozbudowaną sieć podziemnych przejść i korytarzy. Na trzech poziomach podziemnego miasta znajdowały się niegdyś obiekty sakralne, refektarz, więzienie, grobnice.

katedraWśród pozostałych zabytków i innych ciekawych obiektów nie można pominąć synagogi, która była jednocześnie elementem fortyfikacji miasta. Neogotycki kościół luterański z początków XX w jest jedną z najbardziej efektownych budowli miasta. Cerkiew pokrowska jest jedna z dwóch świątyń prawosławnych, pochodzących z czasów królewskich. Dom z widmami to niezwykły budynek opleciony jest mitycznymi stworzeniami, lwami i ptakami o niezwykłych kształtach. Stworzył i wciąż kontynuuje tworzenie rzeźbiarz Mykoła Hołowań.

 

Informacje

Łuck ma świetnie działające Centrum Informacji Turystycznej i Usług

Portal: www.visitlutsk.com (także po polsku) zawiera wszelkie informacje niezbęde turystom. Dzięki informacjo tam zawartym łatwo zorganizujemy sobie wycieczki po mieści, czy wybierzemy nocleg. Infrastruktura turystyczna w mieście jest dobrze rozwinięta.

 

Na podstawie materiałów Centrum Informacji Turystycznej w Łucku, fot. CITiU.

Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe