25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Słowacja dla aktywnych

fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

W pobliżu Wysokich Tatr, na południe od Spiskiej Nowej Wsi znajduje się jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie - Słowacki Raj. Te niezbyt wysokie góry, najwyższy szczyt Hawrania Skała sięga 1153 m npm, są poprzecinane głębokimi dolinami, kanionami i wodospadami. Całość tworzy niezapomniany krajobraz.
Słowacki RajNa atrakcyjność turystyczną tego miejsca ogromny wpływ ma jego sposób zagospodarowania na potrzeby turystów. Wyznaczono tu dziesiątki kilometrów turystycznych szlaków, przecinających doliny, kaniony. Jednym z najciekawszych jest z pewnością szlak wiodący wzdłuż przełomu Hornadu z Cingova do Podlesoka. Droga wiedzie nie tylko ścieżkami, często trzeba się przeprawiać po wiszących mostach, pułkach wbitych w skały, trzymając się łańcuchów, czy też wspinać się po wysokich metalowych drabinach.
Nie jest to z pewnością odpowiednie miejsce dla osób, które mają lęk wysokości i małych dzieci. Wyruszając na szlak trzeba zadbać o odpowiednie buty i odzież. Bardzo atrakcyjną propozycją jest na pewno wędrówka wspomnianym szlakiem do schroniska na górze, odpoczynek i zjazd w dół rowerem. Ten sześciokilometrowy odcinek "rowerowy" dostarcza niemałych wrażeń.

klasztorRozległa polana na płaskowyżu Słowackiego Raju z ruinami budowli to Klasztorisko, dawna osada zakonna. W 1241 r. w czasie najazdu Tatarów schroniła się tu grupa mieszkańców Spiszu. W 1299 r. osiedlili się tu Kartuzi, którzy rozpoczęli budowę klasztoru. Pół wieku później klasztor został zdobyty i zniszczony przez Husytów. Zakonnicy odbudowali swą siedzibę, ale przez kolejne lata kusiła ona kolejnych grabieżców. Wreszcie władze biskupie Spiskiej Kapituły podjęły decyzję o zburzeniu klasztoru i przeniesieniu zakonników do Czerwonego Klasztoru. Do dzisiaj pozostały ruiny budowli.

Na terenie Słowackiego Raju i jego okolic wyznaczono też liczne trasy dla rowerzystów.
Szczegółowe informacje, w tym mapki, przewodniki otrzymamy w centrach informacji turystycznej. Na miejscu bez problemu wypożyczymy rowery. Warto odwiedzić oficjalną stronę Słowackiego Raju. www.slovenskyraj.sk

Słowacja stawia na aktywny wypoczynek. Zimą narty i kąpieliska termalne, latem spływy, rowery, górskie wędrówki i kąpieliska. W ostatnich latach znacząco rozbudowano trasy rowerowe. Przykładem najnowszej inwestycji może być trasa rowerowa z Białej Spiskiej do Tatrzańskiej Kotliny. Jej długość wynosi 9 km, a cała droga jest pokryta asfaltem. Różnica wzniesień nie jest duża, prowadzi lekko pod górę. Po drodze mamy 4 punkty odpoczynkowe. Warto zabrać ze sobą coś do picia, po drodze nie ma sklepów. Zimą ścieżka służy miłośnikom nart biegowych.

BachledowaPołożona niedaleko Łysej Polany Bachledowa Dolina jest znanym i popularnym ośrodkiem narciarskim. W ostatnim czasie stała się także centrum aktywnego, letniego wypoczynku.
W Bachledowej możemy przejechać się letnim torem saneczkowym. Ma on długość 1176 m, różnica wzniesień wynosi 111m, prędkość dochodzi do 40 km/h, pokonujemy 1 zakrętów. Tor czynny jest od czwartku do niedzieli w godz. 10-16. Bilet kosztuje 3 euro, dla dzieci - 2,5 euro.
Bachledowa oferuje również 3 trasy downhillowe, w tym jedną łatwiejszą - rodzinną, na miejscu jest wypożyczalnia rowerów. Wytyczono także 5 tras crosscountry o łącznej długości 130 km. Wyciągiem krzesełkowym możemy wjechać na szczyt i z wieży widokowej podziwiać panoramę Tatr.
Bachledowa Dolina znajduje się w Tatrach Bielańskich, jest to 14 kilometrowy łuk tworzący północno-wschodnią granicę Tatr. Najwyższym szczytem jest Hawrań (2151 m npm). Centrum Bachledowej Doliny jest góralska wioska Żdziar (13 km od Łysej Polany), założona w XVII w, przez wołoskich osadników. W Ździarze zachowało się sporo typowy góralskich chałup. Region ma dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, działają tu hotele i liczne pensjonaty.
www.sunbachledova.sk

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe