25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Koszyce. Europejska Stolica Kultury

fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

fot.PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Tutaj, w centrum Koszyc życie toczy się do późnych godzin nocnych. Puby, restauracje, bary, choć znajdują się jeden obok drugiego pełne są ludzi. Reflektory, lampy oświetlają fasady barokowych i renesansowych kościołów, bogato zdobionych secesyjnych kamienic. W parku przy Teatrze Państwowym możemy zobaczyć pokaz grających fontann i posłuchać "grającego drzewa", czyli konstrukcji składającej się z dwudziestu czterech małych dzwonów.

Liczące 240 tys. mieszkańców Koszyce, są pod względem wielkości drugim, po Bratysławie, miastem na Słowacji. Wielu uważa je za najpiękniejsze miasto w kraju, z pewnością należy też do najładniejszych miast środkowej Europy. Jest to miasto wielokulturowe z silnymi wpływami węgierskimi, żydowskimi, niemieckimi, rusińskimi i polskimi. Do granicy z Węgrami jest stąd zaledwie 20 km, z Ukrainą - 80 km, a z Polską - 90 km.

Pierwsza pisemna wzmianka o Koszycach pochodzi z 1230 r. W XIII w. pojawili się także koloniści z Saksonii. Od 1347 r. Koszyce były wolnym miastem królewskim. Dynamiczny rozwój miasto przeżywało w XV wieku, stając się, obok Bratysławy, głównym miastem Górnych Węgier (dzisiejszy obszar Słowacji). 17 września w Koszycach właśnie, król Polski i Węgier Ludwik Welewacjaęgierski nadał polskiej szlachcie przywilej koszycki. Poźniej miasto stało się własnością książąt siedmiogrodzkich, a następnie Habsburgów. Koszyce stały się również jednym z ośrodkow węgierskiego oporu przeciw władzy austriackich monarchów. Po latach kryzysu wywołanego wojnami z Turcją, wojnami religijnymi miasto zaczęlo się rozwijać pod koniec XVIII w., a w XIX w. ten rozwój nabral szybszego tempa. W 1918 r. większość mieszkańców miasta stanowili Węgrzy, zostało ono jednak zajęte przez armię czechosłowacką. W okresie międzywojennym liczebną przewagę mieli już Słowacy.
na zdjęciach: Katedra
Najspanialszą budowlą Koszyc jest bez wątpienia katedra pod wezwaniem patronki miasta, św. Elżbiety. Jest to bardzo charakterystyczna świątynia z wieżą zwieńczoną kopułą oraz niezwykle bogatą ornamentyką. Jest to zarazem najdalej na wschód wysunięta katedra, zbudowana w stylu zachodnioeuropejskim. Budowlę rozpoczęto w 1380 r. Wewnątrz możemy podziwiać wspaniały ołtarz św. Elżbiety. Można też wejść na szczyt 60-metrowej wieży. Znakomitą reprezentantką gotyku jest sąsiednia kaplica św. Michała z XIV w. Wspaniale prezentuje się neobarokowy gmach Teatru Państwowego. Te i wiele innych znakomitych budowli znajdziemy przy ul. Głównej, wielkiej miejskiej promenadzie.

synagoganapisyna zdjęciach: synagoga i dzielnica żydowska

Przed II wojną światową w Koszycach działała jedna z największych i najbardziej prężnych gmin żydowskich. W 1930 r. Żydzi stanowili nieco ponad 16% populacji miasta. Dziś po Żydach zostały pamiątki architektoniczne, nadające koloryt miastu i przypominające o tragicznej przeszłości. Najstarsza zachowana synagoga w Koszycach pochodzi z 1883 r. Wybudowana została w stylu mauretańskim. Dziś, wraz z przyległymi budynkami, jest siedzibą gminy żydowskiej. Synagoga na ulicy Puszkina powstała w latach trzydziestych XX w., stanowi ciekawe połączenie stylów: orientalnego i modernistycznego. Dawną synagogą jest okazały budynek dzisiejszego Domu sztuki.


W mieście znajduje się wiele obiektow, które warto zobaczyć, ich opisy znajdziemy na stronie internetowej miasta (niedługo także w j. polskim), w wydawnictwach dostępnych w informacjach turystycznych, czy też w przewodnikach. Nie samą historią miasto żyje. Współczesne Koszyce to dynamiczne centrum kulturalne Słowacji, Europejska Stolica Kultury w 2013 r. Do tego wydarzenia miasto przygotowuje się bardzo intensywnie. Przez cały rok cały czas się coś dzieje, informacje najłatwiej znaleźć na stronie internetowej. W roku 2012 np. odbywa się w mieście ponad 40 wysokiej rangi imprez kulturalnych.

Koszyce to miasto, które w dużym stopniu należy do "cywilizacji wina", sprzyja temu położenie w pobliżu restauracjarejonów winiarskich i tradycja. Wina napijemy się w licznych restauracjach, winiarniach, dla wielu Polakow smak słowackiego wina będzie na pewno miłą niespodzianką. Co roku we wrześniu odbywa się Koszyckie Święto Wina. Z tradycją winiarską idzie w parze tradycja gastronomiczna. Nie brak tu dobrych restauracji, głównie słowackich, ale są też czeskie, polska oraz śródziemnomorskie, sporo jest też lokali dla wegetarian. Smakosze mają swój festiwal kulinarny w czerwcu.

W mieście jest duży wybór miejsc noclegowych, wygodny pokój dwuosobowy w pensjonacie w centrum miasta kosztuje ok. 45-55 Euro.
Strona intrnetowa miasta - kliknij w link

tekst Piotr Janczarek, zdjęcie: P.J., Visit Kosice

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe