21 listopada 2019, imieniny Janusza, Marii, Konrada

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Ciekawostki Charkowa

fot TIC Charków 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

fot. TIC Charków 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Charków jako cel turystycznych wyjazdów nie jest zbyt popularny wśród Polaków. Na przeszkodzie stały przede wszystkim brak wiedzy i odległość. Tymczasem warto tu przyjechać, miasto jest ciekawe, historycznie związane też z dziejami Polaków. Niedrogo dolecimy do Charkowa z kilku miast w Polsce. 

Charków jest jednym z największych ośrodków przemysłowych, kulturalnych, naukowych oraz akademickich Ukrainy. Miasto liczy blisko 1,5 mln mieszkańców.

Najbardziej oryginalną budowlą miasta jest z pewnością Derżprom. Pierwszy wieżowiec wybudowany w czasach sowieckich w stylu konstruktywizmu. Budowla jest imponująca – wielopiętrowa konstrukcja z betonu i stali (45 tys. okien) powstała w latach 1925 – 1928. Składa się z trzech budynków w kształcie litery H o wysokości od 6. do 11. pięter. Od 2018 r. Derżprom jest zabytkiem.

 W Charkowie możemy podziwiać również interesujące zabytki sakralne. Na wzgórzu, nad brzegiem rzeki Łopań wznosi się sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Świątynie wzniesiono w 1783 r. w stylu przejściowym między barokiem, a klasycyzmem, na miejscu dawnej cerkwi. W budynku znalazły się cztery ołtarze. Szczególnym kultem wiernych otaczana była przechowywana w świątyni ikona św. Mikołaja oraz Jelecka Ikona Matki Bożej.

 Innym cennym zabytkiem sakralnym Charkowa jest Sobór Zwiastowania z przełomu XIX i XX w. Warto zwrócić uwagę na ikonostas z białego marmuru, a także na freski wewnątrz świątyni wzorowane na dekoracji cerkwi św. Włodzimierza w Kijowie. Jeszcze w listopadzie 1919 w bezpośrednim sąsiedztwie soboru została otwarta cerkiew św. Andrzeja Rzymianina, kaplica św. Michała Archanioła i św. Po likwidacji w 1930 r. świątynie zwrócono prawosławnym w 1943 r.


Najważniejszą świątynią katolicką jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół powstał w stylu neogotyckim w latach 1887-1892. W latach trzydziestych XX w. świątynię zamknięto. W 1992 została zwrócona wiernym. Od 2002 jest katedrą nowo powstałej diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Warto zobaczyć również czynną synagogę Bejt-Menachem zwaną również Chóralną albo Tempel. Powstała w latach 1909-1013. Jest największą synagogą w Ukrainie i drugą w Europie. W1923 roku synagoga została zamknięta. Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości służy wyznawcom judaizmu.

Centralny Park Kultury i Wypoczynku znany jest w Charkowie jako Park Gorkiego. Zajmuje on powierzchnię 130 ha i jest jednym z największych w Europie. To nie tylko tradycyjny park z alejkami wśród drzew, ale też miejsce rozrywki z boiskami sportowymi, scenami, placami zabaw dla dzieci, lunapark. Znajdziemy tu również rzeźby, fontanny i jeziorka. Park jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta i turystów.

Sporo interesujących miejsc i obiektów znajdziemy w rejonie Charkowa. Warto zobaczyć choćby neogotycki zespół pałacowo – parkowy we wsi Szariwka. Jest to jeden z najciekawszych obiektów we Wschodniej Ukrainie. Osobliwością regionu są również pustynie.

Do Charkowa możemy dolecieć liniami Wizzair z Gdańska, Katowic, Krakowa i Wrocławia. Dla przykładu bilet w obie strony z Gdańska kosztuje od 260 do 300 zł. Z Warszawy dolecimy LOT-em za cenę od 450 zł lub Ukrainian International Airlines, www.flyuia.com z przesiadką w Kijowie, ok. 420 zł.

Turystyczny portal Charkowa:

www.omctur.kh.ua

o regionie:

https://discover.kh.ua

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe