25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Chocim

widok na twierdzę i Dniestr 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

mury twierdzy 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Chocim to niewielkie miasteczko 20 km od Kamieńca-Podolskiego. W samym mieście nie ma nic do oglądania, ale przyjeżdża się tu aby zobaczyć potężną twierdzę nad brzegiem Dniestru.

Do miasteczka dojedziemy marszrutką z Czerniowiec lub Kamieńca. Twierdza leży jednak kilka kilometrów od miejscowości, łatwo tu trafić dzięki licznym drogowskazom. Samochód zostawiamy na parkingu (3 hrywny, czynny od 9.00) i możemy ruszać w kierunku fortecy. Przyjechałem tu dość wcześnie, więc wszystko jeszcze tonie we mgle unoszącej się znad Dniestru.  Przez bramę wchodzę do tzw. Nowej Twierdzy. Dobrze widoczne są umocnione wały ziemne. Ta cześć fortecy powstała na początku XVIII w. Stoi tu także cerkiew garnizonowa z pierwszej połowy XIX w., wybudowana przez Rosjan.

Mgła się unosi i mogę zobaczyć potężne Mury Starego Zamku. Początki Chocimia sięgają X w. W XIII w. stał tu już murowany zamek, który rozbudowywano w następnych stuleciach. Początkowo pełnił on role mołdawskiej twierdzy granicznej. W 1615 r. Chocim zdobyli Polacy. Sześć lat później wojska polskie i kozackie pod dowództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza, liczące łącznie 45 tys. żołnierzy powstrzymały atak 100 tysięcznej armii tureckiej. W wyniku rozejmu twierdzę przejęli jednak Turcy. W 1673 r. hetman Jan Sobieski stoczył pod Chocimiem słynną zwycięską bitwę. Za czasów tureckich twierdza została unowocześniona przez francuskich inżynierów i skutecznie opierała się atakom Rosjan w XVIII w. W końcu starostwo Chocimskie włączono do Rosji w 1812 r. Od 1918 r. do 1940 r. Chocim leżał w granicach Rumunii.

Przechodzę przez drewniany most i bramę wjazdową Starego Zamku. Z dziedzińca obserwuję potężne mury zwieńczone blankami z gankami strzelniczymi. W dobrym stanie zachowały się również baszty. Na dziedzińcu przy murze stoi pałac komendanta, a po drugiej stronie koszary z kaplicą, w której widać jeszcze ślady XVI-wiecznych fresków. Obecnie prowadzona jest renowacja obu budynków. Wewnątrz urządzono kilka ekspozycji między innymi makietę słynnej bitwy z 1621 r.

Schodzę w dół w kierunku rzeki, obserwuję gigantyczne mury fortecy o grubości do 8 m i do 20 m wysokości. Robią na mnie jeszcze większe wrażenie niż twierdza w Kamieńcu. Równie ciekawy jest widok twierdzy od strony Dniestru. Wracam w kierunku Nowej Twierdzy, skąd z góry obserwuję panoramę fortecy na tle rzeki. Widok ten jest uznawany za jeden z najpiękniejszych na Ukrainie.

Zapraszamy do naszego Centrum Podróży do Ukrainy

To usługa organizacji i wsparcia podróży indywidualnych, m.in. do Kijowa, Czarnobyla, Odessy, Lwowa, Karpat, Bukowela i in. A także wyjazdy z opiekunem w małych grupach, organizowane wspólnie z partnerami ukraińskimi. Zaoszczędzicie Państwo czas i niemało pieniędzy a podróż będzie bardziej komfortowa. Szczegóły:

http://www.natemat.com.pl/ukraine/centrum-podrozy-na-ukraine.html


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe