25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Andaluzja - Białe miasta

Casares 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Jimena de la Frontera 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Sierra de Ronda 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Ronda 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Białe miasta. Ronda. Casares. Jimena de la Frontera, Gaucin

Andaluzja. Białe miasta. Ich nazwa pochodzi od olśniewającej bieli murów. Miasta te zbudowali Maurowie na stromych skałach, ponieważ miały pełnić funkcję obronną. Otaczają je mury, a nad domami wznosi się twierdza.


Jest ponad trzydzieści białych miast, dotrzemy do nich skręcając na północ z nadmorskiej autostrady. Warto zobaczyć kilka takich miast, wystarczy na to jeden dzień, drugi powinniśmy przeznaczyć na zwiedzenie największego „pueblo blanco” – Rondy.

Droga prowadzi w głąb lądu, przez dzikie trudno dostępne góry, przez iście pustynny krajobraz. Wierzchołki gór bywają skaliste, a ich zbocza porośnięte są ogromnymi kaktusami, karłowatymi drzewkami oliwnymi i krzewami. Jedziemy przez Park Przyrody Sierra de Grazelma.

Białe miasta przyczepione do skał wywierają niesamowite wrażenie. Z jednego punktu widokowego możemy zobaczyć na raz 2-3 takie miasteczka. Jedne z ciekawszych, jak: Cesares, Castellar de la Frontera, Jimena, Gaucin znajdują się niezbyt daleko od wybrzeża.

Niezwykłym przeżyciem jest spacer uliczkami „Białego miasta”, gdzie olśniewająca biel murów domów i kościołów, zakłócana jest jedynie kolorowo kwitnącymi krzewami. Domy od wieków bielone są wapnem, co chroniło przed upałami. Wąskie, kręte uliczki prowadzą wprost do średniowiecznej twierdzy. Strzegły one bezpieczeństwa każdego z tych miast. W wielu miasteczka, jak Castellar, czy Jimena twierdze zostały udostępnione do zwiedzania, działają punkty informacji turystycznej. Warto zatrzymać się też w takim miasteczku, aby zjeść prawdziwie andaluzyjski posiłek i spróbować wina.

Na końcu szlaku „Białych miast”, znajduje się największa z nich Ronda, z pewnością jedno z najciekawszych miast Andaluzji. Zanim wjedziemy do miasta, warto zatrzymać się w dogodnym miejscu i podziwiać jego panoramę. Urok Rondy wynika m.in. z jej położenia. Miasto wybudowano na dwóch masywach skalnych, które oddziela głęboki na 180 m i szeroki na 90 m wąwóz nad rzeką Geadalevin. Po jednej stronie mamy część arabską – Ciudad, a po drugiej część miasta założonego przez chrześcijan – Mercadillo.

Jeśli dojedziemy do miasta od południa staniemy przed potężnymi murami,  oczywiście z czasów mauretańskich. Stąd do miasta prowadzą dwie bramy: Almocabar i Brama Karola V. Przechodząc jedna z nich znajdziemy się w części arabskiej. W Ciudad zachował się pierwotny układ ulic, a także wiele budynków, w tym mieszkalnych. W dzielnicy arabskiej jest wiele miejsc godnych zobaczenia.

Przekraczając bramę znajdziemy się w pobliżu kościoła św. Ducha, potężnej budowli w stylu gotyckim i renesansowym, wybudowanym na ruinach meczetu. Na pewno warto zobaczyć dobrze zachowane arabskie łaźnie z XIII w., zwiedzając je obejrzymy też film o tym, jak funkcjonowało miasto w czasach mauretańskich. Jedną z większych atrakcji jest Pałac Madragora z XIV w., który był rezydencją władców arabskich. Koniecznie trzeba zobaczyć, zwłaszcza wewnątrz, kościół św. Marii, który wcześniej był meczetem. Obie części miasta łączy imponujący most z końca XVIII w. W części chrześcijańskiej zwiedzimy m.in. Plaza de Torros, czyli arenę na której odbywają się korridy. Jest jedną z najstarszych i największych w Hiszpanii.

Więcej:
www.turismoderonda.es

Fotogaleria (Andaluzja, Gibraltar, Tanger):
http://picasaweb.google.pl/piotrjanczarek66/AndalusiaGibraltarTanger

Przeczytaj również reportaż od Malagi do Oceanu oraz o Grenadzie, Sewilli, Gibraltarze i Tangerze oraz praktyczne informacje o podróżowaniu do i po Andaluzji: rozdział Podróże - kraje

Zobacz przepisy kuchni andaluzyjskiej, przepisy na tapas, a także sprawdź jakie wina z Andaluzji polecamy:

kliknij w rozdział: Smaczne podróże 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe