25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Andaluzja - Granada

Andaluzja. Grenada/Granada. Co roku miliony turystów z całego świata przyjeżdżają tu, aby zobaczyć Alhambrę, najbardziej romantyczny, ekscytujący i zmysłowy ze wszystkich zabytków Europy. Ten kompleks składający się z twierdzy, pałacu i ogrodów został wzniesiony w XIV w. przez ostatnich mauretańskich władców w Hiszpanii. Grenda to także magiczne dzielnice - muzułmańska i cygańska, europejskie centrum i liczne zabytki.
AlhambraGranada leży zaledwie 30 km od gór Sierra Nevada, o szczytach sięgających powyżej 3,5 tys. m npm. i ok. 60 km od Costa Tropical na wybrzeżu śródziemnomorskim, nazwanego tak ze względu na klimat. Dogodne położenie, dostatek wody spływającej z gór sprawił, że miejsce to dostrzegli Maurowie. W 1235 r. Grenada stała się stolicą księstwa, miasto dynamicznie się rozwijało, stając się liczącym się centrum kulturalnym i artystycznym.

Z tamtej epoki pozostała m.in. Alhambra. Uznawana jest za jeden z nieoficjalnych cudów świata i szczytowe osiągnięcie muzułmańskiej wyobraźni i artyzmu. Alhambra jest kompleksem pałaców, twierdz i posiadłości arabskich sułtanów, którzy władali Grenadą do 1492 r.

Bilety do Alhambry są limitowane (dzięki temu wygodnie zwiedza się zabytek), wcześniej trzeba rezerwować wejście do Pałacu Sułtana (o wyznaczonej godzinie), nie ma problemu z biletami do ogrodów sułtańskich – Generalife i do Alcazaby – twierdza.

Zwiedzanie zaczynam od Pałacu Sułtana (Palacio Nazares). Jest zadziwiające, że pałac ten przetrwał do dzisiejszych czasów, albowiem wykonany jest w dużej mierze z drewna i gliny. Pierwsza część pałacu to tzw. sala przyjęć, gdzie sułtani pełnili swoje funkcje urzędowe. W dalszych komnatach przyjmowano poselstwa i znaczniejszych gości. Trzecia część rezydencji – harem, stanowił cześć prywatną rezydencji. Zatrzymuję się na dłużej w Patio Lwów, to rodzaj wewnętrznego ogrodu z fontanną i stylizowanymi rzeźbami lwów. Na dziedziniec wychodzą trzy najwspanialsze sale haremu i całego pałacu. Wewnątrz urzeka niebywała gra świateł, wspaniałe zdobienia, zawierające m.in. wersy z Koranu. Zadziwia niebywała lekkość i subtelność budowli, świadcząca o wyjątkowym poczuciu smaku budowniczych i mieszkańców pałacu.

Alhambra - Patio LwówZ rezydencji sułtana przechodzę do jego ogrodów. Raj opisany w Koranie przedstawiony jest jako ocieniony ogród, gdzie szemrzą strumienie wody. Plusk wody miał sprzyjać medytacjom. Taki też charakter ma Genaralife, czyli Ogrody Sułtana w Alhambrze. Odpoczywam w Patio Sułtana, które jest zaciemnionym, otoczonym murem ogrodem z bujną śródziemnomorską roślinnością. Przechodzę po kamiennych schodach, po których z obu stron spływa woda.

Na koniec zwiedzam renesansowy pałac chrześcijańskiego władcy Karola V oraz część obronną Alhambry – Alcazabę, spacerując po murach obronnych, podziwiam widoki na Grenadę i góry Sierra-Nevada. Alhambra to wyjątkowe miejsce, gdzie nie można się spieszyć, warto spędzić tu cały dzień, podziwiać zabytki, kunszt budowniczych, widoki, odpoczywać w ogrodach, które zastępują na ziemi raj.


Kiedy wojska Ferdynanda II i Izabeli Kastylijskiej stanęły pod murami Grenady zimą 1491 r. było to już ostatnie mauretańskie księstwo na Półwyspie Iberyjskim. Po 7 miesiącach oblężenia katoliccy rycerze zatknęli na murach Alhambry swoje proporce. Boabdil, ostatni arabski władca Grenady, nie mógł pogodzić się z utratą swego ziemskiego raju, na co Aisza, jego matka, odpowiedziała: „Nie łkaj jak kobieta, po utracie tego, czego nie potrafiłeś bronić jak mężczyzna”. Hiszpańscy władcy wybrali jako swoją siedzibę Alhambrę. Miasto zamieszkiwali teraz już „nawróceni” muzułmanie, czyli Moryskowie. Nie straciło ono swojego znaczenia, ale zaczęło zmieniać swój charakter wraz z nastaniem renesansu i pojawieniem się chrześcijańskich kościołów. Z czasem zatryumfowała katolicka nietolerancja, Maurów ostatecznie wypędzono w 1609 r., miasto podupadło aż do początków XX w.

centrumZ Alhambry rozpościera się fantastyczny widok na Grenadę. W najbliższym sąsiedztwie widzimy najstarszą część miasta – muzułmański Albaicin. Tutaj schronili się muzułmanie po zdobyciu Alhambry przez chrześcijan. Albaicin dzisiaj to plątanina uliczek, przy których stoją domy bielone wapnem. Sporo tu lokali tapas, marokańskich herbaciarni, sklepów z pamiątkami. Pobliskie wzgórze Sacromonte było swego czasu dzielnicą cygańską. Większość Romów wyprowadziła się stąd, ale pozostał niezwykły urok tego miejsca, pełnego malowniczych grot, w których kiedyś mieszkali.

Dzisiaj można tu obejrzeć pokaz flamenco. Zupełnie inny charakter ma dzielnica europejska z reprezentacyjnymi gmachami, szerokimi ulicami, mnóstwem lokali i sklepów. W centrum zwiedzam katedrę – ogromną świątynię, której budowę rozpoczęto w 1561 r, ale ostatecznie ukończono dopiero w 1703. Przylega do niej Kaplica Królewska (Capilla Real), gdzie spoczęli chrześcijańscy zdobywcy Grenady – Ferdynand i Izabela. Jest tu ciekawe muzeum, gdzie możemy obejrzeć m.in. koronę królowej, miecz króla oraz cenne obrazy sztuki flamandzkiej.Frederico Garcia Lorca
Urodzony w Granadzie był nie tylko wrażliwym poetą, ale również znakomitym znawcą ducha Andaluzji. Studiował na wydziale prawa w Grenadzie. Później zamieszkał w Madrycie. Międzynarodową sławę przyniosły mu Romanse cygańskie, opublikowane w 1928 r. Twórczość Lorki miała ogromny wpływ na współczesną literaturę, nie tylko hiszpańską. W 1936 r., jak co roku poeta spędzał wakacje w Grenadzie, opanowanej przez nacjonalistów. Choć nie angażował się politycznie, został aresztowany i zamordowany 19 sierpnia 1936 r.

Informacje praktyczne:

www.turgranada.es

Strona o Alhambrze:

www.alhambra-patronato.es
Rezerwacja biletów do Alhambry (8-12 euro):
Tel. 902 22 46 60, www.alhambratickets.com
Przy Alhambrze znajduje się duży parking gdzie można zostawić samochód. Stąd do centrum dojedziemy wygodnie turystycznymi autobusami.

Zdjęcia:

  1. Alhambra (fot Turismo de Granada)
  2. Alhambra – Patio Lwów (fot. PJ)
  3. Grenada – centrum (fot. PJ)

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe