Słowacja dla aktywnych
W pobliżu Wysokich Tatr, na południe od Spiskiej Nowej Wsi znajduje się jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie - Słowacki Raj. Te niezbyt wysokie góry, najwyższy szczyt Hawrania Skała sięga 1153 m npm, są poprzecinane głębokimi dolinami, kanionami i wodospadami. Całość tworzy niezapomniany krajobraz.Na atrakcyjność turystyczną tego miejsca ogromny wpływ ma jego sposób zagospodarowania na potrzeby turystów. Wyznaczono tu dziesiątki kilometrów turystycznych szlaków, przecinających doliny, kaniony. Jednym z najciekawszych jest z pewnością szlak wiodący wzdłuż przełomu Hornadu z Cingova do Podlesoka. Droga wiedzie nie tylko ścieżkami, często trzeba się przeprawiać po wiszących mostach, pułkach wbitych w skały, trzymając się łańcuchów, czy też wspinać się po wysokich metalowych drabinach.
Nie jest to z pewnością odpowiednie miejsce dla osób, które mają lęk wysokości i małych dzieci. Wyruszając na szlak trzeba zadbać o odpowiednie buty i odzież. Bardzo atrakcyjną propozycją jest na pewno wędrówka wspomnianym szlakiem do schroniska na górze, odpoczynek i zjazd w dół rowerem. Ten sześciokilometrowy odcinek "rowerowy" dostarcza niemałych wrażeń.Rozległa polana na płaskowyżu Słowackiego Raju z ruinami budowli to Klasztorisko, dawna osada zakonna. W 1241 r. w czasie najazdu Tatarów schroniła się tu grupa mieszkańców Spiszu. W 1299 r. osiedlili się tu Kartuzi, którzy rozpoczęli budowę klasztoru. Pół wieku później klasztor został zdobyty i zniszczony przez Husytów. Zakonnicy odbudowali swą siedzibę, ale przez kolejne lata kusiła ona kolejnych grabieżców. Wreszcie władze biskupie Spiskiej Kapituły podjęły decyzję o zburzeniu klasztoru i przeniesieniu zakonników do Czerwonego Klasztoru. Do dzisiaj pozostały ruiny budowli.
Na terenie Słowackiego Raju i jego okolic wyznaczono też liczne trasy dla rowerzystów.
Szczegółowe informacje, w tym mapki, przewodniki otrzymamy w centrach informacji turystycznej. Na miejscu bez problemu wypożyczymy rowery. Warto odwiedzić oficjalną stronę Słowackiego Raju. www.slovenskyraj.sk
Słowacja stawia na aktywny wypoczynek. Zimą narty i kąpieliska termalne, latem spływy, rowery, górskie wędrówki i kąpieliska. W ostatnich latach znacząco rozbudowano trasy rowerowe. Przykładem najnowszej inwestycji może być trasa rowerowa z Białej Spiskiej do Tatrzańskiej Kotliny. Jej długość wynosi 9 km, a cała droga jest pokryta asfaltem. Różnica wzniesień nie jest duża, prowadzi lekko pod górę. Po drodze mamy 4 punkty odpoczynkowe. Warto zabrać ze sobą coś do picia, po drodze nie ma sklepów. Zimą ścieżka służy miłośnikom nart biegowych. Położona niedaleko Łysej Polany Bachledowa Dolina jest znanym i popularnym ośrodkiem narciarskim. W ostatnim czasie stała się także centrum aktywnego, letniego wypoczynku.
W Bachledowej możemy przejechać się letnim torem saneczkowym. Ma on długość 1176 m, różnica wzniesień wynosi 111m, prędkość dochodzi do 40 km/h, pokonujemy 1 zakrętów. Tor czynny jest od czwartku do niedzieli w godz. 10-16. Bilet kosztuje 3 euro, dla dzieci - 2,5 euro.
Bachledowa oferuje również 3 trasy downhillowe, w tym jedną łatwiejszą - rodzinną, na miejscu jest wypożyczalnia rowerów. Wytyczono także 5 tras crosscountry o łącznej długości 130 km. Wyciągiem krzesełkowym możemy wjechać na szczyt i z wieży widokowej podziwiać panoramę Tatr.
Bachledowa Dolina znajduje się w Tatrach Bielańskich, jest to 14 kilometrowy łuk tworzący północno-wschodnią granicę Tatr. Najwyższym szczytem jest Hawrań (2151 m npm). Centrum Bachledowej Doliny jest góralska wioska Żdziar (13 km od Łysej Polany), założona w XVII w, przez wołoskich osadników. W Ździarze zachowało się sporo typowy góralskich chałup. Region ma dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, działają tu hotele i liczne pensjonaty.
www.sunbachledova.sk
















Baku Miasto egzotyczne i nowoczesne. Odległe, ale też bliskie Polakom. »