25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Atrakcje Słowenii. Gdzie pojechać, co zobaczyć, jak wypocząć?

Słowenia. Co zobaczyć, gdzie wypocząć?

Adriatyk

Linia brzegowa Słowenii liczy zaledwie 46 km, znajduje się w północnej części półwyspu Istria, granicząc z Włochami i Słowenią.
Spotykamy tu typowe dla półwyspu kamieniste plaże, liczne małe zatoczki i szmaragdowe wody Adriatyku. Mimo, że wybrzeże jest niewielkie, oferuje niemało turystom, zwłaszcza tym bardziej wymagającym. Mamy tu bowiem eleganckie kurorty z dobrymi hotelami i restauracjami, dobre warunki do uprawiania sportów wodnych i plażowania. Mieszkając w jednej z adriatyckich miejscowości zyskujemy też bardzo dobry punkt wypadowy na jednodniowe wycieczki do Wenecji, Triestu i chorwackiej części Istrii.

Klimat, także w sensie kulturowym, jest tu zdecydowanie śródziemnomorski, a włoskie wpływy w architekturze i kuchni są znaczące. Terytorium to (podobnie jak chorwacka część Istrii) do 1945 r. należało do Włoch, a przed zakończeniem I wojny do Austro - Węgier. Zajął je wraz z Triestem Josif Broz Tito. Włochom udało się odzyskać Triest, Istria przypadła natomiast Jugosławii. Na wybrzeżu mieszka spora mniejszość włoska, stąd dwujęzyczne napisy i powszechnie używany język włoski.

IzolaIzola


Jest największym portem rybackim na słoweńskim wybrzeżu Adriatyku i znana miejscowością wypoczynkową. Miasteczko ma urokliwe stare miasto w stylu weneckim, podobnie jak wiele innych miejscowości na Istrii. Wśród wielu przykładów ciekawej architektury wyróżnia się m.in. pałac Besenghi degli Ughi z rokokową fasadą, zbudowany w 1781 r. na pozostałościach trzynastowiecznej budowli, a także pałac Mauroli w stylu weneckiego gotyku. 
www.izola.si

Koper

Leży 20 km od Triestu, jest jedynym morskim portem handlowym Słowenii. Warto tu przyjechać, choćby ze względu na urokliwe stare miasto, leżące na półwyspie, który niegdyś był wyspą. Osada w tym miejscu istniała już w czasach starożytnych, ale największy rozwój miasta przypada na czasy weneckie (XV-XVI wiek). Z tej epoki pochodzi właśnie charakterystyczna „wenecka” starówka, z wąskimi uliczkami, placami, renesansowymi kamieniczkami. Warto zobaczyć szczególnie gotycko – renesansowy plac Titov i osiemnastowieczną katedrę.
www.koper.si

PiranPiran

Pięknie położony na cyplu wąskiego półwyspu jest najlepiej zachowanym zabytkowym miastem adriatyckiego wybrzeża, perłą architektury weneckiej. Z względu na swój wyjątkowy urok, wynikający m.in. z położenia, wiele zabytków i plaże, jest tłumnie odwiedzany przez turystów, zwłaszcza w lecie. Charakterystyczną dla miasta budowla, jest kościół stojący na krawędzi nadmorskiego brzegu. Świątynię zbudowano w 1344 r. i przebudowano w 1637 r. dodając elementy baroku. Centrum miasta jest Plac 1 Maja otoczony barokowymi kamieniczkami, na placu Tartinijev możemy podziwiać m.in. piętnastowieczny Dom Wenecki w stylu weneckiego gotyku. Trzeba koniecznie odwiedzić muzeum morskie, jednym z atrakcji są makiety starych statków.

Można bez końca spacerować wąskimi uliczkami, niemal przeciskając się między ciasno pobudowanymi kamieniczkami. Warto jednak usiąść na chwilę w jednej z licznych kawiarenek, napić się prawdziwej „włoskiej” kawy, popróbować miejscowego wina i tutejszej kuchni, zwłaszcza owoców morza. Niedaleko od miasta w kierunku Strunjan znajduje się niewielka zatoka otoczona wzgórzami - Fiesa. Plaża oddziela morskie wybrzeże od dwóch jezior. To niezwykle urokliwe miejsce jest bardzo popularne wśród turystów i posiada znakomicie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną: hotele, kempingi, domy wakacyjne itp. 
www.piran.si

Portoroż

Port róż jest eleganckim kurortem o międzynarodowej atmosferze, w którym życie toczy się przez całą dobę. Nie bez powodu nazywany jest więc słoweńskim Monako. Na turystów czekają hotele, restauracje, puby, night cluby, dyskoteki, jedno z największych kasyn w Europie. Po nocnych szaleństwach można odpocząć na ładnie utrzymanych i zagospodarowanych piaszczystych plażach (płatnych).
www.portoroz.si

Alpy Julijskie

Charakterystyczne skaliste góry zajmują północno – zachodnią część Słowenii i północny fragment Włoch. Najwyższym szczytem jest Triglav ( Trzy Głowy) – 2864 mnpm. Choć nie jest to szczyt bardzo wysoki jak na Alpy, sprawia jednak niesamowite wrażenie, monumentalnego i niedostępnego. Skalistą górę tworzy m.in. pionowa ściana o wysokości 1 tys. m i szerokości 3 tys. m. Ze względu na swój niezwykły urok, Triglav stał się jednym z symboli Słowenii.

Na prawie całym obszarze Alp słoweńskich wyznaczono Triglavski Park Narodowy o powierzchni ponad 84 tys. ha, czyli około 3 procent powierzchni Słowenii. Znajdziemy tu wiele gatunków roślin i zwierząt, które nie występują nigdzie indziej. Wędrując tędy napotykamy na gęste lasy, hale, liczne wąwozy, kaniony rzek i potoki.  Mawia się o Alpach Julijskich: „słoneczne góry”, bo niemal o każdej porze roku świeci tu słońce. Bogata fauna i flora, wspaniałe krajobrazy, historyczne pamiątki sprzyjają rozwojowi aktywnej turystyki: letniej i zimowej. W sezonie letnim w górach działa około 50 schronisk, na turystów czekają znakomicie oznaczone trasy wycieczkowe i wspinaczkowe. Wielu turystów przyjeżdża tu, aby zdobyć najwyższy szczyt Słowenii, ma on jakąś magiczną moc przyciągającą, ponieważ wielu z nich zdobywa go wielokrotnie. Szlaki na Triglav są odpowiednie raczej dla bardziej zaawansowanych turystów.

Słoweńcy uwielbiają chodzenie po górach i wspinaczki stąd, szczególnie w weekendy na szlakach spotyka się sporo osób. Oprócz trekkingi i wspinaczek bardzo popularna jest turystyka rowerowa, nordic walking, paralotnie, dzięki sprzyjającym warunkom także rafting. W zimie działa tu kilka znaczących ośrodków narciarskich.
www.triglav.one.pl  www.tnp.si

Bled

Wysepka z kościółkiem otoczona szmaragdowymi wodami jeziora, na tle skalistych gór dobrze jest znana, chyba ze wszystkich folderów turystycznych, reklamujących Słowenię. Rzesze turystów ściągają tu piękne widoki i źródła termalne, zamieniając Bled w najpopularniejszą miejscowość turystyczną na Słowenii. Jest to jednak prestiżowy kurort, w którym ceny odpowiadają wysokiemu standardowi usług. Główną atrakcją turystyczną jest zamek, zawieszony na skale, 100 m nad taflą jeziora. Jest dostępny dla turystów, wewnątrz zobaczyć można m.in. kolekcję broni. Na wyspie możemy zwiedzić barokowy kościół z piętnastowieczną dzwonnicą i fragmentami fresków z XIV w.
www.bled.si
BohinjBohinj

Jest to największe jezioro w Słowenii, a zarazem dolina w której znajdują się 24 wioski, największą z nich jest Bohinjska Bistrica. Zimą Bohinj jest popularnym ośrodkiem narciarskim. Latem można skorzystać z licznych ścieżek pieszych i rowerowych wokół doliny, a także szlaków trekkingowych i wspinaczkowych.
www.bohinj.si

Bovec

Alpejska wieś położona u stóp góry Kanin jest jednym z głównych centrów turystycznych Alp Julijskich, a także popularnym ośrodkiem narciarskim. Już sam dojazd do Bovca samochodem dostarcza wielu wrażeń, niezależnie, czy będziemy jechać od Tarvisio, czy Kranjskiej Gory. Wąską i krętą drogą wspinamy się na ponad 2 tys. m.npm, mijając niewielkie wioski z domkami wciśniętymi w zbocza gór. Kilkutysięczny Bovec, pięknie położony w dolinie rzeki Soczy, jest niewielką, spokojną miejscowością, która nieco ożywa w sezonie turystycznym. W niewielkim centrum znajduje się kościół, kilka sklepów, restauracji i sporo firm turystycznych, zajmujących się organizacją różnego rodzaju aktywnego wypoczynku.


Z Bovca prowadzi wiele szlaków turystycznych i spacerowych, wiele z nich świetnie nadaje się na rodzinne wyprawy nawet z małymi dziećmi. Piękna jest dolina Soczy z wodospadami z których największy ma 180 m wysokości. Wokół miasteczka spotkać można niewielkie wioski i samotne gospodarstwa, gdzie hoduje się specjalną rasę „bovecką” owcy i można tu kupić owczy ser. Bardziej wygodni turyści mogą wjechać kolejką gondolową w pobliże szczytu Kanin skąd rozciągają się wspaniałe widoki na słoweńską i włoską stronę Alp. Zobacz też rozdział Narty, a w nim o ośrodkach narciarskich w Kranjskiej Gorze, Bled, Bovec/Sella Nevea.
www.bovec.si


Kranjska GoraKranjska Gora

Jest najbardziej znanym i najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym w słoweńskich Alpach. Leży w Dolinie Zgornjesawskiej, niewielkim słoweńskim cyplu, wciśniętym miedzy Włochy i Austrię. Najłatwiej dojechać tu skręcając z autostrady tuż za Villach w górską drogę. Kranjska Gora w niczym nie przypomina hałaśliwego kurortu, to raczej spokojna alpejska wioska z jedną główną ulicą, gdzie znajdujemy wiele sklepów, restauracji i pubów. W pobliżu wyciągów narciarskich i w centrum miejscowości wybudowano sporo hoteli, prawie wszystkie mają wysoki standard, własne baseny, a nawet aquaparki. Oprócz dość drogich hoteli możemy zatrzymać się w jednym z wielu apartamentów, prywatnych kwater, czy kempingów.

Kranjska Gora stawia również na aktywny wypoczynek i spa, w zimie zamienia się w centrum narciarskie, w pozostałe miesiące jest bazą wypadową do górskich wycieczek. Znakomicie przygotowane są szlaki trekkingowi i wspinaczkowe, a także rowerowe i spacerowe. Wysoki standard usług i bogata infrastruktura czynią Kranjską Gorę kurortem z nieco wyższej półki. Na miejscu warto zobaczyć szesnastowieczny kościół Marii Dziewicy oraz typowy dla tutejszej architektury ponad trzystuletni dom Lizujekova.
www.kranjska-gora.si

Planica

Wieś w pobliżu Kranjskiej Gory znana jest doskonale miłośnikom skoków narciarskich. Znajduje się tu największa na świecie skocznia narciarska, której rekord wynosi 239 m.

Predel

Jadąc drogą z Bovca do Tarvisio lub Sella Nevea po włoskiej stronie Alp miniemy przełęcz Predel (1156 mnpm). Warto wybrać się tu nie tylko dla pięknych widoków na najwyższe szczyty Alp Julijskich. Droga przez przełęcz przez wieki miała duże znaczenie militarne, toczono tu więc wiele bitew, szczególnie w czasie I wojny światowej. Po zmaganiach wojennych pozostały fortece, pomniki i cmentarze, często monumentalne nekropolie. Jedna z najciekawszych pamiątek militarnych na przełęczy Predel jest kamienna twierdza, pod murami której stoi wysoki pomnik w kształcie piramidy z żelaznym lwem u stóp. Wzniesiono go w polowie XIX w ku chwale bohaterskich austriackich i chorwackich obrońców twierdzy, atakowanych przez wojska napoleońskie w 1809 r. Z zaciekłej obrony przed Francuzami znana jest także twierdza Kluże, która pełniła również funkcje obronne w czasie I wojny światowej. Twierdza jest udostępniona zwiedzającym.

PostojnaPostojna

(50 km na południe od Lublany)
Jest jedną z największych jaskiń na świecie. Wyżłobiona w skalach przez niewielką rzeczkę Pivkę ma blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy. Jaskinia została udostępniona zwiedzającym już na początku XIX w. Szlak turystyczny ma 5,7 km długości, ale 4 pierwsze kilometry pokonujemy odkrytymi wagonikami elektrycznej kolejki. Ostatni odcinek zwiedzamy z przewodnikiem (kilka grup językowych). Trasa jest łatwa, idąc za przewodnikiem możemy podziwiać fantastyczne stalaktyty wyrastające z sufitów przez 2 mln lat istnienia jaskini, a także potężne stalagmity. Przemieszczamy się „rosyjskim mostem”, który jest jedną z budowli wykonanych przez rosyjskich jeńców podczas I wojny światowej. Po drodze, w skalnym basenie, możemy zobaczyć bezoką salamandrę (Proteus anginus) żyjącą tylko w tej jaskini. Zwana jest ona ludzką rybką, ze względu na różowy kolor skóry, przypominający ludzki. Zwiedzanie kończymy po półtorej godzinie w wielkiej grocie zaadaptowanej na halę koncertową z 10 tys. miejsc. Bilet do jaskini kosztuje 20 euro, dzieci płacą 13. Będąc tu warto również zobaczyć niedaleko położony bajkowy zamek – Predjanski grad.
www.postojnska-jama.si

Skofja Loka

Będąc w Lublanie warto odwiedzić Skofja Loka. Ta niewielka miejscowość położona zaledwie ok. 30 km od stolicy (północny-zachód) znana jest z wielu cennych zabytków i pięknej starówki. Na centralnym placu wznosi się kościół św. Jakuba z XIII w, przebudowany trzysta lat później. Wewnątrz znajdziemy m.in. ołtarz z czarnego marmuru. Otaczające plac kolorowe mieszczańskie kamieniczki z XVI w. nadają temu miejscu wyjątkowy urok. Nad miastem góruje zamek z XIII w. W miasteczku znajdziemy wiele cennych budowli z XV i XVI wieku oraz czternastowieczny kamienny most, najstarszy w tej części Europy.
www.skofjaloka.si

Cerknica – jezioro

Położone w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie jest najbardziej znanym jeziorem okresowym na świecie. Okresowym, to znaczy, że zanika podczas suchych miesięcy, aby pojawić się po opadach deszczu. Jezioro, którego powierzchnia dochodzi do 40 km kw, a głębokość sięga kilku metrów. Woda rozlewa się w kotlinie o płaskim dnie, nad zapadniętą jaskinią kresową. W porach suchych służy jako pastwisko, po deszczach zamienia się w centrum sportów wodnych i wędkarstwa.

Zdjęcia:
1. Izola, fot. Matej Vranic, www.slovenia.info
2. Piran, fot. Ubald Trukoczy, www.slovenia.info

3. Jezioro Bohinj, www.slovenia.info
4. Kranjska Gora, fot. Kranjska Gora Tourist Information
6. Jaskinia Postojna, www.slovenia.info

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe